bądź na bieżąco

data: 2011-06-17

Gdy mąż bije i gwałci co noc...

Gdy mąż bije i gwałci co noc...

(fot. Jupiterimages)


  A A A

Kobiety nie idą na policję, nie zeznają, nie obarczają nikogo odpowiedzialnością. Próbują uporać się z tym same. Często obwiniają tylko siebie, a mężczyźni pozostają bezkarni. Niekiedy latami gwałcą swoje partnerki. One czują się bezradne. Bo jak oskarżyć partnera? Jak udowodnić, że mąż gwałci? Jak samej później poradzić sobie z dziećmi?

komentuj

Przeczytaj również: Nie bądź ofiarą! Powiedz STOP przemocy

Na te pytania codzienne odpowiada Izabela Musiał, terapeutka z Centrum Praw Kobiet. Z bagażem kilkuletniego doświadczenia w pomocy ofiarom przemocy w rodzinie zapewnia, że można wyrwać się z piekła, jakie gotuje oprawca, ale trzeba się odważyć na pierwszy krok. O przemocy w rodzinie mówi się wiele. Organizowane są kampanie, nawołujące do reagowania i powstrzymania awantur, szarpanin oraz bijatyk w domach. Niestety wciąż zbyt często przymykamy oko na to, co dzieje się za ścianą. Nie chcemy słyszeć krzyku, nie chcemy widzieć siniaków, nie chcemy zrozumieć gwałconej kobiety.

Zabiła ją, bo nie mogła znieść, że ciągle jest "tą drugą"

Zabiła ją, bo nie mogła znieść, że ciągle jest "tą drugą"

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał karę 15 lat więzienia...


Zboczeniec porwał i chciał zgwałcić 9-latkę!

Zboczeniec porwał i chciał zgwałcić 9-latkę!

Co odbiło temu mężczyźnie! 26-latek wciągnął do samochodu...

Przypuszcza się, że w Polsce codziennie zostaje zgwałconych 200 kobiet! Jak to się ma do statystyk policji? W 2010 roku policja odnotowała 1759 tego typu przestępstw. Rok wcześniej było ich o 57 więcej, a w 2009 roku - 2041. Dlaczego szacunki różnych organizacji nijak mają się do policyjnych liczb? Bo większość kobiet dramat zgwałcenia przeżywa w samotności.

- Z badań wynika, że trzy na cztery osoby znają swojego oprawcę. To nie do końca jest tak, że ktoś nieznajomy, chory psychicznie, niewyżyty seksualnie zaciąga w krzaki, robi swoje i ucieka. Najczęściej jest to osoba znana, z bliskiego otoczenia. Przyjaciel, znajomy rodziny, rodziców, kolega. Do gwałtów natomiast dochodzi w miejscu, teoretycznie bezpiecznym. W domu, na prywatce, u rodziców, na wspólnych wakacjach - mówi w rozmowie z NaSygnale.pl Izabela Musiał, psycholożka z Centrum Praw Kobiet.

Fundacja prowadzi Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Ze względu na bezpieczeństwo przebywających w nim kobiet i dzieci jego adres jest utajony. Trafiają tam osoby, które nie mają się gdzie podziać.

- W naszej Fundacji rocznie przewija się ponad 1000 osób. Udzielamy porad i konsultacji, ale również kompleksowej opieki. Przychodzą kobiety, które ledwo zdążyły się spakować. Niemalże w klapkach i szlafrokach, z jedną walizką i z dziećmi pod pachą pukają, prosząc o pomoc - opowiada terapeutka.

"Nowa" po przejściach

Gdy w ośrodku pojawia się "nowa" atmosfera w robi się trochę nerwowa. Kobieta wchodzi smutna, zapłakana, przestraszona. Jej kroki są niepewne, sylwetka przygarbiona, a w oczach czai się strach. Wtedy podchodzą do niej te, które chwilę wcześniej przeżywały to samo. Pamiętają swój pierwszy dzień w ośrodku. Teraz współczują, pomagają się rozpakować. Kładą rękę na ramieniu i patrzą w oczy. Nie muszą nic mówić. Wiadomo, co przekazuje ich wzrok: rozumiem, wiem, jest ciężko, ale będzie lepiej.

Idą do pokoiku z łóżkiem i biurkiem. Mały, skromny, ciepły i przytulny. To tu będą zapominały i próbowały ułożyć wszystko od nowa. Początki nie są jednak łatwe.

- Najpierw odczuwają strach, tracą kontrolę nad sytuacją, czują wstyd, upokorzenie. Trzeba na nowo odbudować w nich poczucie bezpieczeństwa, odbarczyć z poczucia winy i podjąć działania, które pomogą jej odbudować własne życie - mówi Izabela Musiał.

