bądź na bieżąco

data: 2015-01-29

Seryjny gwałciciel dzieci wyszedł na wolność

Seryjny gwałciciel dzieci wyszedł na wolność

(fot. Służba Więzienna)


  A A A

Seryjny gwałciciel dzieci, skazany na 25 lat więzienia za gwałty nieletnich i za zamordowanie niemowlęcia, wyszedł na wolność. Mężczyzna mógł zostać objęty tzw. ustawą o bestiach i trafić do zamkniętego ośrodka, ale sąd nie zdążył rozpatrzyć wniosku władz więziennych. Jak dowiedział się serwis nasygnale.pl opinia biegłego, który otrzymał akta 24 września, wpłynęła dopiero dzisiaj. Posiedzenie wyznaczono na 16 marca, a rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku przekazał nam, że trwa już badanie prawidłowości biegu tej sprawy.

komentuj

W styczniu mija rok od wejścia w życie ustawy, która pozwalała przymusowo izolować sprawców najcięższych przestępstw, którzy w więzieniach nie zresocjalizowali się, w ośrodkach zamkniętych już po odbyciu przez nich kary. Chodziło o "osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzające zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób".

Nieuleczalnie niebezpieczny

Władze więzienia w Sztumie wnioskowały o objęcie ustawą Henryka Z. Z jego kartotek, do których dotarł portal tvn24.pl i jako pierwszy poinformował o sprawie, wynika, że mężczyzna pierwszego gwałtu dopuścił się, gdy był w 8. klasie podstawówki. W połowie lat 70. został skazany za gwałt na 10-latce. Po dwóch latach wyszedł i popełnił kolejne przestępstwo seksualne. Tak samo po kolejnej krótkiej odsiadce. Ze szpitala psychiatrycznego, do którego trafił wprost z więzienia, uciekł i zaatakował ponownie. Tym razem 8-letniego chłopca. Milicja schwytała go i umieściła z powrotem w psychiatryku. Z. uciekł z niego po raz drugi. I wtedy doszło do najgorszego. Nie tylko brutalnie skrzywdził, ale i zamordował 5-miesięczne niemowlę. Sąd skazał go w końcu na 25 lat więzienia.

Jeszcze w trakcie odbywania kary mężczyzna był badany psychiatrycznie. Opinie ekspertów musiały być dołączone również do wniosku, który z Zakładu Karnego w Sztumie wpłynął do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Portal tvn24.pl dotarł do analiz psychiatrów i seksuologów, którzy zajmowali się Henrykiem Z. Wynika z nich, że czas spędzony w zakładzie karnym w żaden sposób nie wpłynął na zmianę zachowania skazanego. "Nie ma szans, aby jakakolwiek metoda lecznicza, wychowawcza mogła zmienić zboczony popęd lub na stale go stępić" - przytacza jedną z wypowiedzi tvn24.pl. Eksperci podkreślali, że mężczyzna powinien być izolowany od społeczeństwa.

Pół roku nie wystarczyło

- Wniosek do sądu został wysłany 18 lipca - podkreśla w rozmowie z nasygnale.pl oficer prasowy Zakładu Karnego w Sztumie mjr Małgorzata Sarnowska. Podkreśla, że był to termin zgodny z procedurami, a sam wniosek był zgodny z ustawą. Chodzi o trzy przesłanki, które muszą wystąpić, aby dyrektor więzienia mógł go skierować do sądu: skazany odbywa karę w systemie terapeutycznym, w jej trakcie występowały u niego pewne zaburzenia psychiczne oraz istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego kolejnych przestępstw zagrożonych wysoką karą.

- Ze swojej strony dołożyliśmy wszelkich starań i zrobiliśmy, co do nas należało. Nie komentujemy sytuacji, która wystąpiła później w sądzie - zapewnia w rozmowie z nasygnale.pl mjr Sarnowska.

