bądź na bieżąco

data: 2011-03-02

Jedyna taka kobieta w Polsce!

Jedyna taka kobieta w Polsce!

(fot. Policja.pl)


  A A A

Marta mieszka w Warszawie. Skończyła dwa kierunki studiów. Ma około 175 centymetrów wzrostu, łagodne rysy twarzy i ujmujący szeroki uśmiech. Tylko tyle można o niej napisać. Czemu? Marta jest jedyną w Polsce policjantką pracującą w kominiarce. Anonimowość w wydziale realizacyjnym KSP to jedna z najważniejszych zasad.

komentuj

Wydział realizacyjny jest szczególną jednostką. - Zajmujemy się m.in. łapaniem najgorszych przestępców, takich, którzy mogą posługiwać się bronią lub materiałami wybuchowymi - tłumaczy kierownik sekcji wydziału, który nie chce zdradzić nawet swojego imienia. Funkcjonariusze biorą udział w najniebezpieczniejszych akcjach. To prawdziwa elita kilkudziesięciu policjantów, wśród których jest miejsce tylko dla najlepszych. Wśród nich znajduje się Marta - jedyna antyterrorystka w Polsce.

Zobacz również: Jedyna policjantka w kominiarce!

- Zawsze marzyłam o tym, żeby wstąpić do policji. Początkowo pracowałam w patrolówce, potem w pionie kryminalnym. W wydziale realizacyjnym jestem zaledwie półtora roku, ale dopiero tu poczułam, że to moje miejsce - tłumaczy policjantka.

Cynk z Brazylii: polscy zboczeńcy w światowej szajce

Cynk z Brazylii: polscy zboczeńcy w światowej szajce

Ponad 100 komputerów i wymiennych dysków twardych, tysiące...


Tej policjantce lepiej nie podskakuj!

Tej policjantce lepiej nie podskakuj!

Jest uśmiechniętą, delikatną blondynką. Ma 167 cm wzrostu i...

Mordercze treningi

Kto ma szansę pracować w takim wydziale? - Na pewno nie wolno myślący, wielcy i nie mieszczący się w przejściach siłacze z niskim wykształceniem. Najważniejsze jest, żeby kandydat był poukładany, posiadał umiejętność pracy w zespole i taktycznego myślenia, a nie tylko wyważania drzwi ramieniem - tłumaczy kierownik sekcji WR.- Marta prócz siły i wysokiej sprawności posiada przede wszystkim zdolności taktyczne - dodaje.

Gdy dziewczyna założy ponad 20 kg "rynsztunku", z zakrytą twarzą, fizycznie prawie nie wyróżnia się spośród kolegów. Tak samo ciężko trenuje i sprawdza się na akcji. A jak mówi przełożony, niejeden jej nie dorówna. Żeby jednak zostać policjantką Wydziału Realizacyjnego KSP, musiała przejść wyczerpujące testy i pokonać wielu kandydatów, w znaczącej większości mężczyzn.

- Początkowe szkolenia były dla mnie bardzo ciężkie. Mężczyznom z pewnością było łatwiej, chociażby ze względu na siłę fizyczną. Ciągle determinowała mnie jednak wola walki. Musiałam udowodnić, że choć jestem kobietą, to i tak dam sobie radę - opowiada Marta. Treningi fizyczne, taktyczne, wysokościowe i strzelanie - to tylko niektóre próby, którym poddawani byli kandydaci. Marta nie ustępowała kolegom nawet na krok.

- Treningi są prowadzone w taki sposób, by symulować skrajne sytuacje. Ostry wysiłek, krzyk, huk, a nawet sztuczna krew dają pozory rzeczywistości i sprawdzają naszą wytrzymałość - opowiada Marta. - Nie jesteśmy jednostką, która puka do mieszkania i mówi: dzień dobry! Przepraszam, czy można? Musimy przygotować kandydata do właściwej reakcji w każdej, najtrudniejszej sytuacji - dodaje kierownik sekcji.

