Energia słoneczna rozgościła się w Polsce na dobre. Oprócz domowych instalacji jak grzyby po deszczu wyrastają obecnie formy fotowoltaiczne o znacznie większej mocy rozpoczynającej się zazwyczaj od 1 MW. Przy okazji to szansa dla rolników wydzierżawiających grunty inwestorom. Jakie perspektywy rozwoju ma przed sobą ten rynek?
Powstają kolejne farmy PV
Transformacja energetyczna naszego kraju każe przypuszczać, że dobra koniunktura na fotowoltaikę będzie w następnych latach trwała w najlepsze. Wystarczy wspomnieć o tym, że w 2021 roku łączna moc farm fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 7,7 tys. MW, by pod koniec ubiegłego roku sięgnąć aż 11,9 tys. MW. W tym roku prawdopodobnie przybędzie kolejne kilka tysięcy MW energii słonecznej.
Jedną z ciekawszych prowadzonych inwestycji jest elektrownia PV Jeziórko o mocy 153 MW budowana przez PGE na Podkarpaciu. Pod koniec dekady sama grupa PGE zamierza produkować aż 3 GW energii słonecznej. Na rynku działają również inwestorzy spoza sektora publicznego, między innymi jeden z europejskich liderów w dziedzinie OZE – firma Green Genius, która od 2015 roku uruchomiła w naszym kraju elektrownie słoneczne o łącznej mocy 128 MW.
Rosnące opłaty za dzierżawę
Dobrą wiadomość dla wydzierżawiających stanowią wysokie opłaty za dzierżawę, które obecnie sięgają nawet 15 000 zł za hektar rocznie. To znacznie więcej niż przeciętny zysk z jednego hektara czerpany z działalności rolnej, a warto pamiętać, że farmy solarne powstają na gruntach o niskiej klasie gleby, gdzie uprawa wiąże się ze sporym ryzykiem i jest mniej opłacalna.
Dochód zabezpieczony przed inflacją
Wysoka inflacja to kolejny argument potwierdzający, że dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne stanowi opłacalny biznes. Właściciele ziemi, którzy zdecydują się na taki krok mają zapewniony pasywny dochód co roku waloryzowany o wysokość inflacji. Wydzierżawienie gruntów pod budowę farmy fotowoltaicznej to dobry pomysł, by zabezpieczyć się finansowo na co najmniej 29 lat, bo tyle zazwyczaj trwa okres dzierżawy przewidziany w umowie.