Z ostatniej chwili

Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?

Doradca podatkowy

Żeby uzyskać i utrzymać zawód doradcy podatkowego należy przejść długą drogę i spełniać szereg wymagań. Mimo to, jak w każdym zawodzie, również i w tym można spotkać zarówno lepszych, jak i gorszych specjalistów. Zobaczmy, po czym poznać tych, którzy są prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie.

Doradca podatkowy – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór dobrego doradcy podatkowego nie jest łatwy. O ile w przypadku fachowców z niektórych innych branż, np. pośredników nieruchomości czy elektryków, można zwracać uwagę na zdobyte wykształcenie i kursy, tak w przypadku doradców podatkowych jest to niemożliwe, gdyż na wszystkich z nich nałożony jest obowiązek posiadania odpowiednich kwalifikacji. Zobaczmy zatem, jakich informacji szukać o danym doradcy podatkowym podczas poszukiwań tego typu specjalisty.

Opinie

 

Opinie to bardzo ważna kwestia podczas poszukiwań doradcy podatkowego. Tak naprawdę to właśnie od nich można zacząć wstępną selekcję ewentualnych kandydatów. Dobry doradca podatkowy może pochwalić się nienaganną renomą. Profesjonalista bez problemu przedstawi pozytywne opinie i rekomendacje od swoich klientów. O komentarze o danym specjaliście warto zapytać znajomych i rodzinę, którzy korzystali z jego usług. Można też szukać opinii w sieci, trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzać ich wiarygodność.

 

Specjalizacja i doświadczenie doradcy podatkowego

Bardzo pożądaną cechą jest posiadanie przez doradcy podatkowego znajomości specyfiki i wymagań branży, w której działa jego klient. Dzięki tej wiedzy, doradca będzie lepiej rozumiał codzienne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa, a to z kolei pozwoli mu dobrać lepsze dla danego biznesu rozwiązania. Z tego względu, przy wyborze doradcy podatkowego warto decydować się na tych specjalistów, którzy posiadają doświadczenie z firmami z branży podobnych jak nasza.

Lokalizacja

Wiele osób szukając doradcy podatkowego dla swojej firmy bierze pod uwagę tylko specjalistów z najbliższej okolicy. To błąd. W dobie Internetu większość spraw można załatwić zdalnie, dlatego współpraca z doradcą podatkowym jest możliwa, nawet jeśli on i klient znajdują się na dwóch różnych krańcach Polski.

Doradca podatkowy

Rankingi i plebiscyty

Przy ostatecznym wyborze doradcy podatkowego można również wziąć pod uwagę różnego rodzaju branżowe rankingi, plebiscyty oraz nagrody zdobyte w konkursach. W Polsce co roku organizowanych jest wiele tego typu klasyfikacji ukazujących najlepszych ekspertów z zakresu prawa podatkowego.

Formalności

Co prawda, zgodnie z polskim prawem, wykonywanie zawodu doradcy podatkowego bez zezwoleń wiąże się z wysokimi karami, to nadal znajdują się śmiałkowie, którzy świadczą tego typu czynności mimo braku odpowiednich kwalifikacji. Z tego względu, przed rozpoczęciem współpracy z danym doradcą warto dla pewności upewnić się, że nie brakuje mu żadnych uprawnień, zezwoleń oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Komunikatywność

Doradca podatkowy nie musi przyjaźnić się z każdym swoim klientem, ale z pewnością powinien umieć z nim rozmawiać. Dobry doradca podatkowy to osoba, która jest cierpliwa i potrafi wyjaśnić swojemu klientowi wszystkie zawiłe kwestie prawne w prosty i jasny sposób. Dobra komunikacja i poznanie oczekiwań i potrzeb to jeden z kluczy do dobrej i efektywnej współpracy.

Dlaczego wybór dobrego doradcy podatkowego jest ważny?

Chcąc nawiązać współpracę z osobą taką jak doradca podatkowy, pragniemy powierzyć sprawy swojej firmy komuś, kto doskonale zna się na rzeczy. Mamy nadzieje, że w pełni zadba on o nasz biznes i sprawi, że będzie on działał sprawnie i zgodnie z prawem. Chcemy zaufać danemu specjaliście i oddać mu część swoich obowiązków, aby samemu w pełni skupić się na prowadzeniu i rozwijaniu przedsiębiorstwa. Z tego względu, tak ważne jest, aby wybrać dobrego i sprawdzonego eksperta od podatków, gdyż tylko nawiązanie współpracy z profesjonalistą pozwoli zachować spokój i świadomość, że nie musimy się martwić tym, czy zatrudniona osoba dobrze wykonuje swoją pracę.