bądź na bieżąco

data: 2014-02-24

Sanatorium dla bestii

Sanatorium dla bestii

(fot. Andrzej Adamski)


  A A A

Czy Mariusz Trynkiewicz, osławiony morderca i pedofil, trafi do ośrodka pod Gostyninem? Postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się 11 lutego, ale sąd odroczył je do 3 marca. Jeśli Trynkiewicz trafi do Gostynina, to razem z nim będzie tam przebywać 9 innych, niebezpiecznych osobników. Zajmować będzie się nimi 77 osób. Roczny koszt utrzymania ośrodka, to od 5 do 7 milionów złotych.

komentuj

22 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Teraz sądy mają możliwość kierowania na terapię sprawców groźnych przestępstw, którzy - po odbyciu kary więzienia - mogliby popełnić kolejne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej.

11 lutego więzienie opuścił Mariusz Trynkiewicz, nazywany „bestia z Piotrkowa Trybunalskiego”. W 1989 roku został skazany na karę śmierci, a później na mocy amnestii zamieniono wyrok na 25 lat więzienia. Trynkiewicz najprawdopodobniej trafi do - utworzonego w Gostyninie na Mazowszu - Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Obecnie w Ośrodku jest przygotowanych 10 miejsc dla groźnych pacjentów. Jednak, jak zapewnia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, w razie potrzeby, ich liczba może zostać zwiększona. Wiceminister, podczas konferencji prasowej w Gostyninie w dniu 27 stycznia poinformował, że obecnie w ośrodku zatrudniony jest tylko jeden pracownik - dyrektor Ryszard Wardeński. Personel będzie zatrudniany w miarę potrzeb.

Jak w przedszkolu

Przy 10 pacjentach, pracować będzie 77 osób w tym: psychiatra, 6 psychologów z certyfikatami psychoterapii behawioralno - poznawczej, 14 pielęgniarek, 20 sanitariuszy i 10 ochroniarzy. Na początku ochroniarzami mają być pracownicy ze służby więziennej, później pracownicy ochrony zatrudnieni przez ośrodek.

Dla pacjentów przygotowano jednoosobowe kolorowe sale z meblami przytwierdzonymi do podłogi. W pokoju znajdują się tylko mała szafka przyłóżkowa, szafa na ubranie, stół, dwa krzesła, umywalka i lustro. We wszystkich pokojach zainstalowano dwie kamery. Nie ma krat w oknach, ponieważ - jak mówi dyrektor Wardeński - jest to placówka lecznicza, wybicie jednak szyby nie jest możliwe: - To jest szpital psychiatryczny, my nie możemy mieć nawet zewnętrznych oznak, charakterystycznych dla placówek penitencjarnych. Ośrodek to nie więzienie, pacjenci będą mogli swobodnie się po nim poruszać, będą mogli też bez ograniczeń być odwiedzani przez najbliższych.

Psycholog ośrodka, Agnieszka Łuczak zapewnia, że celem terapii będzie zmiana u pacjentów ich wzorców poznawczych i zachowań, które najczęściej cechują się postawami aspołecznymi.

"Happy end" z Trynkiewiczem

"Happy end" z Trynkiewiczem

- Swój pogląd podtrzymuje i będę go bronił - mówi w rozmowie...


Policja sprawdza archiwa - szukają innych ofiar Trynkiewicza?

Policja sprawdza archiwa - szukają innych ofiar Trynkiewicza?

Kolejna próba posadzenia Mariusza Trynkiewicza za kratami...

- Terapia poznawcza zaburzeń osobowości polega na rozpoznaniu i modyfikacji pewnych stanów, kluczowych schematów i wzorców poznawczych. Chodzi o to, żeby zmienić jakby sposób interpretacji rzeczywistości i uruchamianych strategii radzenia sobie z tym, co zdarza się pacjentom na co dzień. Naszym celem będzie próba zmiany tych kluczowych przekonań po to, aby umożliwić im ewentualny powrót do społeczeństwa. Terapia poznawcza zaburzeń osobowości jest procesem długotrwałym, z reguły trwa kilka lat - stwierdza Agnieszka Łuczak, która pracuje w ROPS 7 lat i jak mówi, jeszcze nie zdarzył się żaden przykry incydent z pacjentem.

