Z ostatniej chwili

Tylko jedno hasło i login do banku, urzędu czy nawet sklepu?

Pexels.com

Czy za niedługo czeka nas sytuacja, w której będziemy mieli jeden login i hasło do portali publicznych, a nawet do banków czy sklepów internetowych? Bardzo możliwe, w Sejmie we wtorek został przedstawiony projekt ustawy o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej.

– Celem projektowanej ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych za pomocą jednego loginu i hasła – powiedział we wtorek w Sejmie minister cyfryzacji Marek Zagórski. Taka identyfikacja elektroniczna, jak zaznaczył, ma być prosta w zastosowaniu, szybka i bezpieczna.

Dodał też, że ważnym krokiem w przejściu z “Polski papierowej do Polski cyfrowej” będzie wprowadzenie tzw. publicznej aplikacji mobilnej, którą każdy użytkownik będzie mógł ściągać na smartfona. – To będzie taki portfel na różnego rodzaju dokumenty, takie jak np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacje, dowód rejestracyjny – wyjaśniał minister, zaznaczając, że użytkowanie takiej aplikacji będzie dobrowolne i bezpłatne.

Dystrybucją identyfikacji elektronicznej może się zająć państwo, ale też inne podmioty komercyjne np. banki. – Tworzymy federacyjny model cyfrowej tożsamości, po to, by lawinowo zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z e-administracji i e-biznesu – powiedział Zagórski.

Nowa formuła gov.pl

Przypominał też, że obecnie z profilu zaufanego, który może też być tzw. podpisem cyfrowym korzysta 1,7 mln osób. Z wypowiedzi ministra wynika, że system elektronicznej identyfikacji danych powinien być gotowy do 2020 roku. Na jego budowę rząd przeznaczył 5 mln zł, a na utrzymanie będzie wydatkowane 8 mln zł co roku.

Minister powiedział też, że jeszcze w tym roku ma być gotowa nowa formuła gov.pl, trwają też prace nad systemem e-doręczeń.

Projekt ustawy został skierowany do sejmowej komisji cyfryzacji i innowacji.

PAP

Publikacja zaczerpnięta z: polsatnews.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej