bądź na bieżąco

data: 2015-02-04

Jest wyrok w sprawie policyjnej strzelaniny, w której zginął 19-latek

Jest wyrok w sprawie policyjnej strzelaniny, w której zginął 19-latek

(fot. WP / Zenon Kubiak)


  A A A

Sąd Apelacyjny umorzył postępowanie wobec czterech policjantów, którzy w 2004 r. w Poznaniu przez pomyłkę zastrzelili Łukasza T., a jego kolegę postrzelili, powodując trwałe kalectwo. Powodem takiej decyzji jest przedawnienie zarzutów.

komentuj

Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską. 29 kwietnia 2004 r. na skrzyżowaniu ulic Bałtyckiej i Gdyńskiej w Poznaniu doszło do strzelaniny. Policjanci próbowali zatrzymać samochód, którym - w ich przekonaniu - miał poruszać się Sebastian S., groźny bandyta podejrzewany o rozbój z bronią i usiłowanie zabójstwa. Jednak autem jechało dwóch nastolatków, którzy widząc mężczyzn, kierujących w ich stronę broń (policjanci nie mieli żadnych oznaczeń), próbowali uciekać.

Policjanci oddali w stronę samochodu aż 39 strzałów, zabijając kierującego samochodem 19-letniego Łukasza T. oraz poważnie raniąc siedzącego na fotelu pasażera Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.

W lipcu 2014 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał czterech policjantów biorących udział w akcji na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Z wyrokiem nie zgodzili się obrońcy oskarżonych, którzy wnieśli wniosek o uchylenie wyroku, wskazując, że sąd nie udowodnił, że policjanci mieli świadomość, że w samochodzie oprócz kierowcy znajduje się ktoś jeszcze oraz że swoim zachowaniem narazili bezpieczeństwo postronnych osób. Z kolei prokuratura wnioskowała o rok więzienia dla oskarżonych oraz 20 godzin prac społecznych.

4 lutego Sąd Apelacyjny uchylił całościowo wyrok w tej sprawie, chociaż jednocześnie wskazał, że oskarżeni policjanci ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało.

- Warunkiem uniknięcia odpowiedzialności policjantów byłoby wykazanie, że użycie przez nich broni było konieczne, nie powodowało bezpośredniego zagrożenia dla osób trzecich i doszło do niego w okolicznościach związanych z ratowaniem życia, jednak nie miało to miejsca w tej sytuacji - uzasadnił sąd.

Zdaniem sądu oddanie 39 strzałów w kierunku jadącego w ich kierunku samochodu nie było też jedynym sposobem uniknięcia przez nich niebezpieczeństwa, ponieważ mogli po prostu usunąć się z toru jazdy, co zresztą zrobili.

Sąd wykazał też, że z zeznań oskarżonych policjantów wynika, że mieli świadomość, iż w samochodzie znajduje się ktoś jeszcze, ale nie mieli pojęcia kto. Jednocześnie sąd zgodził się jednak z argumentem obrońców, że zachowanie policjantów nie stanowiło zagrożenia dla wielu postronnych osób, ponieważ feralnej nocy w miejscu zdarzenia w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdowały się żadne postronne osoby, których bezpieczeństwo byłoby zagrożone.

Skoro sąd podtrzymał winę policjantów, to dlaczego unikną oni kary? Ponieważ, jak przyznał sąd, w tej sprawie zarzuty wobec nich przedawniły się po 10 latach, a od zdarzenia minęło blisko 11 lat.

- Myślę, że rodzina ma satysfakcję, bo jednak wina oskarżonych została utrzymana, a wyrok został uchylony jedynie z powodu przedawnienia, bo proces wlókł się 11 lat. Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem będziemy zastanawiać się, czy jest sens wnosić o kasację wyroku - powiedział po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik rodziny Łukasza T., który zginął w feralnej strzelaninie. (zk, msz)


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: poznań | strzelanina | policjant

oceń
tak 27 4.51%
nie 572 95.49%

Opinie (651)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
4
~Tygrys 2015-08-15 (13:57) 1 rok 7 miesięcy 13 dni 3 godziny i 56 minut temu

Oni ni uciekali, tylko zostali w jednej chwili ostrzelani przez bandytów w cywilu, przez co jeden zabity a drugi kaleka. Czas pokaże sprawiedliwość.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~MS/17 2015-08-28 (23:33) 1 rok 6 miesięcy 27 dni 18 godzin i 20 minut temu

