bądź na bieżąco

data: 2012-09-10
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rusza nowa poradnia dla ofiar gwałtu i... gwałcicieli

Rusza nowa poradnia dla ofiar gwałtu i... gwałcicieli

(fot. Thinkstockphotos)


  A A A

W Polsce rocznie dochodzi do około 2 tysięcy gwałtów. Sprawcami w większości są osoby nieobjęte programem leczenia zaburzeń seksualnych, co jednak nie oznacza, że nie potrzebują terapii. W poniedziałek rusza w Warszawie poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej.

komentuj

26-latka dopadła gwałciciela i obcięła mu głowę!

26-latka dopadła gwałciciela i obcięła mu głowę!

26-letnia Nevin Yildirim, mieszkanka małej miejscowości w...

Poradnię uruchomiła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza. Od wtorku obok poradni działał będzie także telefon zaufania. Kierownikiem poradni i telefonu jest dr n. med. Andrzej Depko, szef programu szkoleniowego fundacji.

Jak podkreśla dr Depko, badania wskazują, że w ciągu całego życia 8,6 proc. dziewcząt, 2,8 proc. chłopców i 13,3 proc. kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego. Jednak większość tych przestępstw nie staje się przedmiotem działań wymiaru sprawiedliwości, gdyż nigdy nie zostają ujawnione. Tymczasem polityka zwalczania przestępstw naruszających wolność seksualną skupia się niemal wyłącznie na karaniu sprawców czynów wykrytych.

Zdaniem założycieli poradni prewencja opierać się musi na stworzeniu miejsc do leczenia sprawców lub potencjalnych sprawców takich przestępstw. Jeden nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie schwytany i osądzony.

W Polsce dokonywanych jest rocznie ok. 2 tys. zgwałceń oraz ok. 2 tys. dochodzi do wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Sprawcami tylko w ok. 10 proc. są osoby dotknięte dewiacją seksualną, w większości czyny te są kwalifikowane jako zachowania zastępcze, a ich sprawców nie obejmuje program leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Do poradni mogą zgłaszać się osoby, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego, a także osoby, które niepokoją ich własne zachowania w sferze seksualnej, fantazje czy myśli seksualne; osoby które dotąd nie dopuściły się wykorzystywania seksualnego, ale obawiają się, że mogą to zrobić; osoby, które wykorzystywały seksualnie dzieci lub osoby dorosłe, ale nie zostały wykryte przez organy ścigania i obawiają się, że mogłyby zrobić to ponownie lub osoby figurujące w aktach wymiaru sprawiedliwości jako sprawcy przemocy seksualnej, które boją się powrotu do zachowań przestępczych.

Poradnia działać będzie od poniedziałku w siedzibie fundacji w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 140. Z bezpłatnych porad psychologa można skorzystać w każdy poniedziałek w godz. 10-15 (zapisy pod numerem telefonu 22 250-29-60 w godz. 9-17). Uzupełnieniem działania poradni będzie telefon zaufania dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej 22 828-11-12. Oferować będzie pomoc osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej oraz tym, które pragną wyeliminować własne niepożądane myśli i zachowania. Działać będzie w każdy wtorek i środę w godz. 15-18.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji www.funpzs.org.pl.

Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza działa od 2008 r., powołana została, aby promować zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Fundacja skupia lekarzy seksuologów i ginekologów, współpracuje z psychologami zajmującymi się tematyką seksualności, w tym dzieci i młodzieży.


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: gwałt | zaburzenia seksualne | poradnia | warszawa

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Emilia 2012-09-11 (19:08) 5 lat 11 dni 5 godzin i 26 minut temu

Nareszcie! telefon zaufania dla osób zgwałconych powinien działać 24h. Gratuluję inicjatywy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.