Z ostatniej chwili

Szwedzki superbohater rozgramia polskich nacjonalistów flagą LGBT

foto: okładka Fantomen #9 (2018) foto: okładka Fantomen #9 (2018)

Szwedzki superbohater Fantomen postanowił odwiedzić Polskę, by ratować uciśnionych. Oberwało się nacjonalistom, którzy blokowali Paradę Równości.

Polska znowu jest na ustach innych krajów, ale ponownie przedstawiono część mieszkańców tego kraju w negatywnym świetle. W 9. numerze komiksu „Fantomen” z 2018 roku, w rolach czarnych charakterów wystąpili polscy nacjonaliści. Homofobiczne i ksenofobiczne zapędy ostudza tytułowy heros, co w symboliczny sposób zostało ukazane na okładce magazynu.

Fantomen kontra polski nacjonalizm

Na łamach komiksu dowiadujemy się, że pochodzący ze Szwecji superbohater znany jako Fantomen przybył do Warszawy. Celem zagranicznej podróży nie było jednak zwiedzanie stolicy Polski. Heros pojawił się w mieście, by stanąć w obronie uciśnionych. W komiksie widzimy fragment dziejący się Podczas Parady Równości. W pewnym momencie heros zauważa, że ktoś zamierza popsuć wydarzenie. To polscy nacjonaliści.

foto: kadr z komiksu Fantomen #9 (2018)

Przewodzi im osiłkowaty mężczyzna ubrany w dziwny mundur. Stojące za nim osoby z biało-czerwonymi flagami nie są pozytywnie nastawione do osób LGBT, które chcą zamanifestować światu swojej istnienie. Kiedy zaczyna robić się gorąco, do akcji wkracza Fantomen. Z tęczową flagą w dłoni wymierza potężny cios przywódcy bandy. Ten moment został powtórzony na okładce numeru. Tam jednak symbolika sceny została uwydatniona, bo Fantomen uderza nacjonalistę flagą LGBT. Numer odbił się echem w mediach społecznościowych.

foto: okładka komiksu Fantomen #9 (2018)

Pomysł na odcinek przygód herosa skomentował Mikael Sol – wydawca komiksu. O idei, która mu przyświecała, opowiedział w rozmowie ze szwedzkim portalem Aftonbladet. 

Fantomen zwykle walczy z nazistami i ludźmi ich pokroju. Co do okładki, chcieliśmy, żeby rysunek był mocny i oddawał istotę tej historii. Dobro kontra zło. Sprawiedliwość przeciwko niesprawiedliwości. Klasyczny motyw w „Fantomenie”, ale o wiele bardziej współczesny scenariusz. W tej opowieści polscy nacjonaliści zamierzają zatrzymać Marsz Równości w Warszawie. Fantomen nie może na to pozwolić i interweniuje.

Kim jest Fantomen?

Szwedzki superbohater nie jest nowym pomysłem. Heros jest starszy niż całe uniwersum Marvela. Pierwszy raz pojawił się w roku 1950. Od tego czasu regularnie walczy ze złem na łamach szwedzkich komiksów. Jego przygody nieprzerwanie ukazują się do dziś. Na przestrzeni kolejnych dekad komiks ulegał drobnym zmianom, ale duch lat 50. pozostał ten sam. Fantomen to archetypiczny heros – zawsze stoi na straży uciśnionych i bezwzględnie walczy z ze sprawcami zła na świecie. Od końca lat 90. wydawaniem komiksów o Fantomenie zajmuje się firma Egmont. 

Chociaż postać Fantomena jest fikcyjna, niestety wydarzenia zaprezentowane w komiksie zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach. Rokrocznie imprezy organizowane przez osoby LGBT są zakłócane przez ugrupowania nacjonalistyczne, słynące z homofobicznych poglądów. Wystarczy wspomnieć sławetne palenie tęczy (instalacja tylko na jednej z wielu płaszczyzn odnosiła się do ruchów LGBT), która znajdowała się na warszawskim Placu Zbawiciela. Miejmy nadzieję, że następne odwiedziny Fantomena w Polsce, będą nieść bardziej pozytywne przesłanie.

SergiuszKurczuk
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej