Chociaż ciąża to okres, który wymaga od Ciebie zwiększonej dbałości, wcale nie musisz prowadzić siedzącego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna jest ważna – przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Zanim jednak przystąpisz do ćwiczeń, poznaj bezpieczne formy ruchu.
Bezpieczne formy aktywności w ciąży
Zastanawiasz się, jak ćwiczyć w ciąży? Eksperci wymieniają 4 główne aktywności, których uprawianie jest bezpieczne[1].
1. Marsz
To najprostsza, a zarazem bardzo bezpieczna forma ruchu dla wszystkich ciężarnych. Maszerować można zawsze i wszędzie – niezależnie od stopnia wytrenowania. Tempo łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu.
Jeśli chcesz, aby marsz był bardziej efektywny, zacznij uprawiać tzw. nordic walking.
2. Pływanie
Jest to forma aktywności szczególnie polecana w okresie ciąży. Ćwiczenia wykonywane w wodzie są nie tylko bezpieczne, ale i korzystnie wpływają na organizm kobiety. Pływanie pozytywnie oddziałuje na kręgosłup, zmniejszając dolegliwości bólowe pleców. Ponadto nie obciąża nadmiernie mięśni i działa relaksująco.
Trzeba jednak unikać basenów termalnych, w których temperatura wody przekracza 35oC. Pozostawanie w takiej temperaturze przez dłuższy czas może wpływać niekorzystnie na ukrwienie łożyska, a ponadto zwiększa ryzyko infekcji.
3. Jogging
Ta forma aktywności zalecana jest wyłącznie kobietom, które uprawiały ją jeszcze przed ciążą. W okresie oczekiwania na dziecko należy jednak skrócić dystanse i czas oraz pamiętać o zmniejszeniu intensywności biegów.
4. Jazda na rowerze stacjonarnym / orbitreku
O ile jazda na klasycznym rowerze nie jest wskazana, o tyle ćwiczenia na modelu stacjonarnym czy orbitreku można wykonywać bez przeszkód. Musisz pamiętać o tym, by intensywność treningu dopasować do możliwości swojego organizmu.
Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?
Zdaniem ekspertów z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), w ciąży można bez większych przeszkód uprawiać aktywność fizyczną. Ruch działa pozytywnie na cały organizm, przyczyniając się m.in. do:
- poprawy wydolności układu sercowo-naczyniowego,
- zmniejszenia ryzyka wystąpienia otyłości,
- ograniczenia ryzyka cukrzycy ciążowej,
- poprawy samopoczucia.
Ponadto aktywność fizyczna pozwala skrócić czas powrotu do pełnego zdrowia i formy już po porodzie[2].
Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy, w każdym trymestrze należy unikać intensywnego wysiłku. Warto także, podczas ciąży słuchać dla dziecka w brzuchu muzyki, która wpływa pozytywnie na rozwój.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/show.html?id=135757
[2] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/aktualnosci/show.html?id=135757
2 Comments
Jeśli szukasz inspiracji i nowych perspektyw, ten artykuł jest dla Ciebie.
Nigdy nie przestaje mnie zaskakiwać, jak internet potrafi być źródłem wiedzy.