bądź na bieżąco

data: 2015-01-26
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wraca sprawa policjantów skazanych za ostrzelanie auta

Wraca sprawa policjantów skazanych za ostrzelanie auta

(fot. nasygnale.pl / Konrad Żelazowski)


  A A A

W najbliższy czwartek Sąd Apelacyjny w Poznaniu po raz kolejny zajmie się sprawą strzelaniny sprzed blisko 11 lat, w której - w wyniku akcji policji - zginął 19-latek. W lipcu 2014 roku biorący w akcji czterej funkcjonariusze usłyszeli wyrok więzienia w zawieszeniu.

komentuj

Do strzelaniny doszło w nocy 29 kwietnia 2004 roku w Poznaniu. Policjanci chcieli zatrzymać i wylegitymować kierowcę samochodu. Podejrzewali, że autem jedzie mężczyzna podejrzany o rozbój z bronią palną i usiłowanie zabójstwa. Faktycznie pojazdem jechały dwie postronne osoby.

Kiedy kierowca auta próbował odjechać z miejsca zatrzymania, policjanci oddali w stronę samochodu 39 strzałów, z których 31 dosięgło Łukasza T. Kierowca zginął na miejscu. Pasażer został ciężko ranny i do końca życia będzie inwalidą.

W lipcu 2014 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał czterech policjantów biorących udział w akcji na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Według sądu funkcjonariusze, używając broni, przekroczyli swoje uprawnienia oraz sprowadzili niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób.

W ocenie sądu policjanci, używając broni w trakcie próby zatrzymania auta, nadużyli swoich uprawnień i nie dopełnili obowiązków. Sąd uznał jednocześnie, że zatrzymywany kierowca miał świadomość, iż ma przed sobą policjantów i próbował uciec.

Według sądu, funkcjonariusze mogli przeprowadzić swoje działania w inny sposób; używając broni nie działali w stanie wyższej konieczności, ani w sytuacji obrony koniecznej. Sąd podkreślił, że działania policjantów były skierowane nie tylko wobec kierowcy, który próbował ich przejechać, ale także wobec osób trzecich - w tym pasażera auta.

Wyrok zaskarżyli obrońcy oskarżonych. Wnieśli oni o zmianę wyroku i uniewinnienie oskarżonych od zarzucanych czynów ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.

Proces przed sądem okręgowym ruszył w lipcu 2013 roku, prowadzony był po raz trzeci po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający funkcjonariuszy. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uznał wówczas, że policjanci działali zgodnie z prawem. Kasacje złożyła prokuratura i przedstawiciel oskarżycieli posiłkowych.

Pierwszy uniewinniający policjantów wyrok zapadł w grudniu 2006 r., został uchylony przez apelację w listopadzie 2007 r. W lipcu 2009 r. poznański sąd okręgowy ponownie uniewinnił policjantów i uznał, że funkcjonariusze użyli broni zgodnie z przepisami. Wyrok ten utrzymał we wrześniu 2011 r. tamtejszy sąd apelacyjny.

Ranny w tej strzelaninie pasażer otrzymał na mocy zasądzonego wyroku 900 tys. zł odszkodowania i comiesięczną rentę w wysokości 2 tys. zł.

(zel)


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: poznań | policjanci | strzelanina

oceń
tak 16 28.07%
nie 41 71.93%

Opinie (151)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Zbyszek z Sobiecina 2017-07-13 (18:07) 2 miesiące 10 dni 11 godzin i 12 minut temu

Poznam Panie urzedniczki biurowe sekretarki asystentki ktore w pracy maja na sobie ponczochy Mile Panie urzedniczki sekretarki asystentki piszcie do spragnionego kobiet w ponczoszkach samotnego zagubionego Zbyszka z Sobiecina tylko esemesy na numer 513-569-997.

odpowiedz

0
0
~Agawa 2015-05-10 (10:41) 2 lata 4 miesiące 13 dni 18 godzin i 38 minut temu

A Ci akurat to powinni dostać nagrodę !!

odpowiedz

9
3
~vander 2015-01-26 (14:31) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 48 minut temu

Ludzie czytając niektóre wypowiedzi aż "scyzoryk sam się otwiera",nie chodzi mi o ortografię.Zastanówcie się nad jednym,czy ty,twoja żona,siostra,czy brat,,a już na pewno twoje dziecko kierując autem nie ma wielkiego stresu związanego z zatrzymaniem przez policję.Chociaż często jest to tylko powodem nie zapięcia pasów lub rozmową przez telefon,stres zawsze jest,a nie każdy w stresie zachowuje się tak samo.Trzeba sobie wyobrazić siebie lub swoich bliskich,11 lat temu,jadąc dobrym zachodnim autem,gdy wyskakuje mu banda (kilku) osób zamaskowanych,w cywilnym ubraniu,z bronią w ręku,i każe się zatrzymać (takie są fakty) .To który z was mądrali by się zatrzymał,chociaż było by to nawet w dzień.Na pewno było by was niewielu,więc uzasadnione był jego zryw z tego miejsca,a policja oddając strzały w kierunku osób trzecich,musi mieć uzasadnione podejrzenie o przebywającej w aucie osobie poszukiwanej,mającej zamiar użycia broni palnej,materiałów wybuchowych itd (jest to określone w ustawie o użyciu broni palne) .Wystarczyło sprawdzić numery auta,lub udać się za nim w pościg,który po kilku blokadach zakończył by się sukcesywnym zatrzymaniem.Policja takim zachowaniem chciała pokazać jedno,że nie patyczkuje się absolutnie z nikim w takich zdarzeniach,pechem dla policji było to że kierowca nie był poszukiwany,a policja oddając strzały musiała mieć pewność. Więc w tej całej sprawie nie chodzi o to czy w samochodzie była broń,narkotyki czy jakiś inny zakazany prawnie przedmiot. Tutaj chodzi o to by ukarać winnych,przekroczenia swoich uprawnień oraz ich niedopełnieniu. Właśnie przez takie akcje cała policja jest stawiana w złym świetle,a tak nie jest. A co jeśli ktoś z twoich najbliższych jedzie właśnie w tej chwili autem podobnym do innego poszukiwanego,czy daje to prawo do użycia broni przeciwko niemu,a może wasze stwierdzenie będzie jeszcze bardziej pomysłowe i napiszecie że mógł jeździć tańszym i gorszym autem.To od razu napiszmy że przecież w tym dniu ci pseudo policjanci mogli zabrać ze sobą choć odblaskowy napis POLICJA,co uwiarygodniło by ich jako takich. Prawo jest jedno,zarówno dla bandytów jak i dla policji.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~Attache 2015-01-27 (22:42) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 37 minut temu

Nie widze powodu obarczac Policji wina za fakt ze ktos woli zginąć uciekając w USA nikt z przestepcow nie stara sie robić świętych , czas Zeby i tutaj ludzie zrozumieli ze najprostszym wyjściem jest dostosowanie sie do nakazów i zaleceń Policji to nie bedzie w przyszlosci " ofiar ' śmiertelnych .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
1
~sch60 2015-01-28 (10:18) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 19 godzin i 1 minutę temu

- Wybielanie - Do paki za morderstwo i narażanie życia osób postronnych . - W szpitalu też sprawa się rozmyła ? - Ilu łazi jeszcze takich z wypranym mózgiem i bronią ?

odpowiedz

2
2
~miki 2015-01-28 (01:05) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 14 minut temu

