Z ostatniej chwili

Diagnostyka chorób – jakie badania profilaktyczne warto zrobić?

diagnostyka chorób

Regularne badania to najlepszy sposób na profilaktykę wielu chorób. Systematyczne monitorowanie stanu zdrowia pozwala na szybkie wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Sprawdź, jakie badania profilaktyczne warto wykonać!

Wiele osób zapomina o systematycznym wykonywaniu badań profilaktycznych. Warto jednak pamiętać, że regularne badania dają możliwość wykrycia różnych chorób nawet na bardzo wczesnym etapie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie badania warto zrobić, zapoznaj się z naszym artykułem.

Diagnostyka chorób – czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez długi czas, warto zadbać o systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych. Pozwalają one na wykrycie różnego rodzaju chorób – nawet w bardzo wczesnym stadium. Warto regularnie się badać nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre choroby na wczesnym etapie nie dają bowiem prawie żadnych niepokojących objawów. Wczesne zdiagnozowanie choroby pozwala na przyspieszenie wdrożenia odpowiedniego leczenia, co może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Wiele badań profilaktycznych możemy zrobić bezpłatnie – wystarczy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie. Laboratoria często zapraszają również do skorzystania z różnego rodzaju pakietów badań, które mogą pomóc w diagnostyce wielu chorób. Szeroki wybór badań mają w swojej ofercie Laboratoria Medyczne Diagnostyka. Wygodnym rozwiązaniem jest to, że wyniki badań najczęściej można odebrać online. Wato również skorzystać z usług stomatologa, wykonując regularne  badania kontrolne. Profilaktyka jest kluczem do zachowania zdrowia i nie należy jej zaniedbywać! Opieka profilaktyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony naszego zdrowia. Regularne badania lekarskie mogą wykryć potencjalne problemy zdrowotne, zanim staną się poważne, ponieważ wiele chorób we wczesnym stadium nie wykazuje żadnych znaków ostrzegawczych. Ważne jest, aby

Chcąc regularnie dbać o swoje zdrowie, można również skorzystać z newslettera wybranego laboratorium, aby otrzymywać na skrzynkę mailową informacje dotyczące nowości w ofercie dostępnych badań i akcji profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia. Jeżeli zastanawiasz się, jak zamówić newsletter, więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie internetowej danego laboratorium.

Jakie badania warto wykonywać regularnie?

Niektóre badania warto wykonywać profilaktycznie bez względu na stan zdrowia. Do tej grupy zaliczają się m.in.:

  • Morfologia – pozwala m.in. ocenić parametry krwinek białych, czerwonych i płytek krwi. Dzięki morfologii można np. wykryć niedokrwistość lub sprawdzić, czy w organizmie toczą się infekcje;
  • OB (Odczyn Biernackiego) – badania służące do oceny stanu zapalnego w organizmie;
  • Lipidogram – badanie umożliwiające określenie poziomu cholesterolu;
  • Glukoza – badanie wykonywane profilaktycznie w kierunku cukrzycy;
  • Badanie ogólne moczu – pozwala ocenić m.in. pracę nerek i układu moczowego

Diagnostyka koronawirusa. Europejska Diagnostyka Fundusze Europejskie

W dobie pandemii COVID-19 ogromną popularnością cieszą się testy na przeciwciała skierowanie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Przeciwciała te pojawiają się po kontakcie z wirusem. W laboratoriach można wykonać zarówno badanie przeciwciał w klasie IgG (których obecność świadczy o przebytym zakażeniu) oraz IgM (które informują o obecnie toczącym się zakażeniu) – https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-panel-przeciwcial-igm-i-igg-polilosciowo/. Warto wspomnieć, że Fundusze Europejskie aktywnie wspierają walkę z koronawirusem. W ramach działań profilaktycznych powstają np. nowe urządzenia do szybkiej i skutecznej diagnostyki tej choroby.

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, warto zadbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Mogą one pomóc w wykryciu różnych chorób nawet na ich wczesnym etapie. Pozwala to na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.