Strach sąsiadów

Wśród mieszkańców Gostynina zawrzało, na lokalnych portalach trwa dyskusja o nowej placówce. Przeciwnicy nowego ośrodka obawiają się o swoje bezpieczeństwo, zwolennicy przekonują, że nowy obiekt zapewni dodatkowe miejsca pracy.

Wszystkich uspokaja Jacek Nowicki, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego: - Nie dziwię się, że mieszkańcy Gostynina mają pewne obawy, przecież media codziennie informują o tej sprawie, padają nazwy: bestie, zwyrodnialcy itd. Zrobił się szum medialny o Gostyninie i różnie jest to odbierane. Przypomnę, że ROPS działa już kilkanaście lat i nikomu nie udało się go samowolnie opuścić. Teraz czujność będzie jeszcze większa.

Radny Paweł Kalinowski mieszka na ulicy Zalesie, w sąsiedztwie z ośrodkiem. Rozmawia ze swoimi wyborcami i zauważa pewien niepokój: - Jedni uważają, że ośrodek ten nie wpłynie na normalne życie, twierdząc, że faktycznie będzie szansa na zatrudnienie. To w mojej ocenie jest mocno naiwne, ponieważ potrzebni są pracownicy z konkretnych dziedzin. Ale są wśród mieszkańców również pesymiści, którzy nie tylko się boją, ale nie wierzą w jakąś „rewolucję", jeżeli chodzi o zatrudnienie. Również widzą mniejsze szanse na ewentualną sprzedaż mieszkania. Zdecydowanie najbardziej ludzi irytują warunki, jakie stworzono dla pensjonariuszy.

Lokalny artysta Zdzisław Grad - również mieszkaniec Zalesia, dziwi się, że w dobie kryzysu gospodarczego przeznacza się tyle milionów na utrzymanie kilku psychopatów. - Uważam, że dyrektor ośrodka jest osobą kreatywną i dobrym menadżerem. Pewien jestem, że środki finansowe przeznaczone na poprawę standardu kierowanego przez niego ośrodka leczniczego i ewentualną dalszą rozbudowę, dobrze rozdysponuje. Mam natomiast inne zastrzeżenia. Z punktu widzenia interesu ogólnego, na ten czas jest to pomysł poroniony. W dobie kryzysu ekonomicznego, wydatkowania tak znaczących środków na modernizację ośrodka dla kilku bądź kilkunastu psychopatów, nie można nazwać zaspokajaniem najpilniejszych potrzeb służby zdrowia.

Ośrodek otoczony jest betonowym murem o wysokości 5,5 metra i będzie monitorowany przez całą dobę. Pacjenci w oddziale będą poruszać się swobodnie, natomiast na dziedzińcu już w obecności personelu.

W tym roku na ośrodek z budżetu państwa przeznaczono 5 milionów złotych, przy zatrudnieniu 77 osób, koszta wzrosną do 7 milionów złotych rocznie.

Andrzej Adamski


Czytaj więcej na stronie e-reporter.pl


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: mariusz trynkiewicz | zabójstwo | więzienie | Gostynin | ośrodek | terapia

oceń
tak 4 23.53%
nie 13 76.47%

Opinie (44)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~LEON 2015-01-16 (20:31) 2 lata 8 miesięcy 6 dni 4 godziny i 6 minut temu

Czy my żyjemy w bandyckim kraju żeby tak dbać o bandytów a biedaków co nie stać na czynsz bo sprzedają kamienice razem z lokatorami a później wyrzucają NA BRUK BANDYCKA KRAINA co zrobili z POLSKI ?

odpowiedz

4
0
~skandal!!!!! 2014-11-05 (23:07) 2 lata 10 miesięcy 17 dni 1 godzinę i 30 minut temu

ja bym takich kastrowala i po problemie a nie jakies sanatoria za ktore my musimy placic !!