Sąd Okręgowy w Gdańsku poprosił - zgodnie z wymogami prawa - o opinię swojego biegłego. I tu zaczął się problem. Ekspert nie zdążył jej przygotować na czas, chociaż - zdaniem Sądu - był ponaglany do zwrotu dokumentacji wraz ze swoją ekspertyzą.

Odsiadka Z. kończyła się 17 stycznia 2015 roku i tego dnia mężczyzna jako wolny człowiek opuścił mury zakładu w Sztumie. Policja zapewnia, że wie o tym fakcie i kontroluje sytuację. O szczegółach nikt jednak nie mówi. Wszelkie czynności operacyjne są w takich sytuacjach objęte tajemnicą.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski w odpowiedzi na pytania przesłane przez nasygnale.pl podkreślił, że wniosek wpłynął do sądu 22 lipca 2014 roku i tego dnia został zarejestrowany. Dodał, że występujące w nim braki zostały usunięte 5 sierpnia.

"W dniu 08 sierpnia 2014 r. wydano postanowienie o ustanowieniu dla Henryka Z. pełnomocnika oraz dopuszczeniu dowodu z opinii biegłych: seksuologa, psychiatrów i psychologa. Wówczas rozpoczęto ustalenia z biegłymi dotyczące terminu wykonania opinii. Ustalonemu biegłemu akta wysłano 24 września 2014 r. Biegły przeprowadził badanie i akta zwrócił (kilkukrotnie monitowany) dzisiaj" - podkreślił Adamski.

Rzecznik sądu zaznaczył, że w przyszłym tygodniu ma mieć miejsce badanie przez pozostałych biegłych. "Kompleksową opinię powinniśmy uzyskać w niedługim czasie po badaniu. Posiedzenie w przedmiocie wniosku wyznaczono na 16 marca 2015 r." - dodał.

Tomasz Adamski podkreśla w korespondencji z nasygnale.pl, że na liście Sądu Okręgowego w Gdańsku jest tylko dwóch biegłych seksuologów. "Faktycznie istnieje trudność z dostępem do biegłych, którzy mogą opiniować w takich sprawach, a także z terminami opinii, co zapewne wynika również z obciążenia biegłych obowiązkami" - dodaje.

Apel do ministra

Sprawą zainteresowali się już politycy. "Solidarna Polska zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka z wnioskiem o wystąpienie o wszczęcie z urzędu postępowania dyscyplinarnego względem sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku w związku z dużym prawdopodobieństwem dopuszczenia się skandalicznego zaniedbania, które skutkowało wypuszczeniem na wolność wielokrotnego zbrodniarza-pedofila" - poinformowała w komunikacie Sylwia Kochel-Pacocha z Biura Prasowego Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska.

Jak podkreśla w rozmowie z nasygnale.pl prawnik klubu Tomasz Wójcikowski, zdaniem KP SP w tej sytuacji sąd miał wystarczająco dużo czasu. - W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przestępcą niezwykle groźnym, to sąd ma instrumenty, by takiego biegłego motywować. Może na niego nałożyć grzywnę, może go wykreślić z listy biegłych i powołać innego - podkreśla. Prawnik dodał, że KP SP nie oczekuje od ministra odpowiedzi, ale podjęcia jak najszybszych działań w tej sprawie.

Za mało biegłych?

Dr n. med. Jerzy Pobocha, psychiatra, były prezes i prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej przyznaje w rozmowie z nasygnale.pl, że nie ma chętnych do przygotowywania takich opinii.

- To stała bolączka, od lat ministrowie sprawiedliwości o tym wiedzą, ale twierdzą, że nic nie można z tym zrobić. Ludziom płaci się grosze, a wymaga pracy na wysokim poziomie. Przykład? Jadę do Łodzi, by wydać opinię dla prokuratury. Mam zbadać oskarżanego, przestudiować 66 tomów akt - to piętnaście tysięcy stron dokumentów. To praca na tydzień. Gdy już ją wykonam otrzymuję 160 zł wynagrodzenia. Takie są stawki dla biegłych, którzy są lekarzami, na przykład dla psychiatrów. Nic dziwnego, że nie ma chętnych, którzy podjęliby się wydawania opinii w takich sprawach - mówi dr. Pobocha.

