Stały postęp medycyny ma znaczący wpływ zarówno na lepsze, jak i szybsze wykrywanie różnorodnych chorób czy schorzeń. Wśród wspomnianych zagadnień dużą rolę odgrywa diagnostyka obrazowa, w skład której wchodzi rezonans magnetyczny. W rzeczywistości, jest to nieinwazyjne badanie, które umożliwia uzyskanie obrazów narządów i tkanek ciała pacjenta. Na czym polega cała procedura i dlaczego warto skorzystać z badania? Tym zajmiemy się poniżej.
Co to jest rezonans magnetyczny?
Śmiało możemy stwierdzić, że z pojęciem rezonansu magnetycznego spotkał się niemal każdy z nas. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego jest on tak popularny? Mówiąc prosto, rezonans magnetyczny, określany skrótowo jako RM lub MRI, to nieinwazyjne badanie, które pozwala określić stan narządów wewnętrznych oraz tkanek. Abstrahując od przytoczonej definicji, równie ciekawa może być istota jego działania. Warto zauważyć, że podczas badania wytwarzane jest pole magnetyczne oraz fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Tak naprawdę niezwykle ważną rolę odgrywa tu oddziaływanie na protony, które dzięki falom radiowym wysyłają sygnał zwrotny. Ten z kolei jest przetwarzany przez aparat, a następnie opracowywany komputerowo. Dzięki takiej charakterystyce działania, rezonans magnetyczny nie generuje promieniowania rentgenowskiego, a także w dokładny sposób pozwala diagnozować wiele schorzeń.
Kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny?
O tym, kiedy warto wykonać rezonans magnetyczny bardzo często decyduje lekarz. Pomimo tego powinniśmy mieć na uwadze to, że jest on powszechnie wykorzystywany w wykrywaniu różnego rodzaju chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym, takich jak stwardnienie rozsiane czy nowotwory mózgu. Poza tym wykorzystuje się go do diagnostyki guzów, schorzeń narządów ruchu oraz chorób wątroby. Jak widzimy, pole manewru jest naprawdę szerokie. Pośród tego niezwykle ważne jest to, aby rezonans magnetyczny został wykonany w prawidłowy sposób. Co więcej, istotny jest również komfort pacjenta zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu badania. W związku z tym, warto skorzystać z zaufanych podmiotów, takich jak klinika REX MEDICA, która zajmuje się diagnostyką i badaniami obrazowymi, w tym rezonansem magnetycznym.
Rezonans magnetyczny a przygotowania przed badaniem
Skupmy się teraz na przygotowaniach do badania. Co prawda rezonans magnetyczny nie wymaga stosowania się do nadmiernej ilości wytycznych, niemniej powinniśmy pamiętać o kilku czynnościach. Bardzo ważne jest to, aby zbadać poziom kreatyniny we krwi. Co do zasady takie badanie zachowuje ważność przez 21 dni, jednak często zaleca się wykonanie go na tydzień przed rezonansem – w szczególności, gdy u pacjenta podejrzewa się schorzenia nerek. Ponadto dość duże znaczenie może mieć to, czy rezonans magnetyczny jest wykonywany z kontrastem czy bez. Jeżeli tak, wówczas dwie godziny przed badaniem nie powinno się spożywać posiłków. Dodatkowo musimy mieć na uwadze to, że przed badaniem należy pozbyć się wszelkich metalowych elementów, takich jak kolczyki, spinki czy zegarek. Niezbędne jest również poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach.
Czy rezonans magnetyczny może być wykonany u każdego?
Rezonans magnetyczny co do zasady jest badaniem nieinwazyjnym, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Za bezwzględne przeciwwskazanie uważa się wszczepione elementy metalowe czy niektóre implanty ślimakowe. Poza tym ewentualnymi czynnikami przemawiającymi za wstrzymaniem się od wykonania rezonansu magnetycznego są implanty stomatologiczne, ciąża, stenty, a także stymulatory serca. Co więcej, rezonans magnetyczny może być problematyczny dla osób z klaustrofobią ze względu na to, że jest wykonywany w tzw. „tubie”. Mimo wszystko, wiele zależy od indywidualnego podejścia do każdego przypadku. W związku z tym, warto jest skonsultować się ze specjalistą z kliniki REX MEDICA, która zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką obrazową i posiada doświadczenie w analizie konkretnych czynników.