Pójde na skruty , nie opisuje mojej przygody ponownie , powiem tylko to byla "EGZEKUCJA , zabili kierowcę bo widzieli ,ze to nie ten poszukiwany ,i chcieli zlikfidowac swiadka dlatego też oberwal drugi młody chlopak . ale jakby ztrzymali mieli by protokól ,zatrzymali by chłopców i samochod na 24 h, dowód ze cos w sprawie zrobiono , i moze premia by sie trafiła ??? . Poszukiwany bandyta mial ponad 40 lat , a Policjanci mieli kontakt wzrokowy z kierowca i widzieli ,że to mlody chłopak !!!!!!!!!

odpowiedz

1
0
~miki 2015-01-28 (00:57) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 22 minuty temu

Coś wp ma problem z prawdą i faktami , Dlatego nie mogę doczekac sie mojej opini z 0:42

odpowiedz

0
0
~miki 2015-01-28 (00:54) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 25 minut temu

gdzie mója opinia z 0:42???????????????????????????????

odpowiedz

8
5
~jan 2015-01-26 (13:25) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 15 godzin i 54 minuty temu

ale pieniadze maja płacic policjanci a nie my podatnicy to jeszcze nie ameryka gdzie sie strzela bez ostrzerzenia jak ktos nie umie myslec to niech idzie do kamieniołomu tamskrzywdzi sam siebie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~Rico 2015-01-27 (14:35) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 14 godzin i 44 minuty temu

problem tylko ze czasami działania policji przypominają działania bandziorów. Są zamaskowani, ale przede wszystkim NIE IDENTYFIKUJĄ SIĘ!!! a gdy próbujesz odjechać i nadzwyczaj szybko i łatwo sięgają po broń. jak wieczorem wysypuje ekipa z cywilnych samochodów i chcą cie wyciągnąć z samochodu to co robisz??? ja bym uciekał! Później przyklepuje się zarzut czynnej napaści ze to rzekomo chciał rozjechać policjanta. papier wszystko przyjmie, tyle ze ich jest więcej a ich zeznania dziwnie podobne, a Ty??? najpierw nastraszą a później prokurator stawia zarzuty bo twoje - pojedyncze zeznania sa niewiarygodne. Wszystko czyste... panowie przekroczyli uprawnienia a większość z nich strzelała dlatego ze... strzelali ich koledzy a nie dlatego ze były spełnione przesłanki ustawowe. jestem za skuteczną ale praworządna policją a nie kowbojami z gwiazda teksasu i coltem w reku.

odpowiedz

0
2
~jasio 2015-01-27 (13:33) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 15 godzin i 46 minut temu

Gdy mnie zatrzymuje policja zawsze staram sie uciec. Nie dlatego zebym mial cos na sumieniu ale policjanci z reguly staraja sie wymusic pieniadze od kazdego, i tak dlugo szukaja az znajda do czego sie przyczepic. Te wyroki za uzycie broni sa absolutnie zbyt lagodne i w efekcie daja tylko sygnal do dalszych wymuszen z uzyciem broni. Bylo juz wiele takich spraw, ironia jest to ze prawo zaklada ze policjant ktory zatrzymuje jest osoba uczciwa, ale takie zalozenie jest mylne, w wiekszosci przypadkow sa to wymuszenia pieniedzy czyli zwykly bandytyzm. Najwieksza glupota polskiego rzadu bylo pozostawienie w szeregach policji tych samych milicjantow ktorzy wczesniej trudnili sie rozbojem jako MO. Kiedys uslyszalem od takiego; stac cie na samochod, to stac cie tez na mandaty. 100 lat temu w Anglii istnial ten sam problem. Rozwiazano go w ten sposob ze powstala prywatna organizacja AA ktora zapewniala kierowcy obrone prawna w okolicznosciach jawnego wymuszenia pieniedzy. W polsce taka organizacja stala by sie natychmiast nielegalna a byc moze nawet scigana przez prawo. Polska to raj dla zlodziei i bandytow po pierwsze z powodu nieudolnosci policji po drugie z powodu tego ze policjant zainteresowany jest nie wlasna praca ale "bokami" ktore z racji swego zawodu moze uzyskac.

odpowiedz

6
3
~kolega z poznania 2015-01-27 (11:54) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 17 godzin i 25 minut temu

to bylo zwykle zabojstwo , normalna egzekucja niewinnego chlopaka wtedy na Baltyckiej

odpowiedz

4
0
~kolega z poznania 2015-01-27 (11:52) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 17 godzin i 27 minut temu

a ten wielki bandyta Seba Szot zaraz bedzie na wolnosci a tu sie jeszcze proces nie skonczyl

odpowiedz

4
1
~sisi 2015-01-27 (09:43) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 19 godzin i 36 minut temu

dożywocie dla kundli

odpowiedz

7
0
~x-x 2015-01-26 (14:26) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 53 minuty temu

Co to za Kraj ! 5-ęć wyroków od 11 lat znoszących się itd. te oszustwa Paestry i niekończących się kombinacji są porażające ! Magda Ogórek też na ten syf patrzeć nie może jak słyszałem - będę na Nią głosował !

odpowiedz

4
3
~cywil 2015-01-26 (14:22) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 14 godzin i 57 minut temu

Gdyby ojciec tego zmordowanego lub tego którego zrobili inwalidą mieli jaja to sami by wymierzyli im sprawiedliwość.Ja bym ich wyłapał jak szczury i za.....ł po kolei.

odpowiedz

10
2
~M 2015-01-26 (14:12) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 15 godzin i 7 minut temu

"Nie "strzelanina" a egzekucja. POlicja pozostaje bezkarna..." Jestem za, Policjant nie może być prokuratorem, sędzią i egzekutorem w jednej osobie.

odpowiedz

6
3
~lol 2015-01-26 (14:05) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 15 godzin i 14 minut temu

serio ? musieli strzelić do gościa aż 31razy ?

odpowiedz

23
19
~polak mały 2015-01-26 (12:36) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 16 godzin i 43 minuty temu

Każdy pisze co mu ślina na język przyniesie. A prawda jest taka że policjant ma prawo strzelać do uciekającej osoby, która popełniła jedno z wymienionych w przepisie przestępstw. W tym opisanym w artykule przypadku niestety policjanci pomylili się co do osób. Tak więc nie mieli prawa strzelać bo nie byli to przestępcy których policjanci ścigali ale w przypadku gdyby byli to mieli prawo. Ich wina że nie byli tego pewni. Natomiast nie rozumiem zachowania kierowcy, który widząc policjantów próbował uciekać. Gdyby się zatrzymał wszystko skończyłoby się dla niego i pasażera dobrze! Wiem że żyjemy w Polsce a nie USA ale tam jak podejrzany (ktoś kto ucieka) zachowuje się niezgodnie z prawem, to policjant do niego strzela i nie przejmuje się niczym. Dlaczego? Bo każdy obywatel zna nie tylko swoje prawa ale też obowiązki i wie czym to może grozić. A policjanci są szanowani. Może i w naszym kraju kiedyś będzie podobnie. Tak że normalny obywatel będzie się czuł bezpieczny, policjant będzie szanowany a bandyta będzie trząsł portkami na widok mundurowego. Tego sobie i wszystkim polakom życzę z całego serca. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

14
8
~gosc 2015-01-26 (13:13) 2 lata 7 miesięcy 28 dni 16 godzin i 6 minut temu

policja teraz to najwygodniejszy zawod swiata. gdy Cie zatrzymaja nawet nie wychodza z samochodu tylko kaza Ci podejsc do nich. Klepia cos przez szpare w drzwiach a jak mu cos powiesz to masz przeje....zaczynaja robic sie nerwowi i nie mowia tylko rozkazuja. Im mniej wyksztalcony "pies" tym wyzszy mandat i wiecej punktow. Duzo jest takich co nie potrafia nic po polsku powiedziec - wtedy uzywaja sily bo to ich jedyna bron. Zenada.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.