Czy uczulenie na komary może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. W ślinie komara znajduje się pewna substancja, która może wywołać silną reakcję alergiczną u osób uczulonych na tę substancję. Jak leczyć uczulenie na komary?
Kto może być uczulony na komary?
Uczulenie na komary to jeden z wielu typów alergii, choroby, która od dobrych kilkunastu lat diagnozowana jest wyjątkowo często. Niestety za wzrost liczby zachorowań po części odpowiedzialni jesteśmy sami. Zanieczyszczenie powietrza, ale przede wszystkim życie i wychowywanie dzieci w zbyt sterylnych warunkach sprawia, że nasz układ traci zdolność obrony lub nie umie jej aktywować. Takim rodzajem alergii jest uczulenie na komary.
Uczulenie na komary pojawia się przede wszystkim u osób, które mają znacznie obniżoną odporność. Czasem przyczyną problemu mogą być uwarunkowania genetyczne. Ale nie tylko. W grupie ryzyka znajdują się osoby, które:
źle się odżywiają, tj. stosują dietę bogata w produkty wzbogacone o konserwanty czy sztuczne ulepszacze smaku oraz żywność wysoko przetworzoną,
nie wiedzą, że chorują na jakąś chorobę przewlekłą,
mają atopowe zapalenie skóry.
Nietypowa i zbyt silna reakcja organizmu może pojawić się także u dzieci. Ze względu na nie dość rozwinięty jeszcze układ immunologiczny są one bardzo podatne i to u nich znacznie częściej niż u dorosłych diagnozuje się takie alergie.
Alergia na komary – objawy
Objawy
Kiedy komar ugryzie zdrową osobę, skóra robi się delikatnie zaczerwieniona. Następnie pojawia się świąd. Po kilku minutach plama się powiększa i coraz bardziej swędzi. Później na skórze tworzy się spory, jasnożółty bąbel. Zazwyczaj zmiana utrzymuje się przez kilka dni. Jeśli się drapiemy i rozdrapaliśmy bąbel, proces gojenia będzie trwał dłużej.
Problem zaczyna się w sytuacji, gdy zmiana gwałtownie się powiększa, a jej średnica sięga nawet dziesięciu centymetrów. Czasem zdarza się, że uczulenie ma charakter wysypki, która pojawia się praktycznie na całym ciele.
W skrajnych przypadkach, gdy alergia przestaje ograniczać się tylko do zmian skórnych. U takich osób pojawiają się:
zawroty głowy,
nudności,
duże problemy z oddychaniem.
Należy wtedy podejrzewać, że doszło do zajęcia dróg oddechowych. Jeśli poszkodowany zacznie jeszcze uskarżać się na bóle brzucha, wymioty, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego.
Leczenie alergii na komara
Sposoby leczenia uczulenia na komary zależy przede wszystkim od intensywności reakcji organizmu na ugryzienie owada. Przy niezbyt nasilonych objawach wystarczą preparaty, które można dostać w aptece bez recepty.
Z domowych sposób można polecić np. delikatne pocieranie skóry wacikiem nasączonym roztworem sody oczyszczonej. Równie skuteczne będzie sięgnięcie po nalewkę z nagietka. Dobrze jest także schładzać ugryzione miejsce, dzięki temu swędzenie powinno ustąpić. Do skóry można przyłożyć także kawałek cebuli, świeżego ogórka, złagodzą one świąd i pieczenie, ulga powinna pojawić się po ok. kilku minutach. Pomocne mogą być także olejki, np. eukaliptusowy, woda różana (łagodzi świąd oraz zmniejsza zaczerwienie skóry) oraz ocet. Ten ostatni polecany jest zwłaszcza tedy, gdy w miejscu ugryzienia pojawił się obrzęk lub znaczna opuchlizna.
W sytuacji, gdy po ugryzieniu organizm reaguje bardziej gwałtownie, np. pojawia się wysypka, warto skonsultować się z lekarzem alergologiem. Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów alergii i niedopuszczenie do pojawienia się kolejnego ataku jest stosowanie leków przeciwhistaminowych – w postaci maści lub tabletek.
Bez względu na to, jak silne są objawy, jeśli podejrzewamy alergię, warto udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie testy alergiczne (badanie można wykonać, gdy miną dolegliwości). Dzięki temu będziemy mieli pewność, co tak naprawdę wywołało tak silną reakcję alergiczną. Lekarz alergolog pomoże dobrać takie leczenie, które uchroni nas przed przykrymi skutkami ugryzienia i sprawi, że w letnie i ciepłe wieczory nie będziemy musieli siedzieć w domu, aby uniknąć ewentualnego kontaktu z owadem.
Dodatkowo osoby, które maja tego rodzaju problem, nie mogą zapominać, zwłaszcza, gdy chcą posiedzieć wieczorem na zewnątrz lub wybierają się do lasu na spacer czy nad wodę, o spryskaniu specjalnym preparatem (repelentem), który odstrasza komary i inne owady.
Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23606399,uczulenie-na-komary-co-je-powoduje-i-jak-mozna-to-leczyc.html
Dowiedz się więcej o podcinaniu wędzidełka języka u dzieci.
Publikacja zaczerpnięta z: zdrowie.gazeta
Zdjęcie: Pexels.com
2 Comments
To dopiero nowość! Zobaczcie, może Was też to zaskoczy
To nie jest zwykły artykuł, to prawdziwy intelektualny rollercoaster.