Z ostatniej chwili

Papież Franciszek pouczył księży: „Nie bójcie się tatuaży”. Katoliccy fani rocka mogą odetchnąć z ulgą!

foto: WilmaVdZ/Shutterstock; Giuseppe Ciccia/NurPhoto/Sipa US/East News foto: WilmaVdZ/Shutterstock; Giuseppe Ciccia/NurPhoto/Sipa US/East News

Głowa Kościoła rzymskokatolickiego znów okazała się być bardziej otwarta, niż umysł niejednego katolika. Papież Franciszek bardzo jasno określił swoje stanowisko wobec tatuaży i wyraził zdanie na temat wytatuowanych ludzi.

O tym, że tatuaże są narzędziem szatana, wierni (i niestety niewierni też) Kościoła katolickiego słuchają od lat. Powołując się na cytat z Księgi Kapłańskiej, który głosi wprost „Nie będziecie się tatuować.” (Kpł, 19,28), księża grzmią z ambony, że kto ozdabia w ten sposób swoje ciało, nosi na nim pieczęć diabła. Papież Franciszek, słusznie uchodzący za najbardziej postępowego ze wszystkich dotychczasowych, ma jednak na ten temat zupełnie inne zdanie. Wygłosił je podczas jednego z ostatnich spotkań z młodymi chrześcijanami.

Papież Franciszek o tatuażach

Aktualny zwierzchnik Stolicy Apostolskiej znany jest z wypowiedzi, które nie do końca odpowiadają oficjelom Kościoła katolickiego. Papież zaskoczył ich już nieraz m.in. głosząc, że ateiści mogą zostać zbawieni czy udzielając zgody na rozgrzeszanie aborcji. W marcu 2018 podczas spotkania z młodymi w Watykanie wyraził natomiast niepopularną wśród księży opinię, że tatuaże same w sobie nie są niczym złym.

Zapytany przez młodego seminarzystę, jak księża powinni odnosić się do tatuaży, papież odpowiedział:

Nie bójcie się tatuaży. Erytrejczycy przez wiele lat robili znak krzyża na czole. Także dziś je widzimy. Problemem może być przesada, ale nie same tatuaże.

Franciszek odniósł się do pierwszych chrześcijan, którzy wyrażali w ten sposób swoją wiarę. Wyjaśnił też, jak powinno traktować się tatuaże i zwrócił się do wytatuowanych uczestników spotkania:

Tatuaże często oznaczają przynależność do jakiejś społeczności. Młody człowieku, Ty, który jesteś wytatuowany, czego poszukujesz? Przynależność do jakiej grupy wyrażasz swoim tatuażem?

Według Franciszka tatuaże zawierają istotne informacje o człowieku, czasem są nawet wyznaniem jego wiary, dlatego należy traktować je jako formę komunikacji, a nie jako zło. Na koniec papież pouczył także młodych księży, by nie lękali się nie tylko tatuaży, lecz by próbowali zrozumieć wszelkie zachowania młodzieży:

To bardzo ważne, by się nie bać. Nikt nie powinien bać się młodych ludzi. Nigdy! Ponieważ zawsze, nawet za rzeczami, które wydają się być niezbyt dobre, kryje coś, co prowadzi nas do poznania prawdy.

Czy katoliccy fani rocka mogą nosić tatuaże?

Wystąpienie papieża z marca 2018 nie jest jego pierwszym komentarzem na temat tatuaży. Franciszek jest także autorem wstępu do albumu „Cristo dentro” (Chrystus w zamknięciu) poświęconego tatuażom więźniów o tematyce religijnej.

Wygląda więc na to, że wszyscy rodzimi fani rocka wyznający wiarę katolicką mogą odetchnąć z ulgą i zasilić grono Polaków posiadających tatuaże. Jeśli potrzebujecie w tej kwestii inspiracji, zachęcamy do przejrzenia 100 rockowych i metalowych tatuaży oraz rozwiązania quizu: Jaki tatuaż do Ciebie pasuje?

Co zaś do samego cytatu z Biblii odnośnie tatuaży, pamiętajcie, że ta sama Księga Kapłańska zakazuje też golić włosów po bokach brody (Kpł, 19,27), jeść owoców morza (Kpł, 11,10) i nosić ubrań z dwóch rodzajów nici (Kpł, 19,19). Dlatego nie warto chyba odczytywać tych porad bezpośrednio, skoro nie robi tego nawet sam papież.

Dowiedz się, dlaczego coraz liczniejszą grupą są plaskoziemcy.

Natalia Hluzow
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej