bądź na bieżąco

data: 2013-09-23

Macierzyństwo za kratami. Tak to wygląda w Polsce

Macierzyństwo za kratami. Tak to wygląda w Polsce

(fot. Jupiterimages)

Zdjęcie ilustracyjne


  A A A

Macierzyństwo to w życiu każdej kobiety moment magiczny. Ale czy jest to możliwe w warunkach izolacji? W środowisku, w którym kraty i mur oddzielają od rzeczywistego świata?

komentuj

Miłość w każdym miejscu na świecie wyraża się tak samo. Nie powinno być z tym problemu nawet w więziennej celi. Matki osadzone w zakładach karnych mają taką możliwość. - Każda kobieta, która jest w ciąży lub posiada dziecko do trzeciego roku życia, a weszła w kolizję z prawem, może na własny wniosek prosić o umieszczenie w więzieniu wraz z dzieckiem. Zawsze w kwestii pobytu matki i dziecka wypowiada się sąd rodzinny. Musi również być zgoda ojca dziecka - informuje Helena Reczek oficer prasowy Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, były kierownik Domu dla Matki i Dziecka.

W Polsce mamy dwie takie placówki, w Grudziądzu i Krzywańcu. Domy mocno ze sobą współpracują. W Grudziądzu znajduje się dodatkowo porodówka. Oddział jest doskonale wyposażony, dyżurują w nim lekarze: anestezjolog, położnik, ginekolog, neonatolog. Matki i dzieci dostają specjalistyczną opiekę i pomoc. Dzięki humanitarnemu prawu, mimo trudnych warunków, w jakich kobiety na własne życzenie się znalazły, mogą być mamami na pełen etat.

Kto na to pozwolił?

Macierzyństwo skazanej i wszystko, co się z tym wiąże, dla celów resocjalizacyjnych jest rzeczą niewątpliwie bardzo ważną. Badania wybitnej profesor Marii Łopatkowej potwierdziły, że kobiety, którym odbierano dzieci na czas odbywania kary w więzieniu, często do nich nie wracały. Nie czuły się z nimi w jakikolwiek sposób związane. Zanikały uczucia macierzyńskie. Takie dzieci po prostu wychowywały się u dalszej rodziny, w rodzinach zastępczych lub domach dziecka. Matek nie interesował ich los, kiedy wychodziły na wolność. Stwierdzono, że kobiety osadzone w więzieniu razem ze swoimi dziećmi stają się „lepszymi ludźmi”, układają sobie nowe życie – zgodne z prawem.

Skazani za często dostają szansę na wolność

Skazani za często dostają szansę na wolność

Polskie sądy najczęściej w całej Europie orzekają kary...


Dożywocie w polskich więzieniach - jak jest naprawdę?

Dożywocie w polskich więzieniach - jak jest naprawdę?

W Polsce 355 osób ma orzeczone dożywocie, dla 339 jest to...

- Wychowywanie dziecka jest naturalną, biologiczną potrzebą matki. U nas dziecko ma szanse na przejście w sposób prawidłowy pierwszego procesu socjalizacji. Dzieci karmione piersią i wychowywane przy biologicznej matce lepiej się rozwijają w życiu dorosłym. Z obu stron mamy plusy. Z jednej strony zyskuje głównie dziecko, z drugiej spełniamy aspekt resocjalizacyjny. Mamy korzyść dla matki. Kobiety mają obowiązki, wychodzą odmienione – opowiada Piotr Hamera oficer prasowy Zakładu Karnego w Krzywańcu.

Uczą się być matkami

Badania potwierdzają, że dzieci, którymi opiekują się matki, nawet w więziennej rzeczywistości, rozwijają się lepiej. Maluchy mogą przebywać w więzieniu do trzeciego roku życia. Jeżeli kara, którą odbywa matka jest dłuższa, dziecko za specjalną zgodą sądu umieszcza się u ojca, rodziny, rodziny zastępczej bądź w ostateczności w domu dziecka. W tym wypadku prawdopodobieństwo, że matka po odbyciu kary wróci po nie i będzie je dalej wychowywać, jest bardzo duże. Spędziła z nim przecież trzy lata, wiele się nauczyła i przede wszystkim zdążyła pokochać.

Dzieci do trzeciego roku życia nie posiadają pamięci długotrwałej, dlatego prawdopodobnie w ogóle nie będą pamiętały, że znajdowały się w więzieniu, chyba że matka w przyszłości zdecyduje im się o tym powiedzieć.

Kobiety w domach dla matki i dziecka dopiero uczą się być matkami. Nie są pozbawione pomocy. Do ich dyspozycji są lekarze, pielęgniarki, psychologowie, dietetycy, którzy służą pomocą, jak i książki, filmy, materiały naukowe, które pomagają im w macierzyństwie. – Lansujemy zdrowy model żywienia. Staramy się, aby to było karmienie naturalne, piersią. Wszelkie normy są zgodne z normami Instytutu Matki i Dziecka. Współpracujemy z dietetykami. Do dyspozycji mamy pielęgniarki, które są obecne 24 godziny na dobę. Pielęgniarki przez przeszklenia, które znajdują się w całej placówce, widzą jak matki zajmują się dziećmi. Jest to również pomocne przy późniejszej ocenie matek przed sądem – opowiada Helena Reczek.

Lepiej niż na wolności?

Niejednokrotnie sytuacja matek wychowujących dzieci w domu dla matki i dziecka przy zakładzie karnym jest lepsza od warunków, w jakich wychowywałyby dzieci na wolności. Nie jest tajemnicą, że często karę odbywają kobiety z patologicznych środowisk, których życie nie rozpieszczało. Znajdowały się w otoczeniu pełnym przemocy, alkoholu, narkotyków. Były zdane na siebie bądź na brutalny, otaczający je świat. W domach dla matki i dziecka mają idealne warunki do bycia mamami. Tylko i wyłącznie od nich zależy, czy wykorzystają tę szansę właściwie.

- Staramy się stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do warunków domowych. Należy jednak pamiętać, że matka to jednak kobieta pozbawiona wolności bądź tymczasowo aresztowana. Cel wykonywania kary musi być zachowany. Główny nacisk kładziony jest jednak na dobro dziecka. Pobudka, apel, opieka nad dzieckiem, przedszkole, obowiązki na rzecz Domu dla Matki i Dziecka, sprzątanie, pranie, prace w ogrodzie. Rytm życia dziecka wyznacza rytm matki. Zakład Karny w Krzywańcu jest usytuowany w dużym kompleksie leśnym. Dookoła piękny zielony las, dużo zieleni, piękna trawa – obrazuje Piotr Hamera.

nastĂŞpna 1 2 3

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: matka | dziecko | więzienie | kara | dom | resocjalizacja | miłość | kraty

oceń
tak 31 72.09%
nie 12 27.91%

Opinie (61)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~oooo 2015-11-06 (17:32) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 20 godzin i 53 minuty temu

Takie głupoty niektórzy piszecie że boli głowa....już nie chodzi o pojęcie resocjalizacji bo kto tak na prawdę przyzna że jest to bzdura, która wytworzyła mnóstwo wychowawców, oficerów, którzy osobom mającym ponosić kare dawały kredki do malowania, brokaty i origami. Służba więzienna nie napisze oficjalnie że te matki specjalnie puszczają się po wyjściu na przepustkę żeby zajść w ciążę tylko po to aby mieć lepsze warunki bytowe wewnątrz więzienia, bo nie może. Ten kto by się pod tym podpisał zapewne straciłby pracę. W artykule nie znajdziecie informacji że matki zabierają przyznawane dzieciom deserki i zjadają je na ich oczach, chociaż każdy więzień ma zapewnione posiłki ok 2600kcal. Funkcjonariusze którzy muszą chodzić za matkami i prosić o przebranie dziecka bo matka ma to w poszanowaniu. Są przypadki kiedy sąd skazuję dziecko na 3 lata więzienia chociaż na wolności funkcjonuje dobrze zarabiający ojciec-z jakich względów? chyba utartej matczynej miłości tylko czy jest ona taka jaka powinna być za murami....

odpowiedz

0
2
~Stary wampir 2015-09-01 (23:01) 2 lata 19 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Hiba mamy tszy chętne .

odpowiedz

0
1
~ja 2015-08-23 (18:30) 2 lata 28 dni 19 godzin i 55 minut temu

Mysle ze to jest dobre miejsce dla mamusi -Teresy r z domu poniewasz ma prawie 50 lat a jeszcze karze mnie pić kakalko z Vibovitem a Teresa wciaz pszypala mliko . No i gdyby ja teras zamkli to mosze jeszcze by sie, nauczyła a tak to nie a ona urodziła siem w 2- gego lystopada 1967 rok .masakra mleko jest lobrzydliwe ma korzuchi i to i tak nic nie pomaga bo brat Czarek ma i tak krzywe nogi i ręce i wyglada jak małpa i jeszcze gorzej siem zachowuje .

odpowiedz

14
3
~ehh 2013-09-23 (12:09) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 2 godziny i 16 minut temu

Takie kobiety co maja mozliwosc wychowywania dzieci w wiezieniu to nie sa kobiety skazane za morderstwa ani inne ciezkie przestepstwa czesto sa to drobne kradzieze,lub nie zaplacone kredyty .Uwazam ,ze to dobry pomysl dziecko nie moze cierpiec za przestwpstwa innych dla czego za przestepswo matki ma byc ukarane jeszcze dziecko ktore kocha swoja mame jaka by nie byla tymbardziej jak kobieta jest dobra matka i kocha swoje dziecko .Kobiety ktore maja pozwolenie na wychowywanie takiego dziecka w placowce wieziennej sa dobrymi matkami a konflikt z prawem nie mial nic wspolnego ze zla opieka nad dzieckiem .Kazdy z nas popelnia bledy jestesmy tylko ludzmi .Pozdrawiam Joanna

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~biolog 2013-09-29 (14:45) 3 lata 11 miesięcy 22 dni 23 godziny i 40 minut temu

Tak znalezc sie tam z dziecmi to wielki luxis bo zeby dac po ryju sprzedawczykom i zlodziejom dobytku ciezka praca zarobine to jest wspaniale zeby malenstwa byly razem z matka biologiczna a te dzieci odebrane matkom bez zadnych formalnosci prawnych czy za takie zlodziejstwo mozna zyc w luxusie mozna trzeba byc zlodziejem i wpajac dzieciom nie ta matka co urodz ale ta co ukradnie i w nienawisci do matki biologicznej za gruba kase saczyc jad

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~aa 2013-10-29 (22:38) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 47 minut temu

Maluchy mogą przebywać w więzieniu do trzeciego roku życia. Jeżeli kara, którą odbywa matka jest dłuższa, dziecko za specjalną zgodą sądu umieszcza się u ojca, rodziny, rodziny zastępczej bądź w ostateczności w domu dziecka..... Dzieci do trzeciego roku życia nie posiadają pamięci długotrwałej, dlatego prawdopodobnie w ogóle nie będą pamiętały, że znajdowały się w więzieniu Być może i nie posiadają pamięci długotrwałej, ale mają UCZUCIA, emocje... 3 lata bez przerwy u boku mamy i nagle po trzecich urodzinach mamę się zabiera. Niech ktoś powie, ze 3 latek nie płacze wtedy za mamą, nie tęskni i nie przeżywa właśnie traumy. I nawet jeśli nie będzie pamiętał z jakiego powodu, to psychika jednak będzie zrujnowana.

odpowiedz

6
10
~Nati 6632 2013-10-03 (20:09) 3 lata 11 miesięcy 17 dni 18 godzin i 16 minut temu

Takie matki nie powinny wychowywać dzieci ani w więzieniu ani na wolnośći bo jak już raz tam trafiła to wróci tam znowu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!i tylko zrobi dziecku przykrość i wstyt a w rodzinie zastepczej lujb w domuj dziecka bylo by im lepiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

3
3
~asik 2013-09-30 (20:28) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 17 godzin i 57 minut temu

podziwiam je ,,mimo wszystko mają uczucia ,, ato że siedzą niejedna znich jest owiele cieplejsza dla dziecka niż ta co urodzi i zabije ,,

odpowiedz

1
2
~Malina 2013-09-28 (21:01) 3 lata 11 miesięcy 23 dni 17 godzin i 24 minuty temu

Chyba trochę Pani Reczek podkoloryzowala, bo z opisu jest to piękne miejsce, bodaj lepsze niż na wolności. Lecz chyba nie do końca tak jest. Widziałam przez kilka lat, mogę się wypowiedzieć.

odpowiedz

19
7
~ona38 2013-09-23 (12:07) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 2 godziny i 18 minut temu

jak dla mnie to bez sensu. np matka dostaje 25 lat i co z tego że pierwsze 3 lata spędza z dzieckiem jak kolejne 22 dziecko nie ma matki ??? dziecko powinno trafić jak najszybciej do adopcji i powinno od początku rozwijać się w normalnych warunkach . mam 2 letnią córkę i nie sądzę by dziecko w wieku 3 lat nie przeżyło traumy po rozdzieleniu z matką . myślę że pamiętać nie będzie , ale coś zostanie w psychice takiego dziecka . wiele jest sytuacji że w dorosłym życiu szuka się przyczyn np. fobii . okazuje się że jako malutkie dziecko coś nas wystraszyło . my tego nie pamiętamy , ale to w naszej głowie zostaje

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
2
~lol 2013-09-25 (22:53) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 15 godzin i 32 minuty temu

a myślałem że to ta z na wspólnej:D po ćpaniu, znalazła się w więzieniu, tylko że artykuł tu nie pasuje :p

odpowiedz

64
21
~bb 2013-09-22 (23:28) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 14 godzin i 57 minut temu

Kobiety!!!!!!!!!!!!!!My w szpitalach nie mozemy się doprosić anastezjologa , a te przestepczynie maja wszystkich specjalistów!!!! Nic dziwnego że więzniowie glosowali za PO!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
6
~czy to normalne 2013-09-25 (14:28) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 57 minut temu

aby w wiezieniach kobiety rodzily dzieci? wstyd takiej matki co garuje w pierdlu

odpowiedz

2
5
~biedne mamusie pff 2013-09-25 (14:27) 3 lata 11 miesięcy 26 dni 23 godziny i 58 minut temu

ktora normalna matka idzie do pudła w ciazy lub rodzi tam dzieci.... zadnych patologow mi nie szkoda..zabrac im dzieci bo potem nieszczescia sa.

odpowiedz

5
1
~Ania 2013-09-23 (19:29) 3 lata 11 miesięcy 28 dni 18 godzin i 56 minut temu

intryguje mnie to zdjecie, ciekawe, czy jest autentyczne. Te laski naprawde siedza w wiezieniu? Zdjecia czyni pojecie wiezienia czyms atrakcyjnym.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
7
~arturo 2013-09-23 (19:50) 3 lata 11 miesięcy 28 dni 18 godzin i 35 minut temu

takimi mamuśkami sam bym się zaopiekował

odpowiedz

36
9
~Aleksandra 2013-09-21 (22:11) 3 lata 11 miesięcy 30 dni 16 godzin i 14 minut temu

Bardzo pozytywny artykul.!!! Szkoda, ze sa to tylko dwie takie placowki w kraju :(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

30
3
~niezniszczalny 2013-09-23 (11:22) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 3 godziny i 3 minuty temu

To oczywista oczywistość że w pudle w Polandii jest lepiej jak na wolności, dlaczego jest dach nad głową za który nie trzeba płacić darmowe wyżywienie i nie boisz się skąd weźmiesz kasę jak na wolności bo masz za darmo wszystko ,oczywiście opieka medyczna zapewniona nie to co na wolności .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
4
~XXXXX 2013-09-23 (12:03) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 2 godziny i 22 minuty temu

Ludzie przestancie byc niesprawiedliwi.Ja uwazam ze to super sprawa sama mam coreczke i niewyobrazama sobie ze musialabym ja oddac tylko dlatego ze zycie mnie nie rozpieszczalo .Uwazam ze to super sprawa bo kto bedzie bardziej kochal to dziecko nz wlasna matka.Kazdy popelnia bledy jestesmy tylko ludzmi te kobiety tez maja prawo do bycia matkami .Wierze w to ze gdyby te dzieciaki mialy prawo wybory i umialy mowic wiekszosc z nich tez wybrala by pobyt z mama za kratkami.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
3
~Fred 2013-09-23 (12:28) 3 lata 11 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 57 minut temu

Nie potrzebne głupie teksty. Ile z was postępuje gorzej a chodzicie wolni, jaki system takie społeczeństwo i padło na nie. Byłem kilka razy jako konserwator w więzieniu w Grudziądzu i z jednej strony żal dzieci i kobiet a z drugiej strony zły system który do tego dopuszcza, dzieci zadbane lepiej niż te na wolności, bardziej kulturalne, Jak im zazdrościcie to się zamieńcie z nimi, pracują na swoje utrzymanie, uczą się i szkolą, teksty ze wrócą tam s powrotem nie mają racji bytu pomimo waszej nienawiści otrzymują drugie życie czego wy nie doświadczycie i to was boli bo ich szansa po części zależy od was jak zostaną przyjęte, pomimo ograniczenia spełniają się jako matki i kobiety.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.