WIecej wyroków w sprawie płatnej protekcji w sprawie zatrudnienia starej baby na browarnej lat 43 kto z Brzeskiej był w to zamieszany ?! Czy to ktos ze 109 czy tez Anka SZ ? Ktora podobno jak mówią na mieście podobno odbiła chłopaka swojej siostrze ?? Chytra na kasę rozwalila rodzine az sie siostra wyniosła do Warszawy bo ta jemu wmowila ze dziecko synek który sie urodzi jest jego chociaż nie był ? Jaka siostra robi świństwo swojej siostrze zabierając tej chłopaka ?! Czy nie rozumiecie głupie krowy ze na cudzym nieszczęściu swojego szczęścia nie zbudujecie ?! Czy moze Jestescie tak zadufane w swojej głupocie i chamstwie ze dazycie do autodestrukcji Ten od niej uciekł , druga artystka teraz zre dużymi lyzkami wstyd a trzecia ma problem z duchami , kolejna wkrótce dowie sie ze Ktos z Góry ja ukarał ... " gratuluje " tym " udanym " ...

odpowiedz

17
1
~eli 2015-08-10 (18:45) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 8 minut temu

hanba dla wymiaru sprawiedliwosci

odpowiedz

9
2
~eli 2015-08-10 (18:32) 1 rok 7 miesięcy 17 dni 23 godziny i 21 minut temu

polska policja to gestapo , pracujace na nieszczesciu ludzkim , nie uzywaja mozgu tylko bron.w cywilizowanych krajach policjant jest przyjacielem obywatela i go chroni .wystarczy pojechac do angli by zobaczyc normalna policje .

odpowiedz

7
1
~beta 2015-08-05 (11:40) 1 rok 7 miesięcy 23 dni 6 godzin i 13 minut temu

Jakby ludzie mieli sumienia ,to nie potrafili by z tym żyć ...ale nie mają ,ale wszystko do czasu ..do czasu gdy jednemu z drugim zginie dziecko ....a wszystko co złe wraca ..

odpowiedz

2
1
~ja 2015-07-27 (19:24) 1 rok 8 miesięcy 22 godziny i 29 minut temu

Szkoda ze tym samochodem nie jechał Janusz R .

odpowiedz

11
1
~sebo 2015-07-21 (23:22) 1 rok 8 miesięcy 6 dni 18 godzin i 31 minut temu

śmiechu warte taki wyrok tylko w polsce

odpowiedz

3
1
~RipostA 2015-07-10 (17:48) 1 rok 8 miesięcy 18 dni i 5 minut temu

Dawid L, który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim nie został przesłuchany przez pracowników programu Uwaga ani nie zwrócił uwagi,że nie doszło do rekonstrukcji wydarzeń,blokady drogowej,wymiany ognia tym bardziej,że z Łukaszem T nie byli uzbrojeni w przeciwienstwie do policjantów którzy nie są w stanie potwierdzić,że choć jeden z nich mógł mieć w ręku przedmiot przypominający choćby atrape broni palnej ale poprosić o ustawienie blokady drogowej oraz zbliżyć się wszczególności w nieoznakowanym samochodzie na bezpieczną odległość tym bardziej,że jako ponoć doświaczenie policjanci są świadomi,że ludzie chorzy umysłowo słyszą głosy,ma część społeczeństwa problemy ze słuchem itd!..Nie wie,że pewnie Łukasz T oraz Sebastian S,groźny bandyta podejrzewany o rozbój z bronią i usiłowanie zabójstwa najprawdopodobniej nie są w ogóle do siebie podobni ani od kiedy jest poszukiwany,podejrzewany oraz kogo próbował zabić i czy jest w stanie potwierdzić ta osoba,że Sebastian S i Łukasz T są w ogóle do siebie podobni!.Nie pokazali również obu rysopisów w tym artykule!.Rodzice Łukasza i Dawida L nie zwrócili uwagi,że obrońcy oskarżonych i winnych policjantów stwierdzili:sąd nie udowodnił, że policjanci mieli świadomość, że w samochodzie oprócz kierowcy znajduje się ktoś jeszcze(Najprawdopodobniej było za daleko by mogli mieć 100% pewność,że za kierownicą auta nie siedzi kobieta i by mogli ujrzeć rejestracje)

odpowiedz

0
0
~Hiena 2015-07-10 (17:12) 1 rok 8 miesięcy 18 dni i 41 minut temu

Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim nie został przesłuchany przez pracowników programu Uwaga ani nie zwrócił uwagi,że nie doszło do rekonstrukcji wydarzeń,blokady drogowej,wymiany ognia tym bardziej,że z Łukaszem T nie byli uzbrojeni w przeciwienstwie do policjantów którzy nie są w stanie potwierdzić,że choć jeden z nich mógł mieć w ręku przedmiot przypominający choćby atrape broni palnej ale poprosić o ustawienie blokady drogowej!..Nie wie,że pewnie Łukasz T oraz Sebastian S,groźny bandyta podejrzewany o rozbój z bronią i usiłowanie zabójstwa najprawdopodobniej nie są w ogóle do siebie podobni ani od kiedy jest poszukiwany!.Nie pokazali również obu rysopisów w tym artykule!

odpowiedz

0
0
~Dosadnie! 2015-07-10 (17:04) 1 rok 8 miesięcy 18 dni i 49 minut temu

Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim nie został przesłuchany przez pracowników programu Uwaga ani nie zwrócił uwagi,że nie doszło do rekonstrukcji wydarzeń,blokady drogowej,wymiany ognia tym bardziej,że z Łukaszem T nie byli uzbrojeni w przeciwienstwie do policjantów którzy nie są w stanie potwierdzić,że choć jeden z nich mógł mieć w ręku przedmiot przypominający choćby atrape broni palnej i poprosić o ustawienie blokady drogowej!..Nie wie,że pewnie Łukasz T oraz Sebastian S,groźny bandyta podejrzewany o rozbój z bronią i usiłowanie zabójstwa najprawdopodobniej nie są w ogóle do siebie podobni!

odpowiedz

5
0
~Purba 2015-07-10 (15:36) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 2 godziny i 17 minut temu

Bzdura!...Winni są pozbawienia życia 19-letniego Łukasza T. oraz poważnie raniąc siedzącego na fotelu pasażera Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.Po pierwsze sądy umieszczają w zakładach karnych osoby po 23 do 25 lat ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości które dopuściły się gwałtu i uciekły za granice jak również nawet po 15 latach mimo,że były poszukiwane ale wcześniej nie karane!..Oczywiście funkcjonariusze policji najprawdobodoniej byli świadomi ile lat ma Sebastian S który był poszukiwany jako grożny bandyta oraz mieli możliwość zbliżyć się do samochodu na bezpieczną odległość nie wzbudzając najmiejszych podejrzeń wszczególności w nieoznakowanym samochodzie do tego którym kierował 19-latek oraz podjechać z boku by zobaczyć kto autem naprawdę kieruje ale mimo tego faktu oddali do samochodu 39 strzałów!..Muszą wypłacić odszkodowania rodzinom poszkodowanym oraz śmiertelnej ofiary tym bardziej,że w tym artykule nie podali wieku Sebastiana S ani rysopisu który potwierdziłby,że są choć trochę do siebie podobni!..Funkcjonariusze w wyniku oddania 39 strzałów nie zachowali się jak bohaterowie ani profesionaliści tym bardziej,że mogli wezwać posiłki i poprosić o ustawienie w pobliżu blokady drogowej czego jednak nie zrobili ani nie sprawdzili rejestracji!..

odpowiedz

0
0
~Purba 2015-07-10 (15:33) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 2 godziny i 20 minut temu

Bzdura!...Winni są pozbawienia życia 19-letniego Łukasza T. oraz poważnie raniąc siedzącego na fotelu pasażera Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.Po pierwsze sądy umieszczają w zakładach karnych osoby po 23 do 25 lat ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości które dopuściły się gwałtu i uciekły za granice jak również nawet po 15 latach mimo,że były poszukiwane ale wcześniej nie karane!..Oczywiście funkcjonariusze policji najprawdopodobniej byli świadomi ile lat ma Sebastian S który był poszukiwany jako grożny bandyta oraz mieli możliwość zbliżyć się do samochodu na bezpieczną odległość nie wzbudzając wszczególności podejrzeń w nieoznakowanym samochodzie do tego którym kierował 19-latek oraz podjechać z boku by zobaczyć kto autem naprawdę kieruje ale mimo tego faktu oddali do samochodu 39 strzałów!..Muszą wypłacić odszkodowania rodzinom poszkodowanym oraz bliskim śmiertelnej ofiary tym bardziej,że w tym artykule nie podali wieku Sebastiana S ani rysopisu który potwierdziłby,że są choć trochę do siebie podobni!..Funkcjonariusze w wyniku oddania 39 strzałów nie zachowali się jak bohaterowie ani profesionaliści tym bardziej,że mogli wezwać posiłki i poprosić o ustawienie w pobliżu blokady drogowej czego jednak nie zrobili !..

odpowiedz

0
0
~Purba 2015-07-10 (15:29) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 2 godziny i 24 minuty temu

Bzdura!...Winni są pozbawienia życia 19-letniego Łukasza T. oraz poważnie raniąc siedzącego na fotelu pasażera Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.Po pierwsze sądy umieszczają w zakładach karnych osoby po 23 do 25 lat ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości które dopuściły się gwałtu i uciekły za granice jak również nawet po 15 latach mimo,że były poszukiwane ale wcześniej nie karane!..Oczywiście funkcjonariusze policji najprawdobodoniej byli świadomi ile lat ma Sebastian S który był poszukiwany jako grożny bandyta oraz mieli możliwość zbliżyć się do samochodu na bezpieczną odległość nie wzbudzając wszczególności w nieoznakowanym samochodzie którym kierował 19-latek oraz podjechać z boku by zobaczyć kto autem naprawdę kieruje ale mimo tego faktu oddali do samochodu 39 strzałów!..Muszą wypłacić odszkodowania rodzinom poszkodowanym oraz śmiertelnej ofiary tym bardziej,że w tym artykule nie podali wieku Sebastiana S ani rysopisu który potwierdziłby,że są choć trochę do siebie podobni!..Funkcjonariusze w wyniku oddania 39 strzałów nie zachowali się jak bohaterowie ani profesionaliści tym bardziej,że mogli wezwać posiłki i poprosić o ustawienie w pobliżu blokady drogowej czego jednak nie zrobili!..

odpowiedz

1
0
~Dredd 2015-07-10 (15:15) 1 rok 8 miesięcy 18 dni 2 godziny i 38 minut temu

Bzdura!...Winni są pozbawienia życia 19-letniego Łukasza T. oraz poważnie raniąc siedzącego na fotelu pasażera Dawida L., który w wyniku odniesionych obrażeń do końca życia będzie poruszał się na wózku inwalidzkim.Po pierwsze sądy umieszczają w zakładach karnych osoby po 23 do 25 lat ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości które dopuściły się gwałtu i uciekły za granice jak również nawet po 15 latach mimo,że były poszukiwane ale wcześniej nie karane!..Oczywiście funkcjonariusze policji byli świadomi ile lat ma Sebastian S który był poszukiwany jako grożny bandyta oraz mieli możliwość zbliżyć się do samochodu który mkierował 19-latek na bezpieczną odległość oraz podjechać z boku by zobaczyć kto autem naprawdę kieruje ale mimo tego faktu zaczeli do samochodu strzelać oddając 39 strzałów!..Muszą wypłacić odszkodowania rodzinom poszkodowanym oraz śmiertelnej ofiary tym bardziej,że w tym artykule nie podali wieku Sebastiana S ani rysopisu który udowodniłby,że są choć trochę do siebie podobni!..Funkcjonariusze w wyniku oddania 39 strzałów nie zachowali się jak bohaterowie tym bardziej,że mogli wezwać posiłki i poprosić o ustawienie w pobliżu blokady drogowej czego jednak nie zrobili!..każdy z funkcjonariuszy wie doskonale że może przejść na emeryture po 15 latach służby a nie pracować 40 lat czyli do 67 roku życia jak pozostali którym ii tak być może nie jest pisane dożyć tego wieku mimo,że płacą składki emerytalne!..

odpowiedz

3
1
~Misza 2015-07-06 (22:33) 1 rok 8 miesięcy 21 dni 19 godzin i 20 minut temu

Fuck The Police Poland :(((!!

odpowiedz

36
5
~mól sądowy 2015-02-26 (12:54) 2 lata 1 miesiąc 2 dni 4 godziny i 59 minut temu

rodzina poszkodowanych powinna załóżyć sprawę do Strasburga- powinna ona dotyczyć po pierwze czasu trwania procesu (skandaliczny czas daleko ponad normy jakie w UE obowiązują,specjalne granie na czas mimo wszystkoch dowodów i dokładnej znajmości przebiegu zdarzenia)a po drugie sposobu działania policji-bo dla postronnego obserwatora wyglądało ono jak bandycki napad szaleńców a nie akcje policji-nie było żadnych znaków że wyciągający broń nie sa bandytami tylko policją a zaatakowani nikogo nie usiłowali przejechać i nie było podejrzenia że sami sa uzbrojeni

odpowiedz

15
0
~Paweł 2015-06-17 (07:12) 1 rok 9 miesięcy 11 dni 10 godzin i 41 minut temu

skur..syny powinni po 25 lat dostać a te sądy specjalnie ciągną sprawę żeby pajaców nie pozamykać pamiętajcie że jakby to ktoś z nas np w samoobronie zabił człowieka to by już do końca życia nie ujrzał światła dziennego ale oni mogą wszystko za nasze pieniądze

odpowiedz

9
1
~n 2015-06-11 (18:52) 1 rok 9 miesięcy 16 dni 23 godziny i 1 minutę temu

no przeciez czy to takie dziwne sady biora łapówki to i policjantom sie upiekło

odpowiedz

4
0
~bar 2015-06-09 (02:18) 1 rok 9 miesięcy 19 dni 15 godzin i 35 minut temu

koniec świata

odpowiedz

7
1
~gość 2015-06-01 (15:01) 1 rok 9 miesięcy 27 dni 2 godziny i 52 minuty temu

uczynili go kaleką?! to niech buląrente z własnej kiszeni !

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.