odpowiedz

3
0
~aqa 2014-10-25 (20:23) 2 lata 10 miesięcy 28 dni 4 godziny i 14 minut temu

A na moim osiedlu właśnie wyrzucono z mieszkania rodzinę 3 dzieci bo zalegali z czynszem.....Hańba....

odpowiedz

1
0
~Masakra 2014-08-28 (22:44) 3 lata 25 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Takie sanatorium byłoby wskazane dla najbliższych tej zza ściany co złapała Kalego na bebech i nie żaden Lekarz nie chciał podjąć sie wszycia balonika do mozgownicy bo juz i tak za późno bo Teresa R z domu ch NIE MA MÓZGU OD URODZENIA i NIE UMIE CZYTAĆ i NIE MYJE USZU i NIE JEST MOIM AUTORYTETEM !!!! MOJ AUTORYTET PRACUJE NA UL .STAROWIEJSKIEJ 66 i JEST NAPRAWDE INTELIGENTNA MŁODA KOBIETA !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~..... 2014-07-15 (20:30) 3 lata 2 miesiące 7 dni 4 godziny i 7 minut temu

no suuper ,chyba zostaneTrynkiewiczem xd

odpowiedz

0
0
~Trend 2014-07-08 (19:12) 3 lata 2 miesiące 14 dni 5 godzin i 25 minut temu

Tworki dla tereski r z domu ch a trzeba sprawdzić czy Kali odprowadzili podatek Jesli sprzedał samochód srebrny metalic furgonetki o rejestracji 28H7 lub 27H8 bo za dużo kasy maja na nędzne Imitacje Sledczych co latają za mną i nas z ojcem pilnują jakby sie przyglupy baly ze sie zgubimy w mieście w którym mieszkamy od urodzenia .

odpowiedz

0
0
~Attache 2014-05-28 (16:04) 3 lata 3 miesiące 25 dni 8 godzin i 33 minuty temu

A ja Mysle ze gazety powinny dostać zezwolenie od Policji ,Prokuratury i Sadu na drukowanie twarzy i danych osobowych ptakach pedofili ,społeczeństwo w takich przypadkach napewno chetnie pomogło by Policji w wykryciu miejsca ukrywanie sie czyli wizerunku z kilkoma ujeciami Zeby wynająć wyspę i tam niech sie nimi już zajmują odpowiednie służby ,tak byłoby sprawiedliwie wobec małoletnich dzieci ktore w szczególności powinnny być chronione przez prawo ,a warunki i ciężka praca powinny być takie jaka Wenezuelskich więzieniach ,jak nie będzie czasu i warunków to nie beda myśleć o molestowaniu ,i Zeby musieli zapracować na swoje utrzymanie .

odpowiedz

11
0
~niusia 2014-03-24 (20:23) 3 lata 5 miesięcy 29 dni 4 godziny i 14 minut temu

To prawdziwy szok,jak więźniowie są traktowani.Lepiej niż normalny człowiek który uczciwie pracuje ,czy pracował .Sama jestem kobieta która kochała pracować i kochałam wykonywać swoją pracę ,ale choroba przerwała mi możliwość wykonywania kochanego zawodu ,i musiałam iść na rentę bo o dalszej pracy nie było i nie ma mowy .I po 27 latach pracy mam 580 złotych renty,a taki bandzior tyle lat siedział co ja musiałam ciężko pracować ,wychodzi sobie na wolność i żyje na koszt nas wszystkich. Żyjemy w naszym kraju jak wegetujące rośliny ,dla ludzi niepełnosprawnych nie ma pieniędzy ,jak widzę te matki które z dziećmi siedzą na korytarzu Sejmu ,to sie serce kroi ,że musza w taki sposób żebrać o pieniądze które im się należą .Ja chwilami wstydzę się tego że jestem obywatelką tego kraju .Jak nie wstyd tym żałosnym polityką ,którzy rozmawiają z tymi kobietami ,skoro w duszy ich to wcale nie obchodzi ,najważniejsze że oni mają pełne kiesy.

