bądź na bieżąco

data: 2015-02-02
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Orzeszki piniowe na celowniku złodziei

Orzeszki piniowe na celowniku złodziei

(fot. Fotolia / Vincenzo De Bernardo)


  A A A

We Włoszech coraz częściej dochodzi do kradzieży orzeszków piniowych, czyli pinoli. Ten ważny składnik włoskiej kuchni osiągnął tak wysokie ceny, że powstały gangi specjalizujące się w jego kradzieżach. Orzeszki trafiają potem na czarny rynek.

komentuj

W ostatnim czasie ich ceny tak poszybowały w górę, że stały się one wręcz artykułem luksusowym. Niewielkie opakowanie kosztuje nawet do 5-7 euro. Cena za kilogram sięga 80-100 euro.

Przyczyną gwałtownego wzrostu cen są coraz mniejsze zbiory pinoli z powodu pasożyta trawiącego drzewa iglaste w basenie Morza Śródziemnego oraz zeszłoroczna wyjątkowo kapryśna aura, w wyniku której nie dojrzały szyszki z cennymi orzeszkami. W rezultacie cała ich produkcja spadła o połowę.

Tymczasem popyt na te orzeszki nie słabnie, bo bez nich nie można przygotować tradycyjnego sosu pesto i wielu deserów. Dlatego tymi smakowitymi nasionami niektórych gatunków sosny, posiadającymi wysoką wartość odżywczą zainteresował się świat przestępczy.

W Perugii karabinierzy zatrzymali mężczyznę, który ukradł w sklepie 30 torebek orzeszków piniowych za 200 euro. To jeden z wielu przykładów tego procederu.

Z hurtowni w Ligurii skradziono 7 ton orzeszków o wartości rynkowej 400 tysięcy euro. Ofiarami złodziei padli także inni producenci i hurtownicy w tym regionie, słynącym z sosu pesto po genueńsku.

Cała seria takich przypadków, zanotowanych w różnych punktach kraju, skłoniła policję do postawienia tezy, że zajmują się tym nowe wyspecjalizowane grupy przestępców. To wciąż drożejące kulinarne "złoto" sprzedają na czarnym rynku. Zauważa się, że na ten kradziony towar nie brakuje chętnych. Sprzedawany jest na targach, trafia też do małych sklepów.

W niektórych włoskich supermarketach, szczególnie dotkniętych tą najnowszą falą kradzieży, niewielkie torebki z orzeszkami wyposażono w dodatkowe zabezpieczenia przed złodziejami; takie, jakie stosuje się w przypadku szampana, kawioru i drogich win.


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: włochy | kradzież | orzechy

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
2
~smacznego 2015-02-02 (23:35) 2 lata 7 miesięcy 20 dni i 58 minut temu

To larwy tasiemca.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~xyz 2015-09-26 (19:44) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 4 godziny i 49 minut temu

Co tam orzeszki !! Z ogłoszeń nieparafialnych !! JEST NIE DO SPRZEDANIA SAMOHUT MARKI VOLKSWAGIEN PASSAT COMBI 1,9 TDI ROK PRODUKCJI 1999 Rejetracja WA 46228 KOLORU SREBRNEGO !! Piszczacyasek klinowy zepsuty układ hamulcowy i prawdopodobnie w ostatniej hwili lakerowany na podwurku u tatusia !! PROSE NIE KUPOWAĆ !! Nawet s Dopłata !! Oj ja bym nie kupił !! Chiba nawet numerki kombinowane bo czekaliśmy asz ta holera spot 3-ki szyby pomyje i dopiero tatus pojechali rzeby go robić !!

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.