Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień skórnych jest ekspozycja na słońce. Nie dziwi zatem, że wielu osobom po lecie pozostają niechciane pamiątki w postaci plam posłonecznych. Aby usunąć przebarwienia posłoneczne, zarówno głębokie, jak i te powierzchniowe, nie wystarczy sięgać po kosmetyki o działaniu rozjaśniającym. Doskonałe efekty przynoszą natomiast profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na przejaśnienia? O tym porozmawiamy z ekspertem z branży beauty Anną Zienkiewicz kosmetologiem w klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.
– Przebarwienia to jedne z najczęściej spotykanych defektów skórnych. Mogą pojawić się w efekcie zaburzeń hormonalnych, zmian zapalnych skóry czy opalania. Powstają bardzo szybko, jednak – niestety – nie znikają równie szybko. Jak walczyć z przebarwieniami w efektywny sposób?
Przebarwienia powstają w konsekwencji zaburzenia czynności melanocytów, czyli komórek skóry odpowiedzialnych za syntezę barwnika skóry – melaniny. Nadmierna kumulacja barwnika manifestuje się pod postacią ciemniejszych plam na skórze, o rozmaitej lokalizacji, rozległości oraz głębokości. Najłatwiej usunąć jest przebarwienia powierzchniowe, ograniczone do naskórka, najtrudniej zaś pozbyć się przebarwień głębokich, sięgających skóry właściwej. Obydwa typy przebarwień jesteśmy w stanie skutecznie redukować – umożliwiają to zabiegi medycyny estetycznej. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. O ile bowiem w przypadku przebarwień powierzchniowych wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu, o tyle w przypadku przebarwień głębokich wymagana jest nieco dłuższa terapia.
– Czy usuwanie przebarwień w gabinecie medycyny estetycznej pozwala na definitywne pozbycie się problemu?
Zabiegi na przebarwienia https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-przebarwien/ umożliwiają zredukowanie widoczności lub całkowite usuwanie już istniejących przebarwień. Nie umożliwiają jednak pozbycia się tendencji do powstawania kolejnych przebarwień. Konieczne jest zatem stosowanie ochrony anty UV, a także wyleczenie zaburzeń hormonalnych, które mogą przyczyniać się do dalszego powstawania przebarwień. Nie zaszkodzi oczywiście stosować kosmetyków o działaniu rozjaśniającym.
– Jakie są sposoby na redukcje płytkich przebarwień?
Powierzchniowe przebarwienia można usuwać przy pomocy takich zabiegów jak mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa, peelingi medyczne, a także lasery. Mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne to zabiegi polegające na stopniowym złuszczaniu kolejnych warstw skóry. Stopniowanie intensywności zabiegi pomaga na uzyskanie doskonałych efektów. W przypadku mikrodermabrazji dochodzi do mechanicznego ścierania naskórka przy użyciu głowicy diamentowej lub kryształków korundu. Natomiast peelingi medyczne wykorzystują zjawisko chemicznego złuszczania naskórka. Poza samym złuszczaniem, peelingi chemiczne mogą aktywnie rozjaśniać skórę, hamując aktywność enzymu tyrozynazy regulującej syntezę melaniny. Płytkie przebarwienia można także usuwać laserowo.
– A jak wygląda walka z przebarwieniami głębokimi?
W przypadku przebarwień sięgających do głębszych warstw skóry, najlepiej sprawdza się laser Dye VL https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-i-usuwanie-przebarwien/. Laser emituje wiązkę światła o długości 500 – 600 nm, która jest pochłaniana przez melaninę skóry. W efekcie zjawiska fototermicznego dochodzi do rozpadu melaniny i usuwania barwnika z organizmu. Każdy zabieg prowadzi do zauważalnego rozjaśniania przebarwień, ale bardzo często wymagane jest powtórzenie zabiegu. To samo dotyczy zresztą mikrodermabrazji czy peelingów chemicznych. Zabiegi te wykonywane są w serii. Zazwyczaj peelingi chemiczne powtarzane są co 2 – 3 tygodnie, a optymalna ilość zabiegów to 4 do 6. Natomiast mikrodermabrazja wykonywana jest co 10 – 14 dni, a zabieg warto powtórzyć kilka razy.
– A co z takimi zabiegami jak Cosmelan i Dermamelan? To terapia, którą rozpoczynamy w gabinecie medycyny estetycznej i kontynuujemy w domu. Co można dzięki temu zyskać?
Dermamelan i Cosmelan to nowoczesne terapie rozjaśniające o ogromnej skuteczności. Sekretem skuteczności tych terapii depigmentacyjnych jest złożony skład preparatów – maska rozjaśniająca zawiera mnóstwo związków o działaniu rozjaśniającym, nawilżającym, łagodzącym oraz wspomagającym regenerację skóry. Przedłużeniem tej terapii jest samodzielne aplikowanie w warunkach domowych kremu rozjaśniającego, co wydłuża czas działania terapii, zwiększając jej skuteczność. A ta jest naprawdę imponująca – trwająca trzy miesiące terapia umożliwia rozjaśnienie przebarwień nawet o 95%.
– W jaki sposób skóra zachowuje się po omówionych zabiegach? Czy konieczna jest rekonwalescencja?
Zabiegi Dermamelan i Cosmelan to dłuższa terapia umożliwiająca osiąganie stopniowego efektu rozjaśniania. W związku z tym, że nie wykonujemy jednego, bardziej agresywnego zabiegu, skóra doskonale reaguje na kurację. Po zaaplikowaniu maski może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry i delikatne złuszczanie, zatem po zabiegu nie jest konieczna rekonwalescencja. W przypadku złuszczania skóry peelingami i mikrodermabrazją, skóra jest silniej zaczerwieniona i mocniej się łuszczy, jednak dzięki stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji odżywiającej skórę proces regeneracji skóry przebiega bardzo sprawnie. Także zastosowanie lasera na przebarwienia nie wymaga rekonwalescencji i długotrwałego gojenia się skóry. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, a przebarwienia mogą przejściowo ściemnieć, jednak zmiany te ustępują samoistnie po kilku dniach.
– Na koniec przedstawmy jeszcze przeciwwskazania do terapii rozjaśniającej przebarwienia.
Podstawowe przeciwwskazania do wykonania zabiegów na przebarwienia to infekcje i stany zapalne skóry, nowotwory, niewyrównana cukrzyca, ciąża, skłonność do powstawania blizn przerostowych czy świeża opalenizna. Ponadto w przypadku stosowania kwasów złuszczających, przeciwwskazaniem jest uczulenie na jakikolwiek składnik peelingu medycznego.
Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/
2 Comments
Zobacz, jak na ten temat zapatrują się inni
To jest ten rodzaj treści, który inspiruje i prowokuje do refleksji.