odpowiedz

2
0
~Jutupija 2014-03-14 (22:47) 3 lata 6 miesięcy 8 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Mimo ze karę odbył ten osadzony to jednak gdy będzie już w specjalnym ośrodku ,to Rząd powinien jednak zajmować sie poprawa Warunków Pracy Policji ,Górników ,Strażaków ,Hutnikow ,oraz Warunkami mieskaniowymi ludzi.

odpowiedz

10
0
~London 2014-03-05 (12:29) 3 lata 6 miesięcy 17 dni 12 godzin i 8 minut temu

Dobrze żę wyjechałem z żoną i dwójką dzieci z tego bagna o przepraszam z tej drugiej Japonii i Irlandii ...

odpowiedz

22
2
~Kongres Nowej Prawicy 2014-02-26 (18:28) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 6 godzin i 9 minut temu

Jeden nabój do AK47 - 1,50 zł . Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi.

odpowiedz

14
1
~Daro 2014-02-26 (10:56) 3 lata 6 miesięcy 27 dni 13 godzin i 41 minut temu

5-7 milionów złotych? Ja pier...e!!!!!!!! Weżmy średnią 6milionów. podzielić przez 12 miesięcy to wychodzi 500000zł miesięcznie. 77 kolesi którzy tam są, niech każdy zeżre za 1000zł miesięcznie to jest 77000. Czynsz i opłąty niech bedą 10000. to jest 87 tys. Do tego ludzie którzy ich pilnują. NIech ich bedzie 20. I niech nawet zarobią po 3tys (z zusem itp niech bedzie że 6tys brutto) to jest 120 tys to jest razem circa 210 tys. A co z pozostałymi 290 tysiącami? No własnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~iza 2014-02-24 (22:33) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 2 godziny i 4 minuty temu

szok wienzniów lepiej traktujom niz normalnych ludzi uczciwych szpitalach jest gorzej jeszcze jedzenie przypalone i te ruzne zeczy szok to za pare lat bendzie unas klenska jak na ukrainie rente tesz dostajom wienznowie co wiem trynkiewicz ma akurat a zabierajom ludziom z epilepsie szok .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~syf 2014-02-25 (07:37) 3 lata 6 miesięcy 28 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Pewnie jeszcze opiekę medyczną dostanie od ręki. Ja musiałem 5 godzin czekać w kolejce. Eeech co za syf

odpowiedz

0
0
~ziom 2014-02-24 (23:44) 3 lata 6 miesięcy 29 dni i 53 minuty temu

MILUSIE. Spoko kolo.

odpowiedz

67
2
~Rekin84Jawor 2014-02-24 (14:24) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 10 godzin i 13 minut temu

Dzieci chodzą głodne do szkoły a miliony będą wydawane na hotel dla tych szmat. W głowie się nie mieści. Takich rzeczy to nawet w erze nie było.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
0
~aqnnnna 2014-02-24 (20:36) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 4 godziny i 1 minutę temu

powinni go opier.....a te 5 do 7 miljonow dac na glodne dzieci

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~Jedno jest pewna 2014-02-24 (21:24) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 3 godziny i 13 minut temu

Ceny nieruchomości w tym miasteczku na pewno bardzo spadły. Tego z pewnością się obawiają. I to na pewno się sprawdzi.

odpowiedz

14
0
~A.Rz 2014-02-24 (20:57) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 3 godziny i 40 minut temu

To wszyscy biedni bezdomni , bez perspektyw, wykluczeni niech popełniają pzrestepstwa a państwo na każdego przeznaczy na każdego prawie 800 tyś na rok. Każdy dostanie 4 pielęgniarki ,2 psychologów najmniej 3 posiłki pełnokaloryczne , pojedynczy pokój, a nie spanie pod mostem i raz na dzień zupka z Caritasu.

odpowiedz

13
0
~grazyna 2014-02-24 (20:47) 3 lata 6 miesięcy 29 dni 3 godziny i 50 minut temu

moja opinia jest taka nie ma kasy by pomoc normalnym, obywatelom,dzieciakom z domu dziecka, czy z innej ochronki, a psychol jak nic luksus i nie napisze gorzkich slow bo i ta je wywala

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.