bądź na bieżąco

data: 2011-04-19

Dziary, grypsy i git-ludzie - kryminał pod lupą

Dziary, grypsy i git-ludzie - kryminał pod lupą

(fot. PAP/EPA)


  A A A

Życie więzienne rządzi się swoimi zasadami. Nie ma tu miejsca na słabości i empatię. Tutaj rządzi silniejszy i cwańszy. Jeżeli nie "kminisz bajery" szybko stajesz się frajerem i spadasz na samo dno w penitencjarnej hierarchii. O przynależności do danej grupy świadczą tatuaże, obyczaje i specjalny język, którym posługują się tylko wtajemniczeni. Postaramy się przybliżyć, kim są grypsujący, co znaczą poszczególne znaki na ich ciele, oraz jakim językiem się posługują.

komentuj

Zobacz galerię: Tak żyją polscy więźniowie

Na początku trochę historii. Nazwa "grypsujący" wywodzi się z warszawskiego środowiska więziennego, a dokładniej z zakładu karnego zwanego "Gęsiówką". Określenie to szybko rozpowszechniło się po całym kraju, przy czym największe znaczenie zdobyło w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Wcześniej "grypserzy" nazywani byli "urkami" i "charakterniakami".

Przez lata podkultura więźniów ewoluowała i zmieniła swoje oblicze. Kiedyś grypsować mógł tylko złodziej, teraz - niemal każdy. Wyjątek stanowią tylko pedofile, konfidenci i gwałciciele. Pomimo znacznej ewolucji większość więziennych zasad pozostała niezmienna.

Najważniejsza jest hierarchia

Git-ludzi charakteryzują specyficzne cechy. Przede wszystkim bardzo ważne jest przestrzeganie więziennej hierarchii - grypsujący, którzy nie zajmują w grupie wysokiej pozycji, są ściśle podporządkowani panującym w grupie zwyczajom, muszą też wypełniać polecenia ludzi z wyższych szczebli. To ich obowiązek, nawet jeśli uważają dane polecenie za bezsensowne.

Istnieje powszechny podział na "ludzi", czyli gitów i "nieludzi", czyli całą resztę. Grypsujący sabotują zarządzenia administracji więziennej i wszystkie próby resocjalizacji. Mają także wyraźnie wrogi stosunek wobec funkcjonariuszy SW. Traktują więzienie jak swój drugi dom, a kara jest dla nich jawną niesprawiedliwością.

Świat widziany oczami grypsujących jest prosty i nieskomplikowany. Przynajmniej z pozoru. Więzienną elitę tworzą git-ludzie, a wśród nich najważniejsi są tzw. mąciciele. "Mąciciel" musi mieć twardy charakter, być sprawny fizycznie i umieć podporządkować sobie innych więźniów. Jest to przeważnie zatwardziały bandyta, który stał się sławny dzięki przestępstwom dokonanym na wolności. Często nazywany jest także "gitem w koronie".

Dzięki zdobytemu autorytetowi "mąciciel" rozsądza wszelkie spory, wydaje polecenia, niekiedy wymierza sprawiedliwość i "kręci afery" (wszelkiego rodzaju bunty, strajki i bójki). Z reguły ma swoich służących. W odróżnieniu od zwykłych członków grypsery, których poznaje się po wytatuowanej kropce koło lewego oka, "mąciciel" w tym samym miejscu ma duże serduszko.

Niżej niż "ludzie" stoją "szwajcarzy". To ci więźniowie, którzy nie chcą lub którym nie pozwolono grypsować, ale za zgodą grypsujących są traktowani jak "ludzie". Z kolei "solówkarz" to osoba grypsująca, która jednak nie chce należeć do grupy. Niżej są już tylko "frajerzy", którzy zawsze usługują "ludziom". Muszą za nich prać, gotować, sprzątać, czyścić buty. Najlepszą pozycję ma "frajer w porządku", czyli ten, który nie zagraża grypsującym i niekiedy po cichu może liczyć na ich względy,

Na samym dnie penitencjarnej hierarchii jest "cwel". Dla innych osadzonych jest zerem i nie ma praktycznie żadnych praw. "Człowiek" nie może podać ręki "cwelowi", co najwyżej przez rękaw od swetra. Jeżeli bierze od niego papierosa, to tylko przez serwetkę. Nigdy nie może użyć dotkniętego frajerską ręką talerza, kubka, noża czy widelca, bo były "brudne". Dotknięty przez "frajera" chleb polewa się wodą albo herbatą.

Żelazne zasady

Dramat młodej Polki. Podróż życia zamieniła się w koszmar!

Dramat młodej Polki. Podróż życia zamieniła się w koszmar!

Dla 21-letniej Sabiny Urygi wyjazd do Turcji miał być...