Prócz prób wysiłkowych, antyterrorysta musi przejść także testy psychologiczne. Jak mówią specjaliści, w tej pracy najważniejsza jest koncentracja, myślenie i wytrzymałość psychiczna. Gdy zaliczy się wszystkie szczeble selekcji, po kilku miesiącach kandydat zostaje przyjęty do drużyny realizacyjnej. Po wyczerpujących szkoleniach przychodzi czas na akcje - kolejne mordercze treningi.

Nie ma taryfy ulgowej

W ciągu pięciu lat istnienia wydziału realizacyjnego KSP kilka pań próbowało dostać się do tej elitarnej jednostki. Tylko Marta okazała się wystarczająco silna. Jak przyznaje kierownik, gdy pojawiła się pierwsza kobieta w ich drużynie, początkowo było trochę nieswojo - Nie wiedzieliśmy, jak się zachowywać wobec Marty i jakiego traktowania, jako kobieta będzie wymagać. Oczywiście wraz z jej przybyciem do nas wzrosła kultura osobista mężczyzn w oddziale - mówi z uśmiechem kierownik. - Marta jest bardzo sympatyczna. Szybko stała się naszym kolegą, tylko płci żeńskiej - dodaje.

Teraz jest traktowana jak kumpel z drużyny. Poza oddzielną łazienką nie ma dla niej żadnych specjalnych względów. Jak sama mówi, koledzy nie dają jej odczuć tego, że należy do tzw. słabej płci. - Bardzo ciężko nad sobą pracuję i nie chcę specjalnego traktowania. Zapewne wysiłek na treningach jest inaczej odczuwany przez mężczyzn niż przeze mnie, ale staram dawać z siebie wszytko. Tylko czasem zazdroszczę, że nie jestem facetem, bo było by mi dużo łatwiej, właśnie z racji siły - opowiada.

Marta uważa, że zdecydowanie łatwiej pracuje się wśród mężczyzn, niż wśród kobiet. To z nimi ma więcej wspólnych tematów. - Są mniej konfliktowi i mówią wprost o co im chodzi. Nie owijają w bawełnę - tłumaczy dziewczyna.

Policja! Na ziemię!

Dzienna służba trwa zawsze 12 godzin. Gdy nie ma realizacji antyterroryści szkolą się i podnoszą swoje umiejętności. Dwie godziny na siłowni, dwie na nauce taktyki, kolejne dwie spędzone na macie. Te ostatnie, to ulubione zajęcia Marty. Już od liceum trenuje karate i krav magę. Podczas treningów walczy z mężczyznami. W realnych działaniach nie jest aż tak ważna siła, wszystko zależy od tego, jakich chwytów mogę użyć - śmieje się policjantka. Bandyci nie mają pojęcia, że zatrzymuje ich kobieta. Dziewczyna z taką samą siłą chwyci i powali go na ziemię, jak jej koledzy z drużyny.

nastĂŞpna 1 2

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: wydzieł realizacyjny | antyterroryści | akcja | przestępstwo | policjantka

oceń
tak 39 82.98%
nie 8 17.02%

Opinie (154)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tomek 2015-05-23 (18:41) 2 lata 3 miesiące 30 dni 9 godzin i 31 minut temu

nie wolno dziewczyny krytykować .

odpowiedz

0
0
~tomek 2015-05-23 (18:39) 2 lata 3 miesiące 30 dni 9 godzin i 33 minuty temu

nie wolno krytykować dziewczyny. Ja bylem na testach w jednostce A.T. w Warszawie w 2004 z cywila , ale to były inne przepisy do przyjmowania do Policji. Dziewczyno życzę powodzenia , na treningach i na wykonywaniu zadań ziemie trzeba gryźć zębami , bo inaczej koledzy będą ginąć . dziękuję.

