Z ostatniej chwili

Co warto wiedzieć przed zakupem quada?

Quad

Podróżowanie quadem umożliwia odkrywanie terenów, do których nie da się dotrzeć zwykłym samochodem. Perspektywa jazdy po błotnistych leśnych drogach czy piaszczystych wzniesieniach jest dla wielu osób spełnieniem dziecięcych marzeń. Zakup czterokołowca wymaga jednak dopełnienia szeregu formalności i zakupienia odpowiedniego wyposażenia. Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed nabyciem quada.

Quad, czyli pojazd do jazdy w każdym terenie

Quad, czterokołowiec czy wszędołaz to otwarty pojazd pozbawiony kabiny przeznaczony do przemieszczania się po drogach nieutwardzonych. Jest nazywany również ATV — ang. all terrain vehicle, co oznacza nic innego, jak pojazd do jazdy w każdym terenie. Cechy charakterystyczną quadów to dość masywna konstrukcja, kierownica typu motocyklowego oraz grube i odporne na uszkodzenia ogumienie. Dzięki obniżonemu ciśnieniu w oponach, podróżując czterokołowcem jesteś w stanie pokonać nawet najbardziej grząski teren. W zależności od przeznaczenia można spotkać czterokołowce z silnikiem o różnej pojemności. Wyróżnia się:

  • quady rekreacyjne — to przeważnie modele o pojemności silnika do 200 cm3. Sprawdzają się podczas wypraw krajoznawczych po polach i lasach. Mogą się przemieszczać również po drogach utwardzonych;
  • quady przeprawowe — z reguły są wyposażone w napęd 4 × 4 i silnik o pojemności od 300 do nawet 995 cm3. Są wykorzystywane do jazdy po wzniesieniach i błotnistych terenach;
  • quady sportowe — znajdują zastosowanie podczas zawodów sportowych i są przystosowane do szybkiej jazdy. Cechują się dużą pojemnością silnika od 600 do 1000 cm3.

Quad

Jazda quadem a prawo jazdy

Wiele osób zastanawia się, jakie uprawnienia są potrzebne do jazdy quadem. W zależności od wagi i maksymalnej prędkości czterokołowca należy dysponować prawem jazdy kategorii AM (dla osób od 14 roku życia) lub prawem jazdy B1 (dla osób od 16. roku życia).

Kat. AM pozwala na kierowanie quadem lekkim o wadze poniżej 350 kg, pojemności silnika do 125 cm3 i maksymalnej prędkości do 45 km/h. Dysponując prawem jazdy kat. B1, możesz przemieszczać się quadem ciężkim, który przekracza wymienione limity. Ponadto jeśli masz dokument kategorii B i jesteś osobą pełnoletnią, również możesz prowadzić quady ciężkie.

Warto podkreślić, że za jazdę quadem bez odpowiednich uprawnień grozi mandat od 300 do 500 zł.

Ubiór ochronny na quada

Podczas podróży quadem jesteś narażony na oddziaływanie różnych czynników zewnętrznych. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie do jazdy i zakupienie odpowiedniego wyposażenia. Właściwy ubiór ochronny zapewni Ci komfort i zminimalizuje ryzyko odniesienia obrażeń.

Przed wyruszeniem w podróż zaopatrz się w rękawice, które zabezpieczą dłonie przed zabrudzeniem i pozwolą utrzymać optymalną temperaturę. Zadbaj również o kask z homologacją — zarówno dla siebie, jak i dla pasażera. Kask jest obowiązkowym elementem ubioru. Chroni twarz i czaszkę przed poważnymi urazami. Pamiętaj również o goglach, obuwiu ochronnym, długich spodniach i bluzie z długim rękawem lub kurtce.

Czy trzeba rejestrować quada?

Quad jest pojazdem silnikowym, który podobnie jak samochód, wymaga rejestracji i wykupienia polisy. Aby legalnie poruszać się po drogach, musisz więc złożyć odpowiednie dokumenty w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania i zapłacić za ubezpieczenie OC. Na rejestrację pojazdu masz 30 dni od daty zakupu. Formalności możesz też załatwić przez internet za pośrednictwem rządowej strony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dokumentach potrzebnych podczas rejestracji quada i obowiązkowym ubezpieczeniu OC, przeczytaj artykuł https://rankomat.pl/samochod/quad-ubezpieczenie-prawa-obowiazki.

Gdzie znaleźć OC dla quada?

Co do zasady, każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi zagwarantować możliwość wykupienia polisy OC dla quada. Taki obowiązek określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Należy jednak pamiętać, że przepisy nie określają wysokości składki OC. Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert od różnych firm, aby móc znaleźć najkorzystniejszą ofertę i nie przepłacić.

Podczas poszukiwań najtańszego OC dla samochodu najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki takie jak np. https://rankomat.pl/. W przypadku ubezpieczenia quada kalkulator online może okazać się jednak mało przydatny. Większość firm ubezpieczeniowych przedstawi ofertę polisy dla czterokołowca wyłącznie podczas rozmowy telefonicznej lub spotkania z agentem.  O propozycję ubezpieczenia OC dla quada najlepiej zapytaj bezpośrednio w kilku towarzystwach, aby znaleźć jak najtańszą ofertę. W czasie konsultacji z agentem możesz zapytać również o dodatkowe opcje ubezpieczenia, np. autocasco czy NNW.

Ceny ubezpieczenia OC wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Finalny koszt polisy zależy od pojemności silnika i historii ubezpieczeniowej samego kierowcy. Pamiętaj, aby przed zakupieniem quada zadbać o odpowiednie uprawnienia, zakup wyposażenia i polisę.