Uciekł z więzienia do... baru

Uciekł z więzienia do... baru

Z więzienia uciekł 37-letni więzień, który w sądeckim...

Każdy grypsujący musi bezbłędnie znać zasady obowiązujące w jego grupie. Dla ułatwienia został nawet stworzony swoisty katalog, w którym zawarto owe podstawowe przykazania:

1. Nie wolno podawać ręki członkom innej grupy.

2. Nie wolno siadać przy stole z "frajerem".

3. Nie wolno jeść posiłków, gdy wydaje je "frajer".

4. Nie wolno korzystać z kranu lub klozetu po "frajerze", jeśli najpierw nie zostały umyte.

5. Nie wolno spożywać posiłków, żuć ani łykać niczego, gdy ktoś załatwia potrzeby fizjologiczne.

6. Nie wolno kraść w obrębie własnej grupy.

7. Nie wolno nigdy okazywać lęku, ani żadnej zaczepki pozostawiać bez agresywnej odpowiedzi.

8. Należy słuchać poleceń wyżej postawionych w hierarchii grupowej.

9. "Człowiekowi" nie wolno brać do ręki kluczy, a także zamykać od zewnątrz celi.

nastĂŞpna 1 2 3 4 5

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: więzienie | cela | gryps | tatuaż | subkultura | zakład karny

oceń
tak 47 61.84%
nie 29 38.16%

Opinie (231)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
5
~człowiek 2011-05-20 (14:03) 5 lat 6 miesięcy 20 dni 7 godzin i 25 minut temu

siemka grypsuja tacy co sobie nie moga poradzic w pudle i nie maja pomocy z wolnosci i tak grypsera jest jusz sprzedana koczy sie jusz bajera

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

33
43
~CWANIAK WARSZAWSKI 2011-04-19 (13:37) 5 lat 7 miesięcy 21 dni 7 godzin i 51 minut temu

TĘPIŁEM GITOWSKIE NASIENIE WE WSZYSTKICH KRYMINAŁACH POLSKI JAK WIDZIELI ŻE IDZIEMY PODWIJALI OGONY I UCIEKALI J...Ć GITÓW SĄ SŁABI DLATEGO SOBIE BAJERE WYMYŚLILI W GRUPIE SĄ SILNI A POJEDYNCZO TO BOJAZLIWE SU.I!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

4
0
~alan 2016-06-10 (20:10) 6 miesięcy 1 godzinę i 18 minut temu

Boże...jaki to stek bzdur! Są grypsujący .. Grypserem nazywają klawisza ..Zasady są stałe i niezmienne ; jest jedność, RÓWNOŚĆ i braterstwo - to z BAJERY ..Jakie inne grupy ? Ten piszący artykuł był pewnie na haju .O wszystkim nie będę pisać ; a pewnie powinienem by to wyprostować .

odpowiedz

3
15
~aga28 2011-04-19 (13:31) 5 lat 7 miesięcy 21 dni 7 godzin i 57 minut temu

podziwiam ludzi którzy potrafia odnalezc sie w wieziennej rzeczywistości,wielki szacun zwłaszcza dla gitowców,trzymajcie tak dalej,ktoś musi pilnować porządku

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~elzbieta de ŁKS 2016-02-04 (15:42) 10 miesięcy 6 dni 5 godzin i 46 minut temu

MOIM KOCHANKIEM BYŁ LESŁAW SANOCKI GENERAŁ ZŁODZIEJ Z ŁASKU.CZŁOWIEK NIEZWYKŁY ,JAKICH TERAZ NIE MA

odpowiedz

0
0
~ciekawski 2014-02-04 (18:55) 2 lata 10 miesięcy 6 dni 2 godziny i 33 minuty temu

a co to znaczy L T Z ?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
2
~eMKa 2015-11-10 (23:58) 1 rok 29 dni 21 godzin i 30 minut temu

Tak było, kiedy oglądałem "Teleranek" na ekranie Neptuna 424. A teraz? Grypsujący wychodzi z pierwszej wokandy. Szamak regularnie dostaje nagrodówki za sprzątanie peronki (fakt, że zleca innym za machorkę, ale jednak). Grypserka na półotworku, i to na pracy wolnościowej. I tak dalej... Niewiele zostało z dawnej grypsery, bardzo niewiele. Uwierzcie mi, choć ja frajer: więcej krwi napsułem klawiszom przed ostatnie pół roku garowania, niż cała grypsera (koło dwustu ich było) razem wzięta. Czy któryś się odważył powiedzieć dyrektorowi kryminału, że teraz to on, więzień, będzie dyrektora resocjalizował? Ja się odważyłem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~Klawisz 2015-10-24 (09:59) 1 rok 1 miesiąc 16 dni 11 godzin i 29 minut temu

Bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

odpowiedz

28
0
~gicior 2013-01-13 (15:02) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 6 godzin i 26 minut temu

najwazniejsze slowa w wiezniu? pakuj mandzur wychodzisz na wolnosc :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Cwaniaki 2015-08-23 (02:30) 1 rok 3 miesiące 17 dni 18 godzin i 58 minut temu

Tylko szkoda że wszyscy potraficie pieprzy* głupoty i stukać w klawiature zyczę wam tam trafić i sami się schylić pare razy pieprzone charakterniaki tylko anonimowo się udzielają , co w szkole kanapki Ci zabierali ?

odpowiedz

2
1
~polak 2015-08-22 (22:30) 1 rok 3 miesiące 17 dni 22 godziny i 58 minut temu

do warszawski cwaniak frajer jestes i tyle,wyzej ktos napisal bzdury,

odpowiedz

12
3
~Ewelajda 2011-11-19 (14:58) 5 lat 21 dni 6 godzin i 30 minut temu

Przypomniał mis ie chlopak ktory dostal 2 czy 3 lata za "ukradzenie" roweru.. a on tylko sie upil i zobaczyl rower i niechcialo mu sie isc to se pojechal;] oczywisciej wczesniej juz mial tego typu"przewinienia" no i nie wiadomo czy smiac sie czy płakac. Za bochenek chleba cie wsadza na 10 lat, a milonerzy co miliony kradna chodza dumnie po ulicach(jezdaza mercami za kradzione)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
12
~git 2012-09-21 (21:50) 4 lata 2 miesiące 18 dni 23 godziny i 38 minut temu

Co za łeb te bzdury pisał w dupie był gowno widział pozdro dla git ludzi z dzierzeniowa Z.Sz.I.P.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
13
~Iustitia 2014-05-13 (18:05) 2 lata 6 miesięcy 27 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Dobrze, że są takie strony, żeby pokazać ludziom, jak się zachowuję i mówi margines, policja powinna was wszystkich wycwelić!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
4
~jocker 2014-01-30 (17:17) 2 lata 10 miesięcy 10 dni 4 godziny i 11 minut temu

ja tez siedziałem i jakos tym się nie jaram jak wiekszoc tutaj tych co wypowiadają się na temat grypsery pewnie większość się naoglądała filmikowego gówna i się podjarało i kozakują ,odsiadka i szacun w wsród grupsujacych to nie powód do dumy mi jest wstyt ze zrobiłem cos co mnie zmusiło do wpicia piwa które sam sobie naważyłem dałem rade w celi przetwałem w czarnym tym gównie i na pewno nie chce tam wrócic załuje co się stało i wiem ze to już się nie odstanie powiem jedno wiezienu większość was sobie nie poradziła by zycie tam to nie jest jak wykolorowanym filmie a co grypsu to nie nie gypsuje na zewnącz tylko między grypsującymi w celi to tyle

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

19
15
~frajer 2012-10-28 (12:38) 4 lata 1 miesiąc 12 dni 8 godzin i 50 minut temu

odsiedziałem parę lat i jedno co mogę powiedzieć - polskie więzienia to przedszkola dla frajerów - bo tylko frajer pozwala zamknąć się jak pies do więzienia zostawiając rodzinę na wolności - żenada . Autor artykułu wogule nie ma pojęcia o tym o czym pisze . Ludzie z charakterem chodzą po wolności a frajerzy siedzą w więzieniu ....

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
4
~zenek 2014-10-26 (17:05) 2 lata 1 miesiąc 14 dni 4 godziny i 23 minuty temu

nie maja co robic obiboki to siedza calymi dniami i wymyslaja jakies glupoty, te ich zasady czasem sa tak glupie, ze glowa mala, nawet 10 latek by takich bzdur nie wymyslil. pamietajcie o jednym zanim w pudle zaczniecie beczec, ze was zamkneli, nikt was do pudła nie pcha, idziecie tam na wlasne zadanie...

odpowiedz

3
2
~a.k 2014-10-18 (06:50) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 14 godzin i 38 minut temu

Co to kur.. ..za kondony sie tu proja...co wy wiecie frajerowki o gitach zlodziejach itd.tyle co tu czytacie

odpowiedz

4
1
~Fest 2011-09-16 (11:24) 5 lat 2 miesiące 24 dni 10 godzin i 4 minuty temu

Na zdjęciu widok z okna oddziału drugiego na okna cek tzw.pięćdziesiątek" w AŚ Gdańsk przy ulicy Kurkowej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

213
83
~Git=frajer 2011-04-18 (19:18) 5 lat 7 miesięcy 22 dni 2 godziny i 10 minut temu

Domowe przedszkole dla dużych, nierozwiniętych, niedowartościowanych, żałosnych chłopców :) To jest ta cała grypsera :)

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.