odpowiedz

0
3
~pzm 2011-03-30 (00:55) 6 lat 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 17 minut temu

mnie by nie dała rady skuć,nie trenuje sportów walki i znokautował bym ją bardzo szybko gdybym oczywiście chciał jej zrobić krzywdę,bo jeszcze nigdy żadnej laski nie uderzyłem,nie wiem z kim by sobie mogła w pojedynkę poradzić,ale chyba tylko z jakąś pierdołą,pedałem i starym dziadkiem...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~Słomka 2011-03-03 (14:17) 6 lat 6 miesięcy 19 dni 13 godzin i 55 minut temu

Żenada Panowie...żenada te wasze komentarze!Zazdrościcie kobiecie że ma więcej jaj niż nie jeden z was. Boli was to nasze równouprawnienie oj boli...a dlaczego?Bo jesteśmy od was niejednokrotnie lepsze!!! Bo to nie płeć stanowi o policjancie tylko jego cechy charakteru i predyspozycje. Brawo Marto!!! Mam nadzieje że nie będziesz jedyna.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~MARIA 2011-03-05 (05:35) 6 lat 6 miesięcy 17 dni 22 godziny i 37 minut temu

Mloda,ladna,inteligentna-super dziewczyna-daj bandycie szkole!!!!Aloha z Hawajow.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~bboy 2011-04-18 (17:45) 6 lat 5 miesięcy 4 dni 10 godzin i 27 minut temu

No Marta Marta szacunek dla ciebie;) z checia bym sie z oba zmierzyl w walce ;D choc gdybym przegral i tak bym sie cieszyl ze probowalem;) Spotkac kobiete jedyna w swoim rodzaju, to jest to! Warszawa

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
10
~zal.pl 2013-02-16 (15:16) 4 lata 7 miesięcy 6 dni 12 godzin i 56 minut temu

I tak to wlasnie przez pazernosc kobiet, przez ich falszywa dume i pyche oslabiane zostaja struktury policji-nasze bezpieczenstwo. Gdybym byl przestepcom to wolalbym miec na przeci sobie taka babke. Latwiej ja pokonac przez co wieksza szansa na sukces dla bandyty. Powoli podcinamy galaz na ktorej siedzimy a wszystko to w imie wpychajacych nos w nie swoje sprawy babsztyli.

odpowiedz

2
4
~pzm 2012-10-14 (16:43) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 11 godzin i 29 minut temu

cyt.'Tak samo ciężko trenuje i sprawdza się na akcji. A jak mówi przełożony, niejeden jej nie dorówna. Żeby jednak zostać policjantką Wydziału Realizacyjnego KSP, musiała przejść wyczerpujące testy i pokonać wielu kandydatów, w znaczącej większości mężczyzn. ' ale bzdury wypisuje autor tego artykułu,na akcji ma inne zadania 'ulgowe',np. nie zatrzymuje przestępców przy użyciu siły bo nie dała by rady tym zajmuja się jej koledzy ona tylko np. zbliży się do bandyty jako pierwsza, jest kobietą więc wzbudza mniej podejrzeń i wyciągnie spluwę żeby nie próbował uciec,a resztą zajmuja się jej kumple ... i jeszcze ten tekst że niejeden jej nie dorówna,każdy jest z pewnością dużo silniejszy fizycznie i lepszy w walce wręcz,więc w czym jej nie dorówna pytam się ??? tak samo jesli chodzi o te wyczerpujące testy, pokonać to można kogoś w walce więc to słowo tutaj nie bardzo pasuje,mogła po prostu lepiej wypaść w psychologicznych,bo tak jak pisałem wcześniej jest tylko kobietą w dodatku drobnej budowy więc w sile fizycznej, w walce wręcz jest znacznie gorsza od mężczyzn i tych którzy się nie dostali również co jest przecież oczywiste ...

odpowiedz

1
2
~hunk 2012-10-14 (16:25) 4 lata 11 miesięcy 8 dni 11 godzin i 47 minut temu

cyt. 'Jej wygląd i umiejętności są wykorzystywane do rozpoznania czy też zatrzymania bandyty na przystanku, dworcu, w galerii handlowej lub autobusie. W miejscach publicznych podchodzi często jako pierwsza, bo nie rzuca się tak w oczy, jak kilku osiłków idących za podejrzanym. Z łatwością wtapia się w tłum i niezauważona z zaskoczenia wykonuje zadanie.' małe sprostowanie, Marta nie wykonuje zadania sama i nie zatrzymuje przestępcy,zbliży się do bandziora wyciągnie spluwę mierząc w niego żeby nie próbował uciec i jej kumple którzy czekają w ukryciu 'wyskakuja' i go obezwładniają a nie ona ...

odpowiedz

3
2
~oko 2011-03-07 (05:59) 6 lat 6 miesięcy 15 dni 22 godziny i 13 minut temu

W każdym domu powinna być kobieta o takich minimalnych zdolnościach co Pani Marta a przede wszystkim tam gdzie mąż zaczyna teroryzować żonę po pijaku lub też nie. Powinna za każde "podniesienie" ręki walnąć nim o ziemię aż delikwent pójdzie po rozum do głowy. Dla wyjaśnienia ,jestem męszczyzną.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~Carl 2012-05-07 (19:49) 5 lat 4 miesiące 15 dni 8 godzin i 23 minuty temu

Ja ci krynca, ale łodjzad. Załuże się że jak schodzi po kupmot wiśniowy do piwnicy do pująki spipszaju na sam widok

odpowiedz

4
0
~Aa 2012-02-17 (12:27) 5 lat 7 miesięcy 5 dni 15 godzin i 45 minut temu

kobieta antyterrorysta sprawia wrażenie :) brawa dla tej pani:)

odpowiedz

1
0
~Alisha 2012-02-03 (15:26) 5 lat 7 miesięcy 19 dni 12 godzin i 46 minut temu

A jednak! :) Musiaa gdzie by kobieta AT

odpowiedz

1
0
~hunk 2011-11-24 (17:13) 5 lat 9 miesięcy 29 dni 10 godzin i 59 minut temu

w jakimkolwiek oddziale jeżeli trafi się kobieta,to logiczne ,że ma ona dużo lżejsze obowiązki niż jej koledzy,ale z tego artykułu jasno wynika,że będzie lub już jest jedynie medykiem

odpowiedz

2
3
~hunk 2011-11-24 (17:08) 5 lat 9 miesięcy 29 dni 11 godzin i 4 minuty temu

wepchnęli ją na siłę ,bo jest równouprawnienie

odpowiedz

3
3
~crash 2011-11-24 (17:06) 5 lat 9 miesięcy 29 dni 11 godzin i 6 minut temu

to tylko taka maskotka oddziału,ma dużo lżejsze zadania ...

odpowiedz

2
2
~homogenizowany 2011-04-18 (18:44) 6 lat 5 miesięcy 4 dni 9 godzin i 28 minut temu

Dobre,sekcja prawie tajna,kierownik sekcji nie chce ujawnic imienia,a za pozwoleniem kierownika redakcja ujawnia imie funkcjonariuszki(zakladam ze jest prawdziwe).Po drugie ujawnienie faktu ze pracuje tam kobieta ktora moze byc slabszym ogniwem w zespole chyba nie jest rozsadne i bezpieczne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~konkorde 2011-04-21 (01:37) 6 lat 5 miesięcy 2 dni 2 godziny i 35 minut temu

szkoda ze nie ma danych osobowych tych kominiarzy

odpowiedz

1
2
~emelia 2011-04-21 (00:57) 6 lat 5 miesięcy 2 dni 3 godziny i 15 minut temu

bardzo fajnie..podziwiam i gratuluje takiej samorealizacji.. powodzenia zycze Pani Marto..powodzenia

odpowiedz

2
1
~:) 2011-04-19 (16:12) 6 lat 5 miesięcy 3 dni 12 godzin i 1 minutę temu

i wielki szacunek dla tej kobiety :) wytrwalosc przede wszystkim wbrew innym ! :)

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.