Kobietom trudno jest się pogodzić z tym, że to one musiały spakować walizki i zostawić dom. W ośrodku mogą mieszkać trzy miesiące. W uzasadnionych wypadkach pobyt może być przedłużony o kolejne trzy. W tym czasie ofiary przemocy stają powoli na nogi, podpierając się kijami w postaci psychologa, prawnika, pracownika socjalnego. Rozwodzą się ze swoimi oprawcami, walczą o opiekę nad dziećmi. Wynajmują mieszkanie i zaczynają wszystko od nowa. Próbują znów podnieść się i o własnych siłach twardo stąpać po ziemi.

nastĂŞpna 1 2 3

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: gwałt | przemoc | pobicie | rodzina | kobieta

oceń
tak 44 70.97%
nie 18 29.03%

Opinie (382)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
7
~Stoneman 2012-09-24 (13:16) 5 lat 22 dni 21 godzin i 58 minut temu

Zanim ocenisz moją wypowiedź przeczytaj proszę ją do końca i dobrze się zastanów. Czy można zgwałcić żonę? Dla mnie to idiotyzm taki sam jak seksoholizm chyba, że przyłoży się to do innych ram społecznych i moralnych niż wypracowanych przez wieki. Czym jest małżeństwo i po co? Trzeba najpierw odpowiedzieć na to pytanie. Z punktu widzenia religioznawstwa to związek dwojga lub więcej osób, który ma na celu uregulować prawa własności, poczęcia potomków, potrzeb fizycznych i duchowych partnerów oraz zagwarantować wychowanie kolejnego pokolenia w danej religii i tradycji. Praktycznie tak samo zapewnia prawo cywilne ze zmianą religii na narodowość. Pierwszym prawem i obowiązkiem współmałżonków jest pożycie. Nie, nie jest to tylko seks i zbyt wiele osób o tym zapomina. Pożycie z definicji to wspólnota osób mająca wymiar cielesny, emocjonalny i gospodarczy. Po ustaniu jednej z nich przestaje istnieć pożycie. Trywializując, jeśli jeden z partnerów odmawia współżycia, to przestaje istnieć pożycie czyli niema spełnionego pierwszego prawa i obowiązku małżeńskiego i idąc za tym przestają być małżonkami. Z punktu widzenia chrześcijaństwa: już w starym testamencie mamy przykaz odpowiednich zachowań seksualnych, np Księga Rodzaju 1,28, Księga Kapłańska 18,1 itp. Biblijną podstawą wcześniej omówionych zachowań małżeńskich jest I List do Koryntian 7,1-5. Jaka z tego puenta. Jeśli facet bije swoją żonę, to emocjonalnie zerwał z nią więź, co za tym idzie zanikło pożycie, więc przestał być mężem. W tym momencie seks z nią to zarówno gwałt jak i zdrada. W dzisiejszych czasach przestaje istnieć sens małżeństwa, a powinniśmy walczyć o jego trwałość. Popatrzmy co się dzieje dookoła. Mamy setki związków homoseksualnych, konkubinaty, samotne matki i przerażający wpływ nowej fali feminizmu, który za wszelką cenę chce udowodnić kobietom, że mają być wolne i niezależne od mężczyzn i im równe w obowiązkach. Dziś te kobiety które cieszą się cichym, dobrym i spokojnym życiem przy boku swego męża, usługując mu jako mężczyźnie i ojcu są piętnowane. To jest właśnie złe. Wspomniałem również o seksoholizmie. Jak rozumieć seksoholizm jeśli odrzucimy zdradę? Za bardzo czy za często kocham żonę?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

15
74
~ 2011-06-17 (11:53) 6 lat 3 miesiące 29 dni 23 godziny i 21 minut temu

Jezeli mają slub koscielny, to żona winna jest mężowi posłuszeństwo. Dlatego w takich przypadkach nie ma miejsca gwałt.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

23
5
~Ja 2011-06-17 (11:41) 6 lat 3 miesiące 29 dni 23 godziny i 33 minuty temu

A jak się nazywa znęczanie żon nad mężami????? Mam w rodzinie takie dwie sytaucje, młode małżeństwa panienki myslą ,że jak mają magistra a mężowie tylko średnie to mogą się nimi wysługiwać ..przykład ....mężowie cięzko pracują (fizycznie) a po powrocie muszą dodatkowo zajmować się dziećmi, gotować obiady etc....nie wolno im napić się piwa,są wyzywani i...nieraz bici..i co jak takie coś się nazywa?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
10
~ja 2011-12-06 (10:37) 5 lat 10 miesięcy 11 dni i 37 minut temu

kobiety rzadko maja ochote na sex,a jak juz maja to leza plackiem jak kłody i czekaja na niewiadomo co, dziewczyny ogarnijcie sie bo słabe jestescie!!!!!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

