Z ostatniej chwili

Koniec zastrzyków z insuliną?

Pexels.com

Po raz kolejny rynek medyczny może zostać diametralnie zmieniony. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda poinformowali o opracowaniu nowej metody doustnego podawania insuliny do organizmu. Jeśli ta metoda okaże się skuteczna, osoby cierpiące na cukrzycę będą mogły raz na zawsze zapomnieć o dostarczaniu insuliny poprzez zastrzyki.

  • Uczeni z amerykańskiego Harvardu przeprowadzili udane testy podania insuliny w postaci kapsułek zamiast zastrzyku
  • Testowano to na szczurach, u których stwierdzono obniżenie poziomu cukru we krwi
  • Konieczne są dalsze eksperymenty, aby potwierdzić skuteczność tej metody. Na prace naukowców z nadzieją czeka blisko pół miliarda osób na świecie – bo tylu zmaga się z problemem cukrzycy

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali metodę doustnego podawania insuliny, która może radykalnie zmienić sposób, w jaki diabetycy utrzymują poziom cukru we krwi pod kontrolą. Insulina w pigułce daje obietnicę poprawy jakości życia dla milionów osób z cukrzycą typu 1 na całym świecie. Ponadto może także złagodzić wiele zagrażających życiu skutków ubocznych choroby, które wynikają z tego, że pacjenci nie wykonują wymaganych zastrzyków.

Doustnie spożyta insulina będzie bliżej naśladować sposób, w jaki trzustka zdrowej osoby wytwarza i dostarcza insulinę do wątroby, gdzie do 80 proc. jest ekstrahowana, a reszta krąży w krwiobiegu. Może również złagodzić niekorzystne skutki przyjmowania zastrzyków przez długi czas.

Badacze od lat poszukują sposobu na dostarczanie insuliny doustnie. Do tej pory wszystkie opracowane metody zawodziły przede wszystkim dlatego, że kwaśne środowisko żołądka niszczyło białko, a i wchłanianie z jelit pozostawiało wiele do życzenia.

Nowa metoda polega na przenoszeniu insuliny w cieczy jonowej zawierającej cholinę i kwas gerianowy, które następnie umieszcza się w kapsułce z odporną na kwasy powłoką jelitową. Kapsułki są łatwe w produkcji i mogą być przechowywane przez maksymalnie dwa miesiące w temperaturze pokojowej bez degradacji, która jest dłuższa niż niektóre produkty insuliny do wstrzykiwania dostępne obecnie na rynku.

Odporna na kwasy powłoka kapsułki opiera się rozkładowi przez kwasy żołądkowe. Powłoka polimerowa rozpuszcza się, gdy osiąga bardziej alkaliczne środowisko w jelicie cienkim. Wtedy uwalniana jest jonowa ciecz niosąca insulinę.

W planach są kolejne badania preparatu na zwierzętach, jak również długoterminowe badania toksykologiczne i biodostępność. Uczeni są przekonani, że jeśli wszystko dobrze pójdzie, uzyskanie zgody na ewentualne badania kliniczne u ludzi będzie dużo prostsze.

Badania zostały opublikowane w “Proceedings of National Academy of Sciences”.

Opracowanie na podstawie: wyss.harvard.edu / tvn24bis.pl

Publikacja zaczerpnięta z: Medonet

Zdjęcie: Pexels.com

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej