Odpowiednie oświetlenie zapewnia komfort pracy w każdej dziedzinie, zarówno w halach produkcyjnych, jak i biurach. Wybierając oświetlenie przemysłowe – https://renovis.pl/oferta/oswietlenie-wewnetrzne/przemysl/ – warto postarać się o to by spełniało ono szereg wymagań. I tych niezbędnych i takich, które będą zwyczajnym dodatkowym udogodnieniem. Jakie są to wymagania? Więcej informacji w dalszej części tekstu.
Oświetlenie przemysłowe – co powinno zapewniać?
Jak wiadomo, najlepsze dla oczu jest naturalne światło dzienne. Im więcej można zapewnić go w miejscu pracy, tym lepiej. Jeżeli natomiast jest ono niewystarczające, należy zastosować sztuczne oświetlenie przemysłowe. Co jest najważniejsze przy wyborze takiego oświetlenia?
Ważne, aby ułatwiało ono pracownikom prawidłowe widzenie. Zarówno zbyt ciemne, jak i zbyt jaskrawe światło może pogarszać wzrok i zdecydowanie źle wpływać na efektywność pracy. Przy nieprawidłowym oświetleniu oczy szybko się męczą i pojawia się poczucie dyskomfortu. Nierzadko może dochodzić do przesuszania się spojówki, a tym samym w dalszych konsekwencjach – do jej zapalenia. Wybierając odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy, zapewnia się bezpieczeństwo.
Od czego zależy wybór rodzaju światła?
Najważniejszym czynnikiem jest przede wszystkim rodzaj pracy do jakiej zakładane jest oświetlenie przemysłowe. Miejsce, gdzie wykonywana jest praca wzrokowa powinno być oświetlone jak najbardziej równomiernie.
Tutaj warto wziąć pod uwagę dwa poniższe określenia:
a) luminacja – jest to fizyczna miara jaskrawości,
b) kontrast luminacji – jest to iloraz luminacji danego obiektu do luminacji tła na jakim obiekt ten się znajduje.
Im większy kontrast, tym bardziej wyraźny jest dany obiekt. Jednocześnie, kiedy kontrast jest zbyt duży, oczy bardzo szybko zaczynają się męczyć. Dlatego też ważne jest by dostosowywać kontrast do rodzaju i czasu pracy.
Oświetlenie awaryjne
Ważne jest, aby podczas zakładania oświetlenia w miejscu pracy (zwłaszcza w dużych halach przemysłowych, z trudnym dojściem na zewnątrz budynku) pamiętać o założeniu oświetlenia awaryjnego. Oświetlenie to w razie pożarów czy innego rodzaju awarii zapewnia pracownikom bezpieczną ucieczkę z budynku. Jest to szczególnie ważne, kiedy w razie uszkodzenia oświetlenia zostaje narażone życie lub zdrowie pracowników.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
W momencie kiedy staje się przed decyzją czy zakładać oświetlenie samodzielnie, czy może z pomocą firmy oświetleniowej, warto postawić bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Nie powinno się oszczędzać na zdrowiu własnym oraz innych osób. Wszelkie okablowanie musi być odpowiednio zabezpieczone, żeby nie dopuścić do porażenia prądem elektrycznym. Zwłaszcza, kiedy w miejscu pracy występuje wysoka wilgotność. Dlatego też, jeżeli nie jest się odpowiednio wykwalifikowaną do tego osobą, najlepiej pozostawić zakładanie instalacji elektrycznej i oświetlenia przemysłowego fachowcom.
Oświetlenie ogólne i stanowisk pracy
Wybierając oświetlenie ogólne trzeba skupić się na przepisach BHP by dostosować je do ogółu pracowników. Nieco inaczej wypada kwestia oświetlenia na danych stanowiskach pracy, zwłaszcza jeżeli są one indywidualne. W takim przypadku warto jest założyć oświetlenie, które daje możliwość regulowania jasności. Pracownik może wtedy dostosować światło do swoich indywidualnych preferencji, a jak wiadomo każdy człowiek ma swoją własną definicję komfortu. To, co dla jednych będzie zbyt jaskrawe, dla innych może być odpowiednie.
Konstrukcje i materiały
Ostatnim aspektem, który należy wziąć po uwagę, są kwestie technologiczne. Tutaj większość zależy od upodobań osoby odpowiedzialnej za zakup i nadzorującej zakładanie oświetlenia. Najlepiej postawić na standardowe, trwałe konstrukcje, które mają dobrą opinię wśród innych właścicieli hal przemysłowych. Warto wybierać konstrukcje, które będą służyły latami. Dobrym materiałem jest aluminium oraz stal nierdzewna. Metale te łatwo utrzymać w czystości i nie rdzewieją z czasem, dzięki czemu nadają się zarówno do suchych, jak i wilgotnych pomieszczeń. Również elementy szklane muszą być wytrzymałe i odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Im dłużej będą służyć te elementy, tym więcej zaoszczędzi firma.
Kwestie estetyki
Estetyka nie ma dużego wpływu na komfort pracy, lecz wiele osób zwraca na nią uwagę. Najważniejsza jest czystość. Lampy od momentu założenia, powinny być regularnie czyszczone, a przepalone żarówki natychmiast wymieniane. Jeżeli chodzi o wzornictwo, warto przejrzeć internetowe propozycje. Oświetlenie w halach przemysłowych nie ma oszałamiać swoim wyglądem, a jedynie spełniać odpowiednie funkcje. Zwykle wybiera się między designem tradycyjnym a nowoczesnym.
Dowiedz się więcej o oświetleniu tunelowym.
2 Comments
Zobacz, jak na ten temat zapatrują się inni
Czytając ten artykuł, poczułem, jak otwierają się przede mną nowe perspektywy.