W Polsce zarejestrowanych jest 15,5 tysiąca biegłych. Tylko 4 tysiące z nich to lekarze. Zaledwie garstka z nich to eksperci, którzy mogliby podjąć się wydania opinii w przypadku Henryka Z. Tych, którzy za 180 zł podejmą się takiego zadania, jak łatwo się domyślić, jest jeszcze mniej.

- Na dodatek to ludzie czynni zawodowo, pracują w szpitalach, prowadzą własną praktykę. Bycie biegłym to dodatkowe zajęcie - tłumaczy dr Pobocha.

Kontrowersyjna ustawa

Jak informowała "Rzeczpospolita", od wejścia w życie ustawy dyrektorzy więzień wysłali 44 wnioski o objęcie sprawców najgroźniejszych przestępstw nowymi przepisami. Sądy są jednak bardzo ostrożne.

W zakładzie w Gostyninie - specjalnie dostosowanym na potrzeby izolacji - przebywają obecnie trzy osoby. Wszyscy są skazanymi za zabójstwa i gwałty pedofilskie. Wśród nich jest Mariusz T., seryjny zabójca chłopców znany jako "potwór z Piotrkowa". To właśnie w atmosferze strachu o zbliżający się koniec jego wyroku, powstawała "ustawa o bestiach".

Nowe prawo od początku budziło spore kontrowersje zarówno w środowisku prawników, jak i lekarzy. Ustawa trafiła do Trybunały Konstytucyjnego. Ten będzie rozstrzygał, czy istotniejsza jest wolność jednostki, czy bezpieczeństwo obywateli, a także, czy przymusowe leczenie po odbyciu wyroku nie jest w rzeczywistości karaniem po raz drugi za to samo przestępstwo.

Odpowiadając na pytania nasygnale.pl, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku Tomasz Adamski podkreśla, że skarga do Trybunału nie wstrzymała rozpoznania sprawy Henryka Z. "Ustawa obecnie obowiązuje i jest stosowana. W razie orzeczenia umieszczenia w ośrodku, po uprawomocnieniu orzeczenia, Sąd wzywa taką osobę do stawiennictwa (jeżeli przebywa na wolności). Sąd może także zarządzić zatrzymanie i doprowadzenie do ośrodka przez policję" - napisał.

Adamski zaznaczył także, że "aktualnie jest badana prawidłowość biegu tej sprawy".


(zel)


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: henryk z. | ustawa o bestiach | gwałciciel | seryjny gwałciciel | sztum

oceń
tak 6 3.08%
nie 189 96.92%

Opinie (252)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

173
1
~rwqeq 2015-01-29 (18:01) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 6 godzin i 35 minut temu

ten kraj to żart

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

11
0
~ankaświdniczanka 2015-01-29 (19:59) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 4 godziny i 37 minut temu

To wszystko działo się 25 lat temu w Świdnicy. Policja powiedziała, że tu nie wrócił czyli gdzieś grasuje, nie wiadomo nawet gdzie. Dlaczego nie pokażą jego twarzy? Co to za prawo?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
0
~aaa 2015-01-29 (21:39) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 2 godziny i 57 minut temu

Przychodzi koniec świata do Polski, rozgląda się i mówi: ku#*&wa ja już tu u was chyba byłem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~BOLEK 2015-01-29 (19:27) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 5 godzin i 9 minut temu

Ide kupic pitbula i dobermana.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~skaany 2015-01-31 (15:34) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 9 godzin i 2 minuty temu

odsiedzial swoje panstwo go wypuscilo szukajac winnych odjebal kare ale mu trzabylo 25 lat temu jaja obciac i byl by spokuj a nie osrodki

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~kriolo 2015-02-02 (14:49) 2 lata 7 miesięcy 20 dni 9 godzin i 47 minut temu

