Z ostatniej chwili

Wakacyjne wypadki, czyli 3 najlepsze sposoby na szybkie gojenie ran

gojenie ran

Wakacje w pełni i, wraz z nimi, letnie wypadki. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym zdarzają się różnego rodzaju kontuzje. Spacery po lesie, kamienie na dnie jeziora – zagrożeń jest sporo. Podpowiadamy jak szybko zagoić rany i zadbać o podrażnione miejsce na skórze.

Nawet niegroźne skaleczenie może sprawić sporo problemu, jeżeli nie zadbamy o nie w odpowiedni sposób. Na naszej skórze żyje ogromna ilość mikroorganizmów, które – jeżeli dostaną się do wnętrza tkanek – mogą doprowadzić do rozwoju chorób. Jeżeli dodamy do tego jeszcze wakacyjne tło – plażę, biwak w lesie czy górką wycieczkę – o zabrudzenie rany i kontakt z bakteriami jest naprawdę łatwo. Wybierając się na urlop, na pewno wozisz ze sobą apteczkę z wodą utlenioną i plastrami z opatrunkiem. Jednak czy to aby na pewno najlepszy sposób na to aby szybko zagoić ranę?

 Nie dopuść do przesuszenia

Żeby uszkodzone tkanki szybko doszły do siebie, a nasza skóra uruchomiła odpowiednie procesy regeneracyjne, potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków ku temu. Rana nie może być przesuszona – a tak może się stać w momencie, w którym do dezynfekcji użyjemy wody utlenionej bądź spirytusu. Warto używać delikatnych środków do odkażania, a po nim, całość pokryć specjalnym żelem przyspieszającym gojenie, który zadba o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia tkanek.

Czysta rana to szybko gojąca się rana

Oczyszczanie rany to absolutna podstawa. Wspomnieliśmy już o tym, że najpopularniejsze środki: woda utleniona i spirytus to niekoniecznie najlepszy wybór. Co wybrać w zamian? Rozejrzyj się za nowoczesnymi preparatami antyseptycznymi: coraz większą popularnością cieszy się oktenidyna, która łagodnie i bezboleśnie oczyszcza uszkodzony naskórek, oraz nie wpływa negatywnie na procesy gojenia się. Dobrym wyjściem może być również maść z antybiotykiem, jednak przy jej stosowaniu należy pamiętać o regularnej aplikacji. W przeciwnym razie bakterie uodpornią się na działanie leku.

Pamiętaj o dostępie do powietrza

Rany goją się najlepiej, kiedy mają dostęp do świeżego powietrza, ale jednocześnie powinny być zabezpieczone przed dalszymi uszkodzeniami czy zabrudzeniami. Coraz więcej firm oferuje plastry z materiałów przepuszczających powietrze – warto zwracać uwagę na takie informacje przy wyposażaniu swojej wyjazdowej apteczki. Jeżeli zastanawiasz się jeszcze jak szybko zagoić ranę, rozejrzyj się również za preparatami w typie żeli hydrokoloidowych. Taki preparat, naniesiony na skórę, będzie ją chronił przed dalszymi uszkodzeniami i zabrudzeniami, a jednocześnie zapewniał optymalny przepływ powietrza.

2 Comments