bądź na bieżąco

data: 2011-04-19

Dziary, grypsy i git-ludzie - kryminał pod lupą

Dziary, grypsy i git-ludzie - kryminał pod lupą

(fot. PAP/EPA)


  A A A

Życie więzienne rządzi się swoimi zasadami. Nie ma tu miejsca na słabości i empatię. Tutaj rządzi silniejszy i cwańszy. Jeżeli nie "kminisz bajery" szybko stajesz się frajerem i spadasz na samo dno w penitencjarnej hierarchii. O przynależności do danej grupy świadczą tatuaże, obyczaje i specjalny język, którym posługują się tylko wtajemniczeni. Postaramy się przybliżyć, kim są grypsujący, co znaczą poszczególne znaki na ich ciele, oraz jakim językiem się posługują.

komentuj

Zobacz galerię: Tak żyją polscy więźniowie

Na początku trochę historii. Nazwa "grypsujący" wywodzi się z warszawskiego środowiska więziennego, a dokładniej z zakładu karnego zwanego "Gęsiówką". Określenie to szybko rozpowszechniło się po całym kraju, przy czym największe znaczenie zdobyło w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Wcześniej "grypserzy" nazywani byli "urkami" i "charakterniakami".

Przez lata podkultura więźniów ewoluowała i zmieniła swoje oblicze. Kiedyś grypsować mógł tylko złodziej, teraz - niemal każdy. Wyjątek stanowią tylko pedofile, konfidenci i gwałciciele. Pomimo znacznej ewolucji większość więziennych zasad pozostała niezmienna.

Najważniejsza jest hierarchia

Git-ludzi charakteryzują specyficzne cechy. Przede wszystkim bardzo ważne jest przestrzeganie więziennej hierarchii - grypsujący, którzy nie zajmują w grupie wysokiej pozycji, są ściśle podporządkowani panującym w grupie zwyczajom, muszą też wypełniać polecenia ludzi z wyższych szczebli. To ich obowiązek, nawet jeśli uważają dane polecenie za bezsensowne.

Istnieje powszechny podział na "ludzi", czyli gitów i "nieludzi", czyli całą resztę. Grypsujący sabotują zarządzenia administracji więziennej i wszystkie próby resocjalizacji. Mają także wyraźnie wrogi stosunek wobec funkcjonariuszy SW. Traktują więzienie jak swój drugi dom, a kara jest dla nich jawną niesprawiedliwością.

Świat widziany oczami grypsujących jest prosty i nieskomplikowany. Przynajmniej z pozoru. Więzienną elitę tworzą git-ludzie, a wśród nich najważniejsi są tzw. mąciciele. "Mąciciel" musi mieć twardy charakter, być sprawny fizycznie i umieć podporządkować sobie innych więźniów. Jest to przeważnie zatwardziały bandyta, który stał się sławny dzięki przestępstwom dokonanym na wolności. Często nazywany jest także "gitem w koronie".

Dzięki zdobytemu autorytetowi "mąciciel" rozsądza wszelkie spory, wydaje polecenia, niekiedy wymierza sprawiedliwość i "kręci afery" (wszelkiego rodzaju bunty, strajki i bójki). Z reguły ma swoich służących. W odróżnieniu od zwykłych członków grypsery, których poznaje się po wytatuowanej kropce koło lewego oka, "mąciciel" w tym samym miejscu ma duże serduszko.

Niżej niż "ludzie" stoją "szwajcarzy". To ci więźniowie, którzy nie chcą lub którym nie pozwolono grypsować, ale za zgodą grypsujących są traktowani jak "ludzie". Z kolei "solówkarz" to osoba grypsująca, która jednak nie chce należeć do grupy. Niżej są już tylko "frajerzy", którzy zawsze usługują "ludziom". Muszą za nich prać, gotować, sprzątać, czyścić buty. Najlepszą pozycję ma "frajer w porządku", czyli ten, który nie zagraża grypsującym i niekiedy po cichu może liczyć na ich względy,

Na samym dnie penitencjarnej hierarchii jest "cwel". Dla innych osadzonych jest zerem i nie ma praktycznie żadnych praw. "Człowiek" nie może podać ręki "cwelowi", co najwyżej przez rękaw od swetra. Jeżeli bierze od niego papierosa, to tylko przez serwetkę. Nigdy nie może użyć dotkniętego frajerską ręką talerza, kubka, noża czy widelca, bo były "brudne". Dotknięty przez "frajera" chleb polewa się wodą albo herbatą.

Żelazne zasady

Dramat młodej Polki. Podróż życia zamieniła się w koszmar!

Dramat młodej Polki. Podróż życia zamieniła się w koszmar!

Dla 21-letniej Sabiny Urygi wyjazd do Turcji miał być...


Uciekł z więzienia do... baru

Uciekł z więzienia do... baru

Z więzienia uciekł 37-letni więzień, który w sądeckim...

Każdy grypsujący musi bezbłędnie znać zasady obowiązujące w jego grupie. Dla ułatwienia został nawet stworzony swoisty katalog, w którym zawarto owe podstawowe przykazania:

1. Nie wolno podawać ręki członkom innej grupy.

2. Nie wolno siadać przy stole z "frajerem".

3. Nie wolno jeść posiłków, gdy wydaje je "frajer".

4. Nie wolno korzystać z kranu lub klozetu po "frajerze", jeśli najpierw nie zostały umyte.

5. Nie wolno spożywać posiłków, żuć ani łykać niczego, gdy ktoś załatwia potrzeby fizjologiczne.

6. Nie wolno kraść w obrębie własnej grupy.

7. Nie wolno nigdy okazywać lęku, ani żadnej zaczepki pozostawiać bez agresywnej odpowiedzi.

8. Należy słuchać poleceń wyżej postawionych w hierarchii grupowej.

9. "Człowiekowi" nie wolno brać do ręki kluczy, a także zamykać od zewnątrz celi.

nastĂŞpna 1 2 3 4 5

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: więzienie | cela | gryps | tatuaż | subkultura | zakład karny

oceń
tak 49 59.76%
nie 33 40.24%

Opinie (246)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Popek 2017-10-17 (18:19) 4 dni 3 godziny i 6 minut temu

Gang Albanii jest z wami git ludzie.

odpowiedz

0
0
~Git cwaniak 2017-10-16 (04:21) 5 dni 17 godzin i 4 minuty temu

Ja jestem git cwaniak i dobrze mi z tym, nie ma już zasad są tylko pieniądze i narkotyki i tylko to się liczy reszta tego cyrku oparta jest na podłożu kłamstwa.

odpowiedz

1
9
~Mati 2016-12-12 (20:11) 10 miesięcy 9 dni 1 godzinę i 14 minut temu

Z.K Czarne pawilon szkolny P1,P2,P3 i P4 oraz BB pozdrowienia do wiezienia dla Git Ludzi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~peja 2017-06-29 (23:53) 3 miesiące 21 dni 21 godzin i 32 minuty temu

w sztrzelcach opolskich to gitów za ramke szlugow podnosili po schowaniu do wora

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
49
~CWANIAK WARSZAWSKI 2011-04-19 (13:37) 6 lat 6 miesięcy 2 dni 7 godzin i 48 minut temu

TĘPIŁEM GITOWSKIE NASIENIE WE WSZYSTKICH KRYMINAŁACH POLSKI JAK WIDZIELI ŻE IDZIEMY PODWIJALI OGONY I UCIEKALI J...Ć GITÓW SĄ SŁABI DLATEGO SOBIE BAJERE WYMYŚLILI W GRUPIE SĄ SILNI A POJEDYNCZO TO BOJAZLIWE SU.I!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

3
0
~JELEŃ 2017-09-04 (11:24) 1 miesiąc 17 dni 10 godzin i 1 minutę temu

MAM TO WSZYSTKO W D.... DO ROBOTY A NIE WYMYSLAJA SOBIE Z NUDÓW GRUPY ,JA PRRACUJE NA TYCH LENI I MILIONY INNYCH PRAWDZIWYCH I NAPRAWDE TWARDYCH LUDZI ,KTORZY ZOSTAJA NA WOLNOSCI I WALCZA A NIE SZUKAJA UCIECZKI PRZED CIEZKIM ZYCIEM Z OPŁATAMI ,LENIE SMIERDZACE I INWALIDZI W ZDROWYCH CIALACH TAK CZY INACZEJ SIE NAZWIESZ I TAK DLA MILIONÓW NORMALNYCH JESTES ZWYKLYM LENIEM.

odpowiedz

16
6
~jocker 2014-01-30 (17:17) 3 lata 8 miesięcy 21 dni 4 godziny i 8 minut temu

ja tez siedziałem i jakos tym się nie jaram jak wiekszoc tutaj tych co wypowiadają się na temat grypsery pewnie większość się naoglądała filmikowego gówna i się podjarało i kozakują ,odsiadka i szacun w wsród grupsujacych to nie powód do dumy mi jest wstyt ze zrobiłem cos co mnie zmusiło do wpicia piwa które sam sobie naważyłem dałem rade w celi przetwałem w czarnym tym gównie i na pewno nie chce tam wrócic załuje co się stało i wiem ze to już się nie odstanie powiem jedno wiezienu większość was sobie nie poradziła by zycie tam to nie jest jak wykolorowanym filmie a co grypsu to nie nie gypsuje na zewnącz tylko między grypsującymi w celi to tyle

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Git czlowiek 2017-08-22 (13:43) 1 miesiąc 29 dni 7 godzin i 42 minuty temu

Co to za bzdury to jakiś pajac pisał co wie że gdzieś dzwoni ale niewiele gdzie 12 lat przesiedziałem i 80% tego to bzdury

odpowiedz

2
1
~Kicior-goj 2017-06-14 (00:35) 4 miesiące 7 dni 20 godzin i 50 minut temu

Czy grypsera wywodzi z przedwojennych więzień, gdy wielu przestępców było pochodzenia żydowskiego? Te rytuały, ludzie-nieludzie,czysty -nieczysty, to wypisz wymaluj zwyczaje żydowskie.

odpowiedz

9
5
~człowiek 2011-05-20 (14:03) 6 lat 5 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 22 minuty temu

siemka grypsuja tacy co sobie nie moga poradzic w pudle i nie maja pomocy z wolnosci i tak grypsera jest jusz sprzedana koczy sie jusz bajera

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
2
~alan 2016-06-10 (20:10) 1 rok 4 miesiące 11 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Boże...jaki to stek bzdur! Są grypsujący .. Grypserem nazywają klawisza ..Zasady są stałe i niezmienne ; jest jedność, RÓWNOŚĆ i braterstwo - to z BAJERY ..Jakie inne grupy ? Ten piszący artykuł był pewnie na haju .O wszystkim nie będę pisać ; a pewnie powinienem by to wyprostować .

odpowiedz

8
23
~aga28 2011-04-19 (13:31) 6 lat 6 miesięcy 2 dni 7 godzin i 54 minuty temu

podziwiam ludzi którzy potrafia odnalezc sie w wieziennej rzeczywistości,wielki szacun zwłaszcza dla gitowców,trzymajcie tak dalej,ktoś musi pilnować porządku

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
5
~elzbieta de ŁKS 2016-02-04 (15:42) 1 rok 8 miesięcy 17 dni 5 godzin i 43 minuty temu

MOIM KOCHANKIEM BYŁ LESŁAW SANOCKI GENERAŁ ZŁODZIEJ Z ŁASKU.CZŁOWIEK NIEZWYKŁY ,JAKICH TERAZ NIE MA

odpowiedz

1
2
~ciekawski 2014-02-04 (18:55) 3 lata 8 miesięcy 17 dni 2 godziny i 30 minut temu

a co to znaczy L T Z ?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

5
4
~eMKa 2015-11-10 (23:58) 1 rok 11 miesięcy 10 dni 21 godzin i 27 minut temu

Tak było, kiedy oglądałem "Teleranek" na ekranie Neptuna 424. A teraz? Grypsujący wychodzi z pierwszej wokandy. Szamak regularnie dostaje nagrodówki za sprzątanie peronki (fakt, że zleca innym za machorkę, ale jednak). Grypserka na półotworku, i to na pracy wolnościowej. I tak dalej... Niewiele zostało z dawnej grypsery, bardzo niewiele. Uwierzcie mi, choć ja frajer: więcej krwi napsułem klawiszom przed ostatnie pół roku garowania, niż cała grypsera (koło dwustu ich było) razem wzięta. Czy któryś się odważył powiedzieć dyrektorowi kryminału, że teraz to on, więzień, będzie dyrektora resocjalizował? Ja się odważyłem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~Klawisz 2015-10-24 (09:59) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 11 godzin i 26 minut temu

Bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

odpowiedz

35
1
~gicior 2013-01-13 (15:02) 4 lata 9 miesięcy 8 dni 6 godzin i 23 minuty temu

najwazniejsze slowa w wiezniu? pakuj mandzur wychodzisz na wolnosc :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~Cwaniaki 2015-08-23 (02:30) 2 lata 1 miesiąc 28 dni 18 godzin i 55 minut temu

Tylko szkoda że wszyscy potraficie pieprzy* głupoty i stukać w klawiature zyczę wam tam trafić i sami się schylić pare razy pieprzone charakterniaki tylko anonimowo się udzielają , co w szkole kanapki Ci zabierali ?

odpowiedz

3
3
~polak 2015-08-22 (22:30) 2 lata 1 miesiąc 28 dni 22 godziny i 55 minut temu

do warszawski cwaniak frajer jestes i tyle,wyzej ktos napisal bzdury,

odpowiedz

17
3
~Ewelajda 2011-11-19 (14:58) 5 lat 11 miesięcy 2 dni 6 godzin i 27 minut temu

Przypomniał mis ie chlopak ktory dostal 2 czy 3 lata za "ukradzenie" roweru.. a on tylko sie upil i zobaczyl rower i niechcialo mu sie isc to se pojechal;] oczywisciej wczesniej juz mial tego typu"przewinienia" no i nie wiadomo czy smiac sie czy płakac. Za bochenek chleba cie wsadza na 10 lat, a milonerzy co miliony kradna chodza dumnie po ulicach(jezdaza mercami za kradzione)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.