6
0
~kasia 2012-09-30 (00:21) 5 lat 17 dni 10 godzin i 53 minuty temu

czytam wasze komentarze i cos mi sie robi. nie rozumiem w ogole jak mozna miec takie podejscie do malzenstwa i seksu? ludzie chyba nie po to za siebie wychodza zeby uprawiac seks. faceci moze tego nie rozumieja ale kobiety nie zawsze maja ochote na seks, ale wedlug was to jest malzenski obowiazek tak? i nawet jak kobieta mowi nie to facet ma prawo odbyc z nia stosunek bo jest jego zona? mowicie z po co wychodzila za tego faceta jak teraz nie chce sie z nim kochac. kobieta nie moze pozwolic na to zeby byc tak traktowana. kazda kobieta ma swoja godnosc i wlasne zdanie z ktorym kochajaca ja osoba (tak nazwijmy męża) powinna sie z nim liczyc. a jesli kobieta po calym dniu harowy w domu, przy dzieciac jest zmeczona i nie ma ochoty na seks? a jesli jej maz szlaja sie caly dzien niewiadomo gdzie, przychodzi na noc pijany i smierdzacy? to co? musi z nim sie kochac bo to jest jej maz? to jest jej obowiazek? a facet ma prawo dostac to co chce bo zona ma byc mu posluszna? LUDZIE POMYŚLCIE CO WY MÓWICIE! STUKNIJCIE SIĘ W TE PUSTE ŁBY ZANIM COKOLWIEK POWIECIE. JAK MACIE GŁUPIO GADAĆ TO LEPIEJ SIĘ NIE ODZYWAJCIE W OGÓLE. dziękuję ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
4
~monia 2012-09-16 (11:58) 5 lat 1 miesiąc 23 godziny i 16 minut temu

Jestem oczywiście przeciwko przemocy ale jak czytam, że 23 latka ma pięcioro dzieci, pewnie bez pracy i normalnego dachu nad głową to robi mi się niedobrze. Mogła wcześniej pomyśleć zanim znalazła się w takiej sytuacji. Jak się chciała pieprzyć to niech teraz nie narzeka. No i za moje pieniądze /podatki/ państwo ja utrzymuje. ŻENADA

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
8
~Ksopgiel 2012-09-24 (10:36) 5 lat 23 dni i 38 minut temu

Jak kobieta nie chce uprawiać seksu z mężem to po co bierze z nim ślub? Dla pieniędzy? Tak samo później jak nie chce się kochać z mężem to niech weźmie rozwód i utrzymuje się sama....

odpowiedz

7
1
~stary 2012-09-24 (09:09) 5 lat 23 dni 2 godziny i 5 minut temu

Zyje już z zona 49 lat i zawsze jak chciałem to dala ,nie chciała nie brałem, a jak Ona chciała nie odmawiałem - co za głupi artykuł - a druga sprawa gwałcenie to obrzydliwość!!!!!!! Panowie pamiętajcie ze Panie są po to by kusić !!!!! Dlatego są piękne i to piękno chcą pokazać

odpowiedz

3
16
~dsg hf 2012-01-18 (12:35) 5 lat 8 miesięcy 28 dni 22 godziny i 39 minut temu

tych glupich bab sluchac niemozna araby maja racje ze ich traktuja jak zwierzeta najwyrazniej to lubia na spokojnego to taka nawet niespojzy

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
5
~eni 2012-09-23 (16:58) 5 lat 23 dni 18 godzin i 16 minut temu

Nienawidzę przemocy i wiem, że jednym z głównych jej przyczyn w rodzinie i poza nią jest wódzia. Niemniej jednak faktem jest też, że te dzisiejsze kobiety mają w sobie coś takiego, że człowiek musi wypić - nie są bez winy a jak już sytuacja wybuchnie one właśnie stają na pozycji pokrzywdzonego. Facet jest przegrany bo podniósł rękę lub penisa na niewinną bezbronną niewiastę i nikt nie wnika w to, że niewiasta owa wyjadała mu nerwy od dobrych kilku lat ciągłymi pretensjami, wypominkami, kosmicznymi wymaganiami i zachciankami, i on starał się im sprostać ale dla niej to ciągle było nie to. Takie życie w końcu każdego skruszy i część odchodzi, część zostaje a odchodzi baba a niektórzy dają się ponieść impulsowi.

odpowiedz

5
3
~aa 2011-06-24 (23:47) 6 lat 3 miesiące 22 dni 11 godzin i 27 minut temu

Dlaczego do licha kobiety wiążą się z psycholami? A porządni, kochający i szanujący kobiety mężczyźni są wiecznie sami, mimo, że to oni bardziej nadawaliby się do tworzenia rodzin...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
5
~ona 2012-09-16 (09:23) 5 lat 1 miesiąc 1 dzień 1 godzinę i 51 minut temu

Nie jesteśmy niewolnicami!Nie dajcie się!Większość kobiet, która odchodzi daje sobie wspaniale radę...początki są troszkę trudne ale to nic w porównaniu z gehenną..nie bójcie się ich oni nas zastraszają bo są słabi!A przed ślubem patrzcie jakie wzorce wyniósł z domu,jaki jest tatus,mamusia...i nie myślcie że on bedzie lepszy..faceci się nie zmieniaja!Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
2
~Inka 2012-09-16 (09:20) 5 lat 1 miesiąc 1 dzień 1 godzinę i 54 minuty temu

To juz szczyt glupoty.Niech sobie cierpi,skoro na to wyraza zgode,ale nie dzieci!!!Taka kobiete ukarac na rowni z mezem.

odpowiedz

5
7
~sdf 2012-09-16 (11:07) 5 lat 1 miesiąc 1 dzień i 7 minut temu

Czy można w ogóle mówić o gwałcie małżeńskim? Zbliżenie nie tylko duchowe ale również fizyczne czyli seks jest jednym z wielu fundamentalnych elementów małżeństwa. Jeśli dwoje ludzi zawiera związek małżeński to świadomie się na to godzi. Kobieta, która twierdzi, że mąż ją zgwałcił to kobieta, która najwyraźniej nie ma zamiaru wywiązywać się z obowiązków małżeńskich. Jeśli jakaś kobieta nie chce seksu to niech nie wychodzi za mąż.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~sdf 2012-09-16 (11:10) 5 lat 1 miesiąc 1 dzień i 4 minuty temu

Żeby nie było wątpliwości dodam, że przemoc fizyczna czyli bicie nie ma żadnego usprawiedliwienia.

odpowiedz

0
0
~blackagula 2012-03-12 (15:18) 5 lat 7 miesięcy 4 dni 19 godzin i 56 minut temu

tvn.pl lub dzwoń 516444962

odpowiedz

460
221
~lokos 2011-06-17 (11:11) 6 lat 4 miesiące i 3 minuty temu

jestem wbrew swojej woli przymuszany do różnych rzeczy przez zonę. Nie zna litości. Potrafi się dniami nie odzywać i traktować mnie jak powietrze. Zona zarabia 10 razy więcej ode mnie i cały czas od chwili kiedy zaczęła więcej zarabiać gwałci moją duszę co chwila. Jesteśmy małżeństwem od 18 lat. Teraz moje zycie to piekło. Seks z żoną stał się śmieszny i raczej zwierzęcy - Co wy na to??? Gdzie iść

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
0
~prawdziwy_facet 2012-01-24 (21:39) 5 lat 8 miesięcy 22 dni 13 godzin i 35 minut temu

a ja jestem 30 lat żonaty, szczęśliwie (tzn. dla mnie i dla żony szczęśliwie). I qrde nie wierzę, że można tak traktować kobietę. Laski, skąd wy się wzięłyście, żeście takie głupie? Statystycznie lepiej wykształcone, p...ijcie tego Waszego gostka i idzcie do domu, znajdziecie lepszego. Strach rządzi, więc możecie spokojnie sprawić, aby to facet się bał. Tylko zadbajcie o siebie!

odpowiedz

4
0
~hej 2012-01-18 (14:24) 5 lat 8 miesięcy 28 dni 20 godzin i 50 minut temu

Od pierwszego uderzenia kobieta powinna odejsc, nie czekac na druga poprawke. Moze dac mu jedynie szanse na leczenie, lub terapie i dopiero po leczeni- terapi sprobowac wrocic. Inaczej agresor bedzie czul sie bezkarny.

odpowiedz

304
69
~lklk 2011-06-17 (11:13) 6 lat 4 miesiące i 1 minutę temu

Szczepan71. Jak nie wiesz jak wyglada gwalt to sie nie osmieszaj. Jak partnerka nie chce sie bzykac a on ja udezy i wybzyka wbrew jej woli to jak sie to nazywa? Bo chyba nie milosc :P

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.