Z ostatniej chwili

Jak można dbać o kręgosłup w domu?

jak można dbać o kręgosłup w domu

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części ludzkiego ciała – niestety, bardzo często zaniedbywana. Bóle i zwyrodnienia kręgosłupa mogą zaatakować nagle i być bardzo trudne do wyleczenia. Najlepiej więc zacząć dbać o kręgosłup jeszcze zanim zacznie dawać się we znaki.

Jak zbudowany jest kręgosłup?

Kręgosłup to bardzo złożona konstrukcja, która dźwiga na sobie ciężar całego naszego organizmu. Składa się z wielu niewielkich kości zwanych kręgami, które oddzielają od siebie dyski. Dyski pełnią funkcję swego rodzaju poduszki, która oprócz amortyzacji odpowiada również za elastyczność kręgosłupa. Przez środek kręgosłupa przebiega rdzeń kręgowy, czyli sieć nerwów odpowiedzialnych za ruchy naszych rąk, nóg, tułowia, głowy. Kręgosłup dzieli się na pięć odcinków – szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i guziczny. U osoby dorosłej wygięty jest od miednicy w przód, a dalej przechodzi do wygięcia w tył i znowu do wygięcia w przód w okolicy szyi. Dzięki takiemu ułożeniu kręgosłup zyskuje na wytrzymałości i skutecznie amortyzuje obciążenia. Kręgosłup otaczają również mięśnie, które dodatkowo go wzmacniają i utrzymują we właściwej pozycji, a także odpowiadają za jego ruchy. Zdrowy kręgosłup pozwala na swobodne wykonywanie wszelkich ruchów – od prostych, takich jak np. chodzenie czy wstawanie z krzesła, po te bardziej skomplikowane, jak np. taniec. Sztywność i ból w którymkolwiek z odcinków kręgosłupa to znak, że dzieje się z nim coś niedobrego. Ignorowanie pierwszych objawów może doprowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych, a nawet powikłań neurologicznych.

Co robić, kiedy kręgosłup boli?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego właśnie, by uniknąć chorób kręgosłupa, należy o niego odpowiednio zadbać. Kręgosłup lubi ruch, dlatego powinno się mu go zapewnić. Można zastosować domowe ćwiczenia na kręgosłup. Dasz radę nawet bez sprzętu! Powinieneś unikać długich okresów bezruchu. Jeśli pracujesz za biurkiem albo wiele godzin spędzasz za kierownicą, zadbaj o swój kręgosłup i odciąż go trochę. Oparcia krzeseł i foteli samochodowych muszą być wyprofilowane. Wybrzuszenie powinno znajdować się na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Rób przerwy w pracy, podczas których możesz wykonać kilka skłonów i skrętów w różnych kierunkach albo trochę się poprzeciągać. Pamiętaj, że wszelkie blokady kręgów oraz spięcia mięśni upośledzają prawidłowe funkcjonowanie całego kręgosłupa. W domu możesz stosować relaksujące, delikatne masaże mięśni alb kąpiele z aromaterapią. Pamiętaj o dobrej, ergonomicznej poduszce i wygodnym materacu do spania. Zbawienne dla kręgosłupa jest pływanie, właściwie każdym możliwym stylem, chociaż najlepiej sprawdza się pływanie na plecach. Wystarczą dwie półgodzinne sesje na basenie w tygodniu, by odczuć różnicę. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające również przysłużą się zarówno Twojej sylwetce jak i kręgosłupowi. Pamiętaj jednak, żeby ćwiczyć należy regularnie i nie spoczywać na laurach po uzyskaniu pierwszych efektów. Kręgosłup bardzo źle znosi nadwagę. Wystający brzuch obciąża odcinek lędźwiowy i pogłębia jego wygięcie ku przodowi ciała, a dodatkowe kilogramy obciążają całą konstrukcję, prowadząc do deformacji kręgosłupa i zablokowań. Zadbaj też o zdrową dietę, bogatą w produkty wspomagające produkcję kolagenu oraz utrzymujące Twoją wagę na odpowiednim poziomie.

Jeśli ból kręgosłupa jest stały oraz towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem ortopedą oraz specjalistą rehabilitantem.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej