Z ostatniej chwili

Jak wygląda leczenie zaćmy na Śląsku?

PEXELS - darmówka PEXELS - darmówka

Proces starzenia się organizmu niesie ze sobą wiele przykrych dolegliwości. Jak mówi stare polskie przysłowie – starość się Panu Bogu nie udała. Jest w tym sporo racji, zwłaszcza jeżeli na dużą ilość dolegliwości zdrowotnych nałoży się bardzo odległe terminy wizyt u lekarzy specjalistów oraz stosunkowo niską stopę życia polskich emerytów w porównaniu do osób w podeszłym wieku u naszych zachodnich sąsiadów. Jest wiele chorób, które wyniszczają organizm na starość. Jedną z nich jest zaćma atakująca narząd wzroku. Na szczęście, dzięki coraz większemu postępowi medycyny, z chorobą tą można skutecznie walczyć.

Co to jest zaćma?

Postępująca choroba powoli upośledza narząd wzroku. Charakteryzuje się ona zmętnieniem soczewki oka. Obraz z tygodnia na tydzień staje się mniej wyraźny. Zmniejsza się nie tylko ostrość, ale także pole widzenia. Jak pokazują statystyki, najczęściej na zaćmę zapadają osoby starsze. Największe ryzyko zachorowania pojawia się po ukończeniu 50 roku życia.

Leczenie zaćmy na Śląsku

Jak wygląda leczenie zaćmy na Śląsku? Niestety, czas oczekiwania na zabieg refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia to w najlepszym przypadku dwanaście miesięcy. W zależności od kliniki, może wydłużać się nawet do kilku lat. Biorąc pod uwagę, że większość pacjentów chorujących na zaćmę to osoby w podeszłym wieku, nie jest to nazbyt optymistyczna prognoza. Na szczęście na terenie całego kraju powstaje coraz więcej prywatnych gabinetów i klinik oferujących wykonanie zabiegu operacyjnego w krótkim okresie czasu. Sam zabieg nie jest sprawą bardzo skomplikowaną, zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik znieczulających jest on praktycznie zupełnie bezbolesny dla pacjenta. Najlepsze kliniki specjalizujące się w usuwaniu zaćmy znaleźć można na Śląsku.

Operacja zaćmy za granicą

Jako, że w naszym kraju czas oczekiwania na refundowany zabieg usunięcia zaćmy jest dosyć długi, a nie każdego stać na zabieg prywatny, coraz więcej osób decyduje się na leczenie zaćmy za granicą. Zabieg taki jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ceny zabiegu za granicą różnią się między sobą. Dla przykładu, u naszych południowych sąsiadów, operacja zaćmy to koszt około 2500 zł. Warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca nieco ponad dwa tysiące złotych. Oznacza to, że cała operacja razem z dojazdem oraz zakwaterowaniem nie będzie kosztowała więcej jak kilkaset złotych. Jest to bardzo korzystna cena, w Polsce za taki zabieg przeprowadzony w gabinecie prywatnym trzeba by zapłacić o wiele więcej.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu zaćmy za granicą?

Kilka lat temu nowelizacja prawa o opiece zdrowotnej otworzyła przed Polakami furtkę, jaką jest możliwość leczenia się za granicą. Oczywiście w tym względzie nie panuje zupełna dowolność. Refundowane są przede wszystkim zabiegi, na które w naszym kraju trzeba czekać długimi miesiącami, a nawet latami, a za granicą są one dostępne niemal od ręki. Należy jednak pamiętać o tym, że nie dostaje się pieniędzy na taki wyjazd. Wszelkie wydatki związane zarówno z dojazdem do kliniki, zakwaterowaniem, a także z samym zabiegiem trzeba w pierwszej kolejności pokryć z własnej kieszeni. Dopiero po wykonanym zabiegu można złożyć do Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o zwrot kosztów leczenia.

Operacja zaćmy w kilku krokach

Aby zostać zakwalifikowanym na leczenie zaćmy, niezależnie od tego czy zabieg ma się odbyć na terenie kraju czy też za granicą, trzeba przejść serię badań i zdobyć skierowanie na zabieg. W przypadku zabiegów realizowanych za granicą respektowane są skierowanie wystawiane zarówno przez krajowego jak i zagranicznego lekarza specjalizującego się w dziedzinie okulistyki. W momencie, gdy posiada się już skierowanie, to trzeba znaleźć odpowiednią klinikę przeprowadzającą zabieg. Zarówno jeżeli chodzi o polskie kliniki znajdujące się na śląsku, jak i kliniki zagraniczne, to pełną ich bazę wraz z orientacyjnym czasem oczekiwania można znaleźć w Internecie. W sytuacji, gdy pacjent stara się o zwrot kosztów, to musi złożyć specjalny wniosek do NFZ. Czas oczekiwania na wypłacenie pieniędzy to zazwyczaj kilka miesięcy.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej