bądź na bieżąco

data: 2013-02-03

Wielki problem w Norwegii. "To wina Polaków"

Wielki problem w Norwegii. "To wina Polaków"

(fot. KWP Łódź)


  A A A

Norweski dziennik "Aftenposten" opublikował artykuł, w którym wyjaśnia przyczyny rosnącego przemytu alkoholu i papierosów do Norwegii. Zdaniem policjantów i celników winna jest rosnąca grupa migrantów z Europy Wschodniej, która kupuje przemycone używki.

komentuj

Policyjny adwokat John Skarpeid twierdzi w "Aftenposten", że polskie zorganizowane grupy przemytnicze sprzedają papierosy i alkohol głównie swoim mieszkającym w Norwegii rodakom. Rosnąca grupa Polaków to jego zdaniem jednocześnie rosnąca grupa odbiorców szmuglowanych dóbr. Od 2004 roku w Norwegii legalne zatrudnienie znalazło 150 tysięcy Polaków, którzy tym samym stali się najliczniejszą mniejszością w tym kraju. Podobnie jak w 5 poprzednich latach, również w 2012 to właśnie przybysze znad Wisły najchętniej ze wszystkich nacji wybierali Norwegię jako miejsce pracy.

Rzeka wódki

Kontrowersyjnej tezie policji nie zaprzecza Wenche Fredriksen z punktu celnego w Svinesund. Przemyt z Polski do Norwegii rośnie. Tylko w tym punkcie w ostatnich miesiącach zatrzymano 32 jadące znad Wisły samochody wypełnione alkoholem i papierosami. W sumie znajdowało się w nich 31 tysięcy litrów piwa, 790 tysięcy papierosów i 3000 litrów mocniejszego alkoholu.

Wpadka Polaków na granicy - przebrali się za księży...

Wpadka Polaków na granicy - przebrali się za księży...

Dwaj Polacy przebrani za księży próbowali przemycić z...


22-latka wepchnęła narkotyki w...

22-latka wepchnęła narkotyki w...

Pomysłowość przemytników narkotyków nie zna granic...

Fredriksen zakłada, że istnieje zależność pomiędzy rosnącym z roku na rok przemytem a powiększającą się grupą Polaków osiedlających się w Norwegii. Norweskie media często informują o zatrzymaniu przemytników z Polski. Trudno znaleźć miesiąc, a nawet tydzień, bez jednej-trzech relacji o przemytnikach. Czytelnicy mogą odnieść wrażenie, że z Polski płynie do nich rzeka wódki i piwa.

"Żadne odkrycie"

Zdaniem niektórych Polaków artykuł dobrze oddaje sytuację. Głównymi odbiorcami polskich szmuglerów są mieszkający w Norwegii Polacy – twierdzą w komentarzach do tekstu. To z nimi najłatwiej się porozumieć, bo szmuglerzy raczej nie posługują się językiem norweskim.

Odbiorców wódki i papierosów najłatwiej znaleźć wśród swoich. Dla pracujących w Norwegii polskich migrantów ceny alkoholu i papierosów w sklepach są zdecydowanie za wysokie – w przeliczeniu to mniej więcej 12 zł za puszkę piwa, nawet 150 zł za butelkę wódki, 200 zł za karton papierosów.

- Ten artykuł nie odkrywa nic nowego – komentuje mieszkający w Trondheim Paweł. – Polaków szokują norweskie ceny alkoholu i papierosów i wielu nie widzi nic złego w kupowaniu przemycanych rzeczy od „swoich”. Jest spora grupa, która świadomie nie kupuje od przemytników, bo wie, że w ten sposób napędza biznes, za który potem wszyscy się wstydzimy widząc w norweskich gazetach nagłówki o złapanych rodakach. I jest ta, która kupuje dużo i chętnie.

Skandal!

Inni mieszkający w Norwegii Polacy uważają tezy policji za krzywdzące dla całej polskiej społeczności. - To skandal! - pisze na jednym z forów internetowych Wiesław. - Norwegowie na potęgę przemycają alkohol ze Szwecji, co dowodzi, że nie stronią od kieliszka. Kupują przemycaną wódkę i piwo o wiele chętniej niż Polacy, ale to nas obarcza się winą za niewygodne statystyki!

Zgadza się z nim wiele osób argumentując, że takie artykuły tylko wzmacniają niemiłe stereotypy o Polakach. Mają za złe dziennikarzom "Aftenposten", że jednocześnie nie wspominają o Norwegach, którzy chętnie kupują od swoich rodaków nielegalnie pędzony alkohol, a u Duńczyków i Szwedów kupują więcej piwa i wódki niż pozwalają na to limity.

Z Trondheim dla WP.PL Sylwia Skorstad


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: norwegia | przemyt alkoholu | lewy alkohol | przemytnik

oceń
tak 51 82.26%
nie 11 17.74%

Opinie (124)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
2
~montik 2013-02-03 (18:08) 4 lata 8 miesięcy 15 dni 5 godzin i 45 minut temu

ceny maja z kosmosu to i przemyt kwitnie zadna ani dziwota ani nowosc...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
11
~Ania 2013-02-04 (16:05) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 7 godzin i 48 minut temu

Znam sama gościa,który wywozi fajki,alkohole do Norwegii(w bardzo dużych ilościach).Nigdy go nie złapali,więc wozi nadal.A może mały donosik na niego?Co proponujecie?Od razu powiem,że nie przepadamy oboje za sobą.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
3
~dno 2013-02-04 (10:40) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 13 godzin i 13 minut temu

Aile juz dzieci odebrali rodzica.Faszysci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
13
~Polaczek 2013-02-04 (11:39) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 12 godzin i 14 minut temu

Jak człowiek czyta z czego w poszczególnych państwach "słyną" nasi rodacy (pijaństwo, brud, głupota/nieuctwo, złodziejstwo i dewocja w; Angli, Irlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Australii czy USA) i jak nas tam podziwiaja, oczekują i zapraszają, to jak możemy się oburzać na obowiazek wizowy dla nas w Stanach? Po jaka cholerę wydajemy też pieniadze na promowanie Polski? No to może odwrócmy ten obrazek na nasza korzyść, rozlepiajmy w Europie plakaty; "Pij z Polakiem", "Po kradzieży zmów modlitwę", "Sprawdzono w Polsce; ekologiczne się nie mycie, wydłuża życie", będzie przynajmniej dowcipnie, wesoło i sympatycznie! A tak wstyd za tych polskich wiochmenów, czereśniaków z kałmuckimi mordami - po tatarskich gwałtach. Wstyd wielki być P O L A K I E M.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~Tommy 2013-02-07 (18:23) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 5 godzin i 30 minut temu

Peloloczki teraz beda z Norwegii robili druga Anglie. Zanizali place i pokazywali jak to oni potrafia pracowac za 5 osob. Blazenada! Zostancie tam gdzie jestescie i glosujcie na Tuska!

odpowiedz

2
0
~masakra 2013-02-05 (00:34) 4 lata 8 miesięcy 13 dni 23 godziny i 19 minut temu

Poczytajcie o BARNEVERNET wlos sie jezy sa bezkarni

odpowiedz

0
2
~oldman 2013-02-04 (17:58) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 5 godzin i 55 minut temu

do Polaczek i innych - Nie tylko czytasz ale i to napisałeś czyli powieliłeś: "Jak człowiek czyta z czego w poszczególnych państwach "słyną" nasi rodacy (pijaństwo, brud, głupota/nieuctwo, złodziejstwo i dewocja w; Anglii, Irlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Australii czy USA) W wymienionych krajach tubylcy nie są lepsi. A wręcz jeszcze gorsi. Szwedzi np. wynajmują prom w piątek o 17 00 i pływając w kółeczko piją na umór do niedzieli do 18 00 leżąc w nieczystościach , Norwegowie i Finowie nie lepsi. Powiem więcej coraz częściej nam zazdroszczą - POPRAWIA sie kultura polaków za granicą. Ogólnie jesteśmy bardziej pracowici, inteligentni, bardziej wykształceni. Podziwiają, oczekują i zapraszają bo MY Polacy oburzamy sie na obowiązek wizowy dla nas w Stanach ? Proste wprowadzić tez wizy ! Po jaka cholerę wydajemy też pieniądze na promowanie Polski? No to może odwróćmy ten obrazek na nasza korzyść ( tu sie zgadzam) rozlepiajmy w Europie plakaty; "Pijmy kradnijmy i rozrabiajmy razem ", "Po kradzieży do kościoła na modlitwę - tez razem ", "Sprawdzone w Polsce; ekologiczne mycie, wydłuża życie", będzie przynajmniej dowcipnie, wesoło sympatycznie - zróbcie takie plakaty i rozwieszajcie ! Dotąd OK, Osobiście nie czuję sie wioch-manem, Czereśniakiem i nie mam kałmuckiej "mordy". ( Kałmucy porządna nacja). Nie wstydzę sie być P O L A K I E M, bo zachowuje sie porządnie. Wszyscy w Europie pija i potem, kradną i rozrabiają. Tylko szukają winnych nie u siebie bo..........WSTYD itd. Wstyd że Polacy doganiają ich po 23 latach a im zajmowało to setki lat. Po prostu róbmy swoje ale ...uczciwie, dzień w dzień i porządnie. Pomyślmy Taka Irlandia - padła jak kawka !? USA żeby sie ratować wydały setki MILIARDY dolarów ! ? Itd. Czy wiecie że w USA powraca analfabetyzm ? Nie tylko przeciętny Amerykanin nie wie gdzie leży polska - senatorzy TEŻ, 50% żyje w slamsach a w Nowym Jorku i nie tylko, gdyby nie miedzy innymi Polacy to utonęliby w śmieciach ! Nam autentycznie ZAZDROSZCZĄ - piszą o Nas dobrze dając innym za przykład ! Dlatego między innymi mówią o NAS źle. A tych złych i nieporządnych eliminujmy SAMI !

odpowiedz

2
1
~lalaz 2013-02-04 (17:39) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 6 godzin i 14 minut temu

dziwia sie ? ktory idiota da za paczke fajek 6 euro skoro z polski ma za 2,50 euro, heh, oczy im sie otwieraja sto lat po fakcie, swoja droga kto winduje tak ceny za papierosy, powinni ich pozamykac złodziei, koszt wyprodukowania paczki fajek w skali przemyslowej nie przekracza 50 groszy i tego oczywiscie nikt nie widzi.

odpowiedz

5
1
~sumienie.pl 2013-02-04 (12:00) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 53 minuty temu

wszystko co najgorsze to polacy. ciekawe dlaczego? Jesteśmy najbardziej znienawidzoną nacją chyba na świecie. Musimy to wszystko przetrwać. I tak samo zacząć źle pisać o naszych kochanych sąsiadach i mieszkańcach Europy. Dobrze wiemy że za granicę wyjeżdzają w większości ludzie młodzi i wykształceni, którzy Polskę by nigdy nie opuiścili gdyby mieli szansę na normalne życie. A tych nieudaczników, kombuinatorów i pijaczków zweryfikuje życie. i to nie tylko Polaków

odpowiedz

21
6
~wars 2013-02-04 (10:48) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 13 godzin i 5 minut temu

W czasach ZSRR widziałem w Leningradzkich hotelach nieprzytomnych, zażyganych, zasikanych , upitych do nieprzytomności Finów. To samo robią aktualnie w Thajlandii. Tak nie zachowują się Słowianie , którzy rodzą się odporni na wszelkie procenty. Mogą pić tygodniami i zawsze zachowują się przykładnie.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
0
~bżydek 2013-02-04 (12:11) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 42 minuty temu

Przemyt określonych dóbr jest oznaką iż w tym kraju do którego one trafiają ceny są znacznie zawyżone i nie odpowiadają sile nabywczej pieniądza - to wiedzą Polscy gimnazjaliści a nie mogą tego zrozumieć politycy.

odpowiedz

4
0
~demokracja 2013-02-04 (12:08) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 45 minut temu

skoro żydzi moga sprowadzać i wytwarzać żywnośc koszerną to polacy tez moga sprowadzac swoje.

odpowiedz

4
2
~Skrzat 2013-02-04 (12:07) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 46 minut temu

To wlasnie cale watahy oszustow, przemytnikow i zlodziei z Polski, wedrownicy po wszystkich krajach nie tylko Europy, tworza szkodliwa opinie uczciwym polskim emigrantom. I taka opinia znajduje potwierdzenie w dokumentach policyjnych panstw, w ktorych polscy zlodzieje i przemytnicy dokonuja najwiecej przestepstw, zas polskie sluzby wobec tych zjawisk, ZACHOWUJA SIE BIERNIE !

odpowiedz

1
6
~pijak 2013-02-04 (11:44) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 12 godzin i 9 minut temu

polak nie wielbłąd...........

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~fh 2013-02-04 (11:48) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 12 godzin i 5 minut temu

Polaków będziecie całować po rękach,jak islamiści zaczną wam bomby podkładać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~nike32 2013-02-04 (12:01) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Zaś spirytus i gorzałę Norwegowie kupują od marynarzy. Ale i tak ich lubię. Pisarzyny niech zobaczą kto jest na promie najbardziej narąbany. Skandynawowie spuszczeni ze smyczy (bo rzecz nie dotyczy tylko Norwegów) walą ile się w pale zmieści.

odpowiedz

5
2
~norma 2013-02-04 (12:00) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 53 minuty temu

żaden wstyd, nasi jadą tam zarobić i przywieźć pieniądze do domu. Alkohol i papierosy to taka norma jak chleb i woda więc trzeba ciąć koszty. Jak by tam kupowali tyle wódki i piwa jak w kraju to kokosy nie zostały.

odpowiedz

3
1
~www 2013-02-04 (11:58) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 55 minut temu

moje zdanie jest takie ...gdyby nie kupowali to ny nie przemycali

odpowiedz

16
1
~polak 2013-02-04 (11:54) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 11 godzin i 59 minut temu

za to brewik z NORWEGI na trzeżwo zabił 73 osoby

odpowiedz

4
1
~bożena 2013-02-04 (11:52) 4 lata 8 miesięcy 14 dni 12 godzin i 1 minutę temu

"tezy policji krzywdzące". Oczywiście Polak wiecznie pokrzywdzony....

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.