Pisanie CV to dziś nie lada wyzwanie. Co zawrzeć w CV i co jest najważniejsze? Podpowiadamy.
W obliczu dynamicznie zmieniających się trendów, CV ludzi na całym świecie nie wyglądają już jak te sprzed 15, 10, czy nawet 5 lat. Dziś nie wystarczy kilka stron A4 zapełnionych tekstem, żeby otrzymać pracę. Dla ułatwienia, możesz skorzystać z internetowych narzędzi, w których znajdziesz szablony CV. Ułatwią one tworzenie idealnie skomponowanego dokumentu. Co więc jest ważne w CV?
Co wpisywać do CV?
Do CV koniecznie wpisz takie informacje, jak: imię i nazwisko, dane kontaktowe, a przede wszystkim wykształcenie i doświadczenie. Eksponowane wykształcenie możesz rozpocząć od szkoły średniej, ewentualnie studiów. Doświadczenie z kolei to suma wszystkich twoich działalności – zarówno zawodowych, jak i pozazawodowych. Warto pisać CV pod konkretne ogłoszenie o pracę.
Podaj też języki obce, jakimi się posługujesz, wraz z poziomem zaawansowania. Istnieją dwa rodzaje stopniowania – słowne, np. „podstawowy”, „komunikatywny”, „zaawansowany”, ale dużo konkretniej określają to oznaczenia związane z przyznawanymi certyfikatami. Pracodawca woli konkret, dlatego jeśli wpiszesz, że twoja znajomość języka obcego jest na poziomie np, B1 czy C2, od razu wiadomo, jakim zakresem słownictwa się posługujesz.
Oprócz tak oczywistych kwestii, warto dodać do CV informacje o dodatkowych umiejętnościach i kwalifikacjach. Jeśli skończyłeś kurs lub szkolenie, które jest ważne z punktu widzenia stanowiska, na jakie się ubiegasz, koniecznie wpisz go do CV.
Możesz również zawrzeć w CV swoje zdjęcie. Istotne jest, by miało one charakter formalny. Nie dodawaj więc zdjęcia z wakacji, w stroju kąpielowym, kapeluszu lub z imprezy. Możesz zostać potraktowany jako niepoważny człowiek i odrzucony przez rekrutera już na początkowym etapie rekrutacji.
Układ, kolory, forma – co jest ważne w CV?
Kiedy już wiesz, jaką treść chcesz zawrzeć w CV, powinieneś przystąpić do tworzenia dokumentu.
Pamiętaj, że najlepiej, jeśli CV mieści się na jednej stronie A4. Ważne, by było konkretne, a nie przegadane i „ubarwione” niepotrzebnymi zwrotami. Nie pisz o rzeczach niesitotnych w danej firmie, do której się rekrutujesz, a zmniejszysz objętość dokumentu.
Forma, na jaką się zdecydujesz, również ma duże znaczenie. Nie zawsze musi to być 1-stronnicowy PDF. Równie dobrze możesz przygotować coś na kształt prezentacji, w której na kolejnych planszach / slajdach znajdą się poszczególne informacje o tobie.
Ostatnia kwestia to dobór kolorów. Być może rekruter zwróci uwagę na twoje CV jeśli będzie kolorowe (ale bez przesady) lub jeśli kolorystycznie będzie nawiązywać do kolorystyki logotypu danej firmy.