Takich sie powinno utylizowac, a nie prztrzymywac za nasze pieniadze w nieskonczonosc, a pieniaze przekazac pokrzywdzonym nieletnim na terapie itp. i bedzie z tego znacznie wiekszy pozytek.

odpowiedz

11
0
~bim 2015-02-01 (00:06) 2 lata 7 miesięcy 22 dni i 30 minut temu

Może powinno być tak, jak w USA: w necie jest portal z adresami i zdjęciami wszystkich pedifolów, żeby rodziny mogły się mieć na baczności

odpowiedz

0
3
~niewazne 2015-01-31 (19:26) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 5 godzin i 10 minut temu

Jesli ktos to czyta ze swidnicy niech wie ze on jest juz w swidnicy i byl albo nadal lezy w latawcu. klamali ze go nie ma w swidnicy a jest!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
0
~groszek 2015-01-31 (16:38) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 7 godzin i 58 minut temu

powinni pokazać jego morde że tak brzydko,napiszę żeby wszyscy wiedzieli że to on

odpowiedz

3
2
~odsiedziaql 2015-01-31 (15:48) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 8 godzin i 48 minut temu

szukamy winnych za te osrodki my placimy moglo panstwo pomyslec i im dac dozywocie my mamy za to placic zeby sie w luksusac plawili to jest nie do pomyslenia zeby im hotel robic za nasza kase sa bestie ile ich jest my mamy to pokrywac niech panstwo wezmie ich na swoje barki maja natyle albo wyrok bedzie dozywocie i nie bedzie problem u

odpowiedz

8
0
~Ania 2015-01-31 (14:08) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 10 godzin i 28 minut temu

Dajcie jego zdjecie. Sądy nie dały rady to ludzie dadzą zapewne.

odpowiedz

5
0
~ak 2015-01-31 (11:47) 2 lata 7 miesięcy 22 dni 12 godzin i 49 minut temu

Powinien zajac sie sedziowskimi dziecmi to by zdazyli na czas

odpowiedz

1
3
~Polska 2015-01-30 (22:16) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 2 godziny i 20 minut temu

DOBRZE, ŻE NASYGNALE GO PROMUJE! Cała Polska się cieszy.

odpowiedz

7
0
~ania 2015-01-30 (18:43) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 5 godzin i 53 minuty temu

Jak mozna takiego gwalciciela wypuscic na wolnosc zycze mu zeby to on zostal zgwslcony anie dzieci jaja mu uciac i wszystko vo ma

odpowiedz

3
0
~A 2015-01-30 (17:54) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 6 godzin i 42 minuty temu

powina byc kara smiecii dla ludzi ktorzy moga zmienic ten kraj a maja wszystko w du..e i tylko pisza komentarze na internecie

odpowiedz

20
0
~memo 2015-01-30 (00:07) 2 lata 7 miesięcy 24 dni i 29 minut temu

Dlatego powinna być kara śmierci dla takich zwyrodnialców

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
5
~hallowed by thy name 2015-01-30 (10:30) 2 lata 7 miesięcy 23 dni 14 godzin i 6 minut temu

Ja go nie oceniam nikogo nie sądze nikogo nie karam , o niektórych mogę już powiedzieć że są żli ale nie o nim , jestem cyniczny wobec osądu ludzi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
2
~kolo 2015-01-29 (22:56) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 40 minut temu

i zostanie KSIĘDZEM . ilu takich ukrywa kościół ?

odpowiedz

21
3
~baca 2015-01-29 (19:56) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 4 godziny i 40 minut temu

dlaczego wspołwiężniowie nie zrobili z nim co w takich wypadkach należałoby zrbić

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~kominiarz 2015-01-29 (21:46) 2 lata 7 miesięcy 24 dni 2 godziny i 50 minut temu

Na waszym portalu cenzura większa jak za komuny,. Ręka rękę myje,. Patrzę obserwuję ktoś zrobił ok wpis ,ma 25 plus po godz nie ma nic.pieski.

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.