Zasady projektowania stron internetowych stale się zmieniają. Na dobre pożegnaliśmy już sztywne tabelki HTML – obecnie już od kilku lat dominują trendy związane z responsywnym designem i interaktywnością. Coraz większe znaczenie ma także kolor czy forma prezentacji treści. Warto zapoznać się z najciekawszymi trendami, które aktualnie wyznaczają tor rozwoju w projektowaniu stron internetowych.
Minimalizm nadal w cenie
Choć w ostatnim czasie bardziej złożone formy wizualne zyskują na popularności, na wielu niezwykle atrakcyjnych stronach wciąż możemy spotkać się z ciekawymi, minimalistycznymi projektami. Należy jednak mieć na uwadze, że minimalizm to znacznie więcej niż maksymalne uproszczenie formy. Zawartość musi pozostać angażująca i interesująca dla odbiorcy – z tego względu konieczne jest przyłożenie sporej wagi do każdego z elementów witryny.
Jak skutecznie wdrożyć minimalizm na stronie internetowej? Obecnie projektanci mają spore pole do popisu – już sama efektowna czcionka potrafi zapewnić wyjątkowe wrażenia wizualne. Do tego dochodzi także odpowiedni dobór kolorów: aby zainteresować odbiorców, można postawić między innymi na kontrasty.
Minimalizm doskonale sprawdza się w sferze online ze względu na podkreślenie zawartości bez poświęcania uwagi czytelnika na całą „otoczkę”. Oznacza to jednak, że sama treść musi być naprawdę ciekawa – warto o tym pamiętać przy projektowaniu strony.
Scrollytelling – wyjątkowy sposób na opowiadanie historii online
Coraz częściej możemy spotkać się z witrynami, które w specyficzny sposób „odkrywają” kolejne elementy układu podczas przewijania. To metoda stosowana szczególnie w przypadku stron produktowych, jak również przy prezentacji danych. Jednym z przykładów jest mapa kosmosu, w której Księżyc ma rozmiar jednego piksela, a reszta ciał niebieskich jest dopasowana do jego wymiarów. Podczas przewijania stopniowo widzimy coraz dalsze obiekty – taka forma przedstawienia informacji robi niemałe wrażenie.
Pozostajemy przy scrollowaniu: poziomy układ strony jako alternatywa dla klasycznych rozwiązań
Odwiedzając podlinkowaną wyżej mapę kosmosu, można zaobserwować również kolejny ciekawy trend: poziome scrollowanie. To interesujący kontrast dla pionowego układu, który przez wiele lat pozostawał standardem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na przykład do prezentacji portfolio projektowego – to świetny wybór między innymi dla fotografów czy grafików. Dodatkowo poziomy układ można skutecznie połączyć z pozostałymi interesującymi trendami projektowania stron internetowych, by zapewnić naprawdę unikatowy efekt.
Odważne i surowe czcionki
W kontekście typografii projektanci stron coraz częściej stawiają na odważne, surowe i ponadwymiarowe czcionki, które idealnie wpasowują się w zyskujący na popularności trend współczesnego brutalizmu. Duży rozmiar tekstu, interesujący kontrast kolorów oparty na łączeniu bieli i czerni z nieco stłumionymi barwami, szeroki krój – to najczęściej wykorzystywane elementy. Efekt może być niezwykle imponujący, a do tego świetnie łączy się z innymi ciekawymi rozwiązaniami w projekcie strony.
Brutalistyczne czcionki można zastosować na przykład wspólnie z nieco nieoczywistym układem strony. Przenikanie elementów graficznych przez tekst, odejście od sztywnego rozmieszczenia komponentów opartego na tabelach, nakładanie się zdjęć – wszystkie z tych chwytów są dozwolone i mogą przynieść świetne rezultaty.
Mocne kontrasty zaskakujących barw
Pastelowe palety, ciemny fiolet, neony – świat kolorów w web designie jest obecnie znacznie bardziej różnorodny, niż jeszcze kilka lat temu. Warto przede wszystkim stawiać na nieco zaskakujące kontrasty, na przykład intensywny fiolet czy róż na tle równie mocnej żółci. Przykładów takiego wzornictwa nie brakuje: warto między innymi odwiedzić stronę projektu Refresh miasta Amsterdam czy przewodnik po polskiej kulturze od Culture.pl.
Web design w 2022 – zwróć uwagę na użytkowników strony
Wybór kolorów i fontów oraz odpowiednie rozmieszczenie wizualnych komponentów witryny to nie wszystko. Dla projektu strony ogromne znaczenie mają także kwestie techniczne – pod względem użyteczności będą one odgrywać w zasadzie kluczową rolę. Nawet najlepszy design po prostu nie odniesie oczekiwanego efektu, gdy strona będzie zwyczajnie nieprzyjemna w obsłudze.
O czym warto pamiętać pod tym względem? Przede wszystkim o UX, czyli doświadczeniu użytkownika – wszystkie informacje muszą być łatwo dostępne, przejrzyście zaprezentowane i dostosowane do oczekiwań użytkowników. Nie można przy tym zapominać o responsywności, która zapewni równie dobre wrażenia osobom odwiedzającym witrynę z urządzeń mobilnych.
Ważnym tematem związanym z doświadczeniem użytkownika są także wprowadzone w 2021 i 2022 roku wskaźniki Google Core Web Vitals. Zdecydowanie warto dokładniej zapoznać się z wymogami nowych metryk najpopularniejszej wyszukiwarki – na początek należy jednak wyjaśnić ich trzy podstawowe komponenty:
- LCP – Largest Contentful Paint, czyli najważniejszy i największy segment treści, który powinien być ładowany w jak najkrótszym czasie;
- FID – First Input Delay, czyli opóźnienie przy pierwszym działaniu, tj. czas pomiędzy kliknięciem konkretnego elementu a odpowiedzią strony;
- CLS – Cumulative Layout Shift, łączne przesunięcie układu: wskaźnik, który określa, w jakim stopniu struktura strony zmienia się podczas ładowania lub przy klikaniu.
Każda z tych metryk powinna odznaczać się jak najniższą wartością: wyniki określane przez Google jako „dobre” to poniżej odpowiednio 2,5 s, 100 ms i 0,1.
Szybkość ładowania wciąż pozostaje w centrum uwagi
Na koniec należy wspomnieć o kwestii, która bezpośrednio wiąże się z doświadczeniem użytkownika. Mowa o szybkości ładowania – szacuje się, że już połowa internautów opuszcza stronę, gdy ta ładuje się ponad 6 sekund. Z tego względu przy projektowaniu witryny konieczne jest znalezienie pewnej równowagi pomiędzy atrakcyjnym designem a rozmiarem zawartości na stronie. Pomocne może być między innymi kompresowanie plików graficznych – należy jednak zadbać o skorzystanie z metod, które zachowają oryginalną jakość.