Kluczem do prawidłowego funkcjonowania wzroku są odpowiednie działania profilaktyczne, właściwa dieta, suplementacja witamin, wypoczynek, a przede wszystkim systematyczne badania kontrolne. To dzięki nim już na wczesnym etapie można wykluczyć rozwijające się schorzenia i nieprawidłowości, zapobiegając jednocześnie poważnym dolegliwościom w przyszłości. Wczesne ich wykrycie pozwoli na dobór odpowiednich środków terapeutycznych i szybkie wyleczenie oraz poprawę codziennego funkcjonowania.
W jakim wieku powinno się wykonywać badania wzroku
Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku u dziecka należy przeprowadzić między drugim a trzecim rokiem życia, oczywiście o ile nie ma wskazań do rozpoczęcia wcześniejszej diagnostyki. Dzieci w wieku szkolnym poddawane zostają regularnym badaniom w szkole. Osoby dorosłe niezauważające żadnych dolegliwości powinny badać swój wzrok średnio raz na dwa, trzy lata. Natomiast w przypadku pacjentów powyżej 40 roku życia i seniorów należy badać wzrok raz na rok.
Wskazania genetyczne i choroby dziedziczne
W przypadku dzieci, których jedno z rodziców zmaga się ze schorzeniem wzroku, między innymi: zez, astygmatyzm, dalekowzroczność lub krótkowzroczność pierwsze badanie profilaktyczne oczu należy przeprowadzić około pierwszego roku życia. Osoby dorosłe z grupy ryzyka, u których w rodzinie występują dziedziczne choroby okulistyczne, powinny przynajmniej raz na rok wykonać badanie pola widzenia, komputerowe badanie oka i ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Lekarz okulista może również zlecić wykonanie innych profilaktycznych badań w celu wykluczenia rozwoju schorzeń wzroku.
Nawracające lub nagle pojawiające się dolegliwości okulistyczne
Na badanie wzroku należy udać się niezwłocznie w przypadku pojawienia się dolegliwości, które występują nagle lub mają charakter nawracający. Jeżeli chodzi o badanie wzroku Opole, Gliwice, Szczecin czy Stargard Szczeciński to miasta, w których salony German Optikier oferują pomoc doświadczonych specjalistów. Tu pacjenci mogą skorzystać z badań profilaktycznych oraz fachowych porad w zakresie dalszej diagnostyki, a także doboru właściwych metod terapeutycznych.
Wykonać badanie wzroku należy w przypadku zauważenia takich dolegliwości jak:
– zaczerwienienie oczu,
– swędzenie oraz pieczenie,
– szybkie męczenie się oczu podczas czytania lub wykonywania prac manualnych wymagających precyzji,
– nieostre widzenie – rozmycie czytanego tekstu, zarówno na kartce, jak i na monitorze komputera,
– nadmierne łzawienie oczu,
– osłabienie ostrości widzenia nocą.
Wśród dolegliwości, których również nie można bagatelizować, znajdują się m.in. nawracające bóle głowy wokół oczu i gałki ocznej, dwojenie się i rozmywanie obrazu, nieostre widzenie konturów, a także nagłe pogorszenie się widzenia z bliska lub z daleka.
Wzrok należy również badać zawsze podczas wymiany okularów na nowe. Czasami pojawia się konieczność zmiany mocy szkieł na słabsze w przypadku poprawy ostrości widzenia lub na mocniejsze, gdy wzrok się pogarsza. Jeśli chodzi o badania pola widzenia, może je wykonać doświadczony optyk Szczecin, Gliwice, Katowice, Tychy, Opole to miasta, w których sieć salonów German Optikier proponuje kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki okulistycznej.
To nie tylko ciekawy artykuł, ale i źródło inspiracji.