"Alfie Evans musi zostać uratowany!" napisał Andrzej Duda. Brytyjski sędzia zadecydował o odłączeniu chłopca od urządzeń podtrzymujących życie. Wbrew przypuszczeniom Alfie nadal oddycha. W Polsce taka sytuacja
Lekarze oceniali, że prawie dwuletni Alfie Evans z Liverpoolu odejdzie w ciągu kilku minut od odłączenia go od respiratora. Chłopiec przebywający w szpitalu od grudnia 2016 r. cierpi na nienazwaną chorobę neurologiczną. W poniedziałek, po wielogodzinnej batalii sądowej, sędzia Anthony Hayden przychylił się do opinii lekarzy i podjął decyzję o odłączenia Alfiego od urządzeń podtrzymujących życie. Dzień później chłopiec nadal oddycha.
Kibice Liverpoolu skandowali jego imię podczas półfinału Ligii Mistrzów, ale dramat Alfiego i jego rodziców śledzą nie tylko Brytyjczycy. Papież Franciszek modli się za życie dziecka, a rzymska klinika zgodziła się na jego leczenie. Brytyjski sąd wykluczył jednak możliwość przewiezienia chłopca do Włoch. Głos w tej sprawie zabrał teraz prezydent Polski. „Alfie Evans musi zostać uratowany! – napisał na Twitterze Andrzej Duda. – Jego dzielne, małe ciało raz jeszczeudowadnia, że cud życia może być silniejszy od śmierci. Możliwe, żewszystko czego teraz trzeba, to nieco dobrej woli ze strony decydentów. Alfie, modlimy się za Ciebie i powrót do zdrowia!”
W Polsce to wygląda inaczej
– W warunkach polskich taka sytuacja nie jest możliwa – mówi Wirtualnej Polsce Tisa Żawrocka – Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz prowadzącej hospicjum dziecięce w Łodzi. – Decyzja o sposobie leczenia dziecka z postępującą, śmiertelną chorobą, w tym o podłączeniu do respiratora, zawsze zależy od rodziców, którzy muszą zaufać lekarzom. Z kolei celem opieki paliatywnej, hospicjum, jest podniesienie jakości życia dziecka, bez bólu i duszności, aż do jego odejścia bez cierpień.
Kwiatkowska tłumaczy, że jednym z zadań hospicjum jest uniknięcie uporczywego leczenia niepotrzebnie przedłużającego cierpienia dziecka nawet w sytuacjach, gdy choroba nie jest do końca nazwana. Także w takich przypadkach objawy można zakwalifikować do określonej grupy chorób, co pozwala stwierdzić, że dolegliwości będą postępować i przewidzieć, co się stanie. W sytuacjach, gdy medycyna nie daje nadziei na wyleczenie, a pacjent jest leczony paliatywnie lekarze maja prawo odstąpić od procedur podtrzymujących i ratujących życie.
– Spotykamy się z rodzicami, którzy do końca wierzą w znalezienie cudownego leku, albo po prostu wpadają w panikę sytuacji krytycznej – mówi Kwiatkowska. – Jeżeli rodzice postanowią walczyć o podłączenie dziecka do respiratora na OIOM-ie to później prawo nie daje im możliwości jego odłączenia. Nie wyobrażam sobie podjęcia decyzji o odłączeniu aparatury i skazaniu dziecka na uduszenie się czy śmierć z głodu.
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://wiadomosci.wp.pl/
2 Comments
Ogarnięcie tematu z takim tekstem jest dużo łatwiejsze. Sprawdźcie sami
To nie tylko ciekawy artykuł, ale i źródło inspiracji.