Problemy z erekcją mogą być oznaką chorób prostaty. Mężczyźni zbyt rzadko odwiedzają urologów, a kiedy już się zjawiają, bywa za późno.
Stercz, gruczoł krokowy lub prostata to różne nazwy tego samego narządu męskiego. Ma on wielkość kasztana i okala cewkę moczową. Gruczoł krokowy wydziela płyn, który wraz z plemnikami tworzy spermę i sprawia, że jest ona bardziej płynna. Z wiekiem powiększa się i mimo że jest to naturalny proces, czasem może mieć wpływ na ograniczenie strumienia moczu.
Rozrost łagodny stercza występuje tak często, iż mówi się, że gdyby mężczyźni żyli wystarczająco długo, każdy z nich by go doświadczył. Niewielkie powiększenie prostaty występuje już u wielu panów powyżej 40. roku życia, a u ponad 90% powyżej 80. roku życia. Łagodny rozrost prostaty powoduje zwiększenie jej rozmiarów, co czasami może prowadzić do zwężenia cewki moczowej, a to z kolei stanowi przeszkodę dla odpływu moczu. Tymczasem zastój moczu może być przyczyną groźnych chorób nerek i pęcherza. Innym problemem, który dotyka prostatę jest zapalenia gruczołu krokowego.
Zapalenie gruczołu krokowego
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest częstą dolegliwością mężczyzn. Stan zapalny może powodować częstsze niż zwykle, niekiedy bolesne oddawanie moczu. Objawom tym może towarzyszyć gorączka, ból w dolnej części pleców lub w pachwinie, krocza czy jąder. Stan zapalny może też wpływać na zmniejszenie zainteresowanie życiem seksualnym lub na osiągnięcie czy utrzymanie erekcji tak długo, jak to jest potrzebne dla satysfakcjonującego stosunku. Ostre zapalenie gruczołu krokowego zdarza się rzadziej, ale objawy są znacznie bardziej nasilone. Obydwa rodzaje schorzeń – ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego – łatwo pomylić z infekcjami dolnych dróg moczowych.
Nie bój się urologa
Podczas wizyty u urologa – poza zleceniem badań krwi – lekarz sprawdza, czy gruczoł krokowy jest powiększony. Badanie stercza palcem przez odbytnicę jest dla wielu panów krępujące, choć – jak podkreślają urolodzy – zupełnie niepotrzebnie. Samodzielne leczenie się medykamentami na prostatę reklamowanymi w telewizji czy internecie bez konsultacji z lekarzem może być groźne. Chory, który nie z skorzysta z pomocy lekarza może stracić szansę na wczesne wykrycie i wyleczenie groźnych chorób.
Inne powszechnie wykorzystywane metody badania to ultrasonografia gruczołu krokowego i biopsja. Ultrasonograf do badań prostaty wyposażony jest w specjalną sondę wielkości palca, którą umieszcza się w odbycie. Biopsję gruczołu krokowego wykonuje się przez odbytnicę lub przez krocze przy pomocy ultrasonograficznej sondy, z pomocą której wprowadza się igłę biopsyjną. Pobiera ona małe kawałki tkanki, które przekazywane są do analizy mikroskopowej w laboratorium. Wyniki badania umożliwią lekarzowi zdiagnozowanie chorób prostaty.
Leczenie prostaty
Leczenie łagodnego rozrostu stercza to przede wszystkim obserwacja objawów i zmian obrazowych gruczołu krokowego. Spowolnienie choroby można osiągnąć przez wprowadzenie zmian w stylu życia (ćwiczenia, dieta). Ponad 40% mężczyzn z łagodnymi i umiarkowanymi objawami doświadczyło poprawy dzięki tej metodzie. Przy bardziej dokuczliwych objawach wdrażane są odpowiednie leki. Niekiedy potrzebna może okazać się interwencja chirurgiczna – nacięcie lub usunięcie prostaty. Dziś dostępne są również metody mało inwazyjne, jak np. zniszczenie nadmiaru tkanki stercza za pomocą lasera czy termoterapii mikrofalowej. Dobór metody zależy od wieku chorego, wielkości powiększonego gruczołu krokowego, stopnia dokuczliwości itp.
W leczeniu zapalenia stercza spowodowanego infekcją często używane są antybiotyki. Ponieważ nie wiadomo, co powoduje zapalenie gruczołu krokowego, poza infekcją, może być ono trudne do leczenia.
Rak gruczołu krokowego
Nowotworowe guzy stercza mogą blokować przepływ moczu, a nieleczone atakować inne części ciała. U wielu mężczyzn rak prostaty rozwija się powoli, nie powodując problemów aż do momentu, gdy wydostanie się poza gruczoł krokowy. Zdarza się jednak, że u niektórych rozwija się szybciej. Ważne jest, aby go zdiagnozować we wczesnej fazie rozwoju, ocenić jego agresywność i leczyć zanim się rozprzestrzeni. Bezobjawowy przebieg choroby w początkowej fazie oraz nieuzasadniony opór przed badaniami profilaktycznymi powodują, że każdego roku około 4 tys. Polaków umiera na tę chorobę. Jedyną metodą jej wykrycia są badania profilaktyczne. Lekarze uważają zgodnie, że mężczyźni powyżej 50 roku życia powinni być poddawani badaniom u urologa co najmniej raz w roku.
Personalizacja leczenia
Raka prostaty można leczyć chirurgicznie oraz przez hormonoterapię, radioterapię i chemioterapię. Prof. Andrzeja Borówka, kierownik Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, mówi, że rak gruczołu krokowego jest bardzo zróżnicowanym i niejednorodnym schorzeniem. Dlatego sposób terapii należy za każdym razem dobrać indywidualnie, uwzględniając nie tylko stadium zaawansowania choroby, schorzenia współistniejące, przewidywany wiek biologiczny pacjenta, ale też to, którą metodę leczenia pacjent jest w stanie zaakceptować.
Tekst: Halina Pilonis
KM Onet.
Artykuł zaczerpnięty ze strony http://www.medonet.pl/
2 Comments
Temat pokazany z zupełnie niespodziewanej perspektywy. Warto zobaczyć
że to coś, co zmienia moje spojrzenie na wiele spraw.