Górskie miejscowości przeżywają latem oblężenie. Co zrobić, jeśli nie lubimy wypoczywać wśród tłumu turystów lub wyjazd na weekend w góry to dla nas za daleko? Oto atrakcje i inne propozycje ciekawych miejsc w północnej Polsce
Niewiele osób kiedykolwiek słyszało o Górach Sudawskich. Znajdują się one na północno-wschodnim krańcu Polski, tuż przy granicy z Litwą. Ich nazwa pochodzi od słowa Sudowowie. Tak niegdyś nazywano Jaćwingów – lud zamieszkujący w średniowieczu te ziemie. W dalszym ciągu niedaleko wsi Sudawskie można zobaczyć pozostałości grodziska z tamtego okresu.
Najwyższym wzniesieniem Gór Sudawskich jest Góra Prusaka, osiągająca 250 m n.p.m. Okoliczna rzeźba terenu to, podobnie jak w całej północnej Polsce, dzieło lądolodu skandynawskiego. Tutejsze wzniesienia stwarzają świetne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na rowerach. Przyjeżdżając tutaj możemy zatrzymać się w jednym z wielu gospodarstw agroturytycznych wokół wsi i jeziora Wiżajny.
Szeskie Wzgórza to mocno pofalowany teren rozciągający się między Oleckiem a Gołdapią. Najwyższe z nich, Szeska Góra, wznosi się 309 m n.p.m. Warto tu przyjechać nie tylko po sielskie widoki wzgórz, jezior i lasów, ale też po zdrowie. W Gołdapi, klimatycznym miasteczku-uzdrowisku, atrakcją są nowoczesne tężnie solankowe, grota solna oraz pijalnia wód mineralnych.
Okolica jest też idealna do wycieczek pieszych, rowerowych i narciarskich. Przebiega tędy słynny szlak rowerowy GreenVelo. Warto zwiedzić też tajemniczy, miejscami głęboki na 30 m, wązóz o nazwie Cisowy Jar.
Podobny charakter młodoglacjalnej rzeźby terenu mają Dylewskie Wzgórza niedaleko Ostródy. Nawyższym z nich jest Dylewską Góra (312 m n.p.m.), porośnięta bukowym lasem i urozmaicona wąwozami.
Z jej szczytu roztacza się rozległy widok na okolicę – wystarczy wejść na drewnianą wieżę widokową. Kilkanaście kilometrów dalej znajdują się pola, na których miała miejsce bitwa pod Grunwaldem oraz muzeum. Odwiedzając Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich można zatrzymać się w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych, przyciągających gości także smaczną kuchnią regionalną i świeżymi wiejskimi produktami.
Gdy już zdobędziemy wszystkie „pagórki”, przychodzi moment na „królową” północnej Polski, czyli Wieżycę (328,7 m n.p.m.). Wznosi się ona dumnie w pasmie Wzgórz Szymbarskich na Kaszubach. Dotrzeć tu można malowniczą Drogą Kaszubską – wybudowaną w latach 60. trasą biegnącą przez najpiękniejsze i najciekawsze zakątki Kaszub, przez wzniesienia i wzdłuż jezior.
W tej okolicy zdecydowanie nie zabraknie atrakcji – możemy wybrać się na wycieczki szlakami turystycznymi po pięknych lasach oraz malowniczych miejscowościach Szwajcarii Kaszubskiej. Najbardziej znane to Kościerzyna, Kartuzy i Szymbark, w którym znajduje się słynny „Dom do góry nogami” oraz różne przykłady ciekawej drewnianej architektury. Zimą oczywiście na Wieżycy królują narciarze – stworzono tutaj największy ośrodek narciarski na Pomorzu, oferujący dwa stoki, wyciągi i całą infrastrukturę. Panują też tutaj idealne warunki dla narciarzy biegowych.
Na Pomorzu Zachodnim, tuż obok Szczecina, rozciągają się natomiast Wzgórza Bukowe. Ich kulminacją jest Bukowiec (149 m n.p.m.), leżący w obrębie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Jest to popularne miejsce rekreacyjne wśród mieszkańców Szczecina. Jedną z jego największych atrakcji jest Jezioro Szmaragdowe. Z tutejszych wzgórz doskonale widać panoramę miasta, a jedno z nich posiada nawet swoje „urwisko”, powstałe dzięki wydobywaniu kredy na tym terenie.
Choć „góry” północnej Polski nie zastapią nigdy tatrzańskich krajobrazów i atmosfery Krupówek, to mogą okazać się doskonałą alternatywą na spędzenie weekendu w ciszy i spokoju, w pięknym miejscu, ciesząc się wspaniałymi widokami. Stały się one już na tyle rozpoznawalnymi lokalnymi atrakcjami, że bez problemu znajdziemy w ich okolicy noclegi i wyżywienie. Z pewnością niejedna osoba będzie mile zaskoczona wycieczką w te miejsca.