Z ostatniej chwili

W Alabamie stracono 83-letniego skazańca

Władze stanu Alabama przeprowadziły egzekucję 83-letniego więźnia/AFP PHOTO / ALABAMA DEPARTMENT OF CORRECTIONS/HANDOUT /East News Władze stanu Alabama przeprowadziły egzekucję 83-letniego więźnia/AFP PHOTO / ALABAMA DEPARTMENT OF CORRECTIONS/HANDOUT /East News

Władze amerykańskiego stanu Alabama w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły egzekucję 83-letniego więźnia, skazanego na karę śmierci w 1989 r. za zabójstwo sędziego. Był to najstarszy stracony skazaniec w USA od przywrócenia tam kary śmierci w 1976 r.

Egzekucja przez podanie śmiertelnego zastrzyku odbyła się w więzieniu w Atmore. Skazaniec – Walter Moody – nie wygłosił przed śmiercią oświadczenia i nie reagował na pytanie, czy chce powiedzieć ostatnie słowa.

Według lokalnych mediów, przed wykonaniem wyroku poprosił o dwie zapiekanki, opakowanie chipsów i dwa słodkie napoje, które zjadł i wypił w towarzystwie swoich dwóch prawników i trzech przyjaciół.

Egzekucja odbyła się z niewielkim opóźnieniem spowodowanym przez apelację złożoną na krótko wcześniej przez jego adwokatów. Sąd Najwyższy rozważył przytoczone w piśmie argumenty, m.in. wiek i stan zdrowia Moody’ego, jednak zezwolił na wykonanie wyroku. Była to ósma egzekucja w USA od początku tego roku.

Moody został skazany w 1989 r. przez sąd federalny na siedmiokrotne dożywocie plus 400 lat więzienia za wysłanie pocztą ładunków wybuchowych do sędziego Roberta Vance’a oraz prawnika z Georgii – Roberta Robinsona. W 1996 r. sąd stanowy skazał go na śmierć za zabicie Vance’a.

Według prokuratury, Moody chciał zemścić się na Vance’ie, bo ten miał mu złamać karierę, wydając wyrok skazujący w innym procesie dotyczącym podłożenia ładunku wybuchowego. Bomba wysłana do Robinsona miała zmylić śledczych.

Moody, który w celi śmierci spędził ponad 20 lat, twierdził, że jest niewinny.

Egzekucja przeprowadzona na 83-letnim skazańcu pokazuje, że wzrasta średnia wieku wśród osób skazanych na karę śmierci w USA, gdzie od 2006 r. stracono 10 skazańców w wieku 70 lat lub starszych. Od przywrócenia wykonywania kary śmierci w USA w 1976 r. do 2006 r. w kraju nie było takich przypadków – wskazuje Ośrodek Informowania o Karze Śmierci (DPIC). Jak dodaje, obecnie ponad 40 proc. skazanych na karę śmierci ma 50 lub więcej lat.

Źródło: http://fakty.interia.pl/

2 Comments