bądź na bieżąco

data: 2010-10-24

Czy każdy Polak powinien mieć w domu spluwę?

Czy każdy Polak powinien mieć w domu spluwę?

(fot. PAP/DPA / Christian Hager)


  A A A

We wtorek do siedziby PiS w Łodzi wtargnął szaleniec i zaatakował dwie osoby. 62-letni Ryszard C. z broni gazowej, przerobionej na ostrą, zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS Janusza Wojciechowskiego. Napastnik posługiwał się nielegalną bronią. Przy okazji tej tragedii na nowo rozgorzała dyskusja na temat dostępności broni w Polsce. Sprawdziliśmy, jakie argumenty wysuwają przeciwnicy i zwolennicy trzymania pistoletów we własnym domu.

komentuj

Przeciwnicy posiadania broni obawiają się życia w kraju, w którym każdy może nosić przy sobie "gnata". Ich zdaniem, doprowadziłoby to do wielu tragedii. Poza tym osoba, która nie potrafi się posługiwać pistoletem, sama dla siebie stanowiłaby zagrożenie.

Zwolennicy liberalizacji prawa mają swoje argumenty. Chcą móc bronić się przed bandytami. Wielu z nich uważa, że przestępca i tak zdobędzie broń na "czarnym" rynku. Uczciwy obywatel nie ma szans. Czymże jest legalny nóż czy gaz wobec nielegalnej, ale naładowanej spluwy?

"Faszystowskie przepisy"

Na temat dostępu w Polsce do broni od lat wypowiada się Janusz Korwin-Mikke. Nieustannie przekonuje, że każdy obywatel Polski powinien posiadać pistolet dla własnego bezpieczeństwa. Ostro krytykuje aktualny stan rzeczy w Polsce. "Policja i prokuratorzy znacznie lepiej traktują bandytów, niż zwykłych, uczciwych obywateli. Tymczasem przyczyna jest prosta: bandyci mają broń i mogą zastrzelić. A zwykły człowiek: nie!" - pisze na swoim blogu Korwin-Mikke.

Tragiczny nocny rajd BMW - trzy osoby nie żyją, dwie ranne

Tragiczny nocny rajd BMW - trzy osoby nie żyją, dwie ranne

Zawrotna prędkość, brawura, nieodpowiedzialność - to...


Krwawa rzeź w siedzibie PiS: jedna osoba zginęła, druga walczy o życie

Krwawa rzeź w siedzibie PiS: jedna osoba zginęła, druga walczy o życie

Atak w siedzibie PiS w Łodzi przy ul. Sienkiewicza - ok...

Polityk w podobny sposób komentuje także wydarzenia z Łodzi. - W każdym normalnym kraju w biurze partii politycznej znajdują się jeden czy dwa pistolety. Gdyby tam przyszedł jakiś szaleniec, to osoby ze środka by go zastrzeliły. A tak jesteśmy bezbronni wobec szaleńców - mówi serwisowi NaSygnale Korwin-Mikke. - To rząd narzuca faszystowskie przepisy, bo chce nam zabrać broń. Nie pozwala nam się bronić przed bandytami - dodaje.

Podobne komentarz pojawił się na blogu polityka po wydarzeniach w Wirginii (USA). "Na kampusie obowiązywał, niestety, zakaz posiadania broni. Gdyby nie to, co dziesiąty student miałby, choćby po to, by szpanować przed koleżankami, jakiegoś colta i, jak na filmach z Dzikiego Zachodu, zaczaiłby się na mordercę i zastrzelił go".

Korwin-Mikke zauważa, że policja nie może być wszędzie, dlatego zdecydowanie woli wziąć sprawy we własne ręce. Uważa, że legalizacja broni w Polsce może znacznie wpłynąć na obniżenie przestępczości w Polsce. Na poparcie swojej tezy przywołuje przykład Stanów Zjednoczonych.

- W stanie Nowy York, gdzie jest zakaz posiadania broni, popełnianych jest kilka przestępstw z pistoletem w ręku w ciągu dnia. W stanie Arizona, gdzie na jednego mieszkańca przypada 2,5 broni, prawie takich nie ma. Wynika to z tego, że napastnik nie może się już czuć tak bezpiecznie. Gdy wyciągnie broń na ulicy to zastrzelą go inni posiadacze pistoletu - mówi serwisowi NaSygnale Janusz Korwin-Mikke.

Z badani wynika, że Polacy nie są strachliwym społeczeństwem. W kwietniowym sondażu CBOS 70% osób oceniło, że w naszym kraju żyje im się bezpiecznie.

- Większego dostępu do posiadania broni nie uzasadnia poczucie niebezpieczeństwa i poziom bezpieczeństwa. Z roku na rok spada liczba przestępstw. Mniej jest zabójstw, napadów, włamań, kradzieży, a także wzrasta poczucie bezpieczeństwa Polaków. Dlatego nie widzimy żadnego powodu, dla którego należałoby rozszerzyć dostęp do posiadania broni palnej. Obecne zasady są zasadami umiarkowanymi - twierdzi rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Na dowód tego przytacza statystyki dotyczące liczby przestępstw związanych z użyciem broni. Te z roku na rok są coraz niższe. W 2009 roku zabójstw z użyciem broni palnej było 35, a 2002 roku aż 111. O prawie połowę - w stosunku do 2002 roku - spadła liczba uszczerbków na zdrowiu, spowodowanych przez kule. Wszystkich przestępstw z użyciem broni w 2002 było 1170, natomiast w roku ubiegłym już o prawie połowę mniej - 621. Restrykcyjne podejście do zezwoleń powoduje, że ilość broni w Polsce nie wzrasta. 5 czy 10 lat temu łatwiej było zdobyć nielegalną spluwę. Teraz - jak twierdzi policjant- jest to trudniejsze.

nastĂŞpna 1 2 3

Polub nasygnale.pl na Facebooku

Czy chciałbyś posiadać broń?

              


tagi: łódź | strzelanina | pis | broń

oceń
tak 11 78.57%
nie 3 21.43%

Opinie (119)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~morda 2011-09-23 (07:49) 6 lat 1 miesiąc 26 dni 5 godzin i 22 minuty temu

ja mam

odpowiedz

1
0
~Tomek 2011-06-17 (23:47) 6 lat 5 miesięcy 13 godzin i 24 minuty temu

broń się przyda do obrony np; ktoś włamuje śię do domu w celu kradzieży i z czym on przyszedł tylko z łomem czy z pistoletem jak nie mamy broni to tracimy wszystko a policja ręce rozkłada bo maja za mało dowodów żeby odszukać sprawcę . A wystarczy wymierzyć broń w złodzieja i mamy pewną przewagę bo jestem pewny że dokona wyboru własne życie czy pieniądz i będzie spieprzał bo życie jest bezcenne

odpowiedz

2
0
~Jacek 2010-10-25 (15:52) 7 lat 23 dni 21 godzin i 19 minut temu

Jak słucham takich wypowiedzi w stylu że ludzie się wystrzelają to chce mi się śmiać z kretynów , ta sama gadka była w 2004 roku kiedy to wchodziła nowelizacja ustawy o broni mowa o broni czarnoprochowej od tamtej pory Polacy zakupili okło 300 tysięcy szt. broni!!! Przez pięć lat jakoś żyjemy a niektóre modele broni czarnoprochowej np.rewolwery prawi nie ustępują broni współczesnej.

odpowiedz

21
10
~Prawo użycia broni. 2010-10-21 (20:33) 7 lat 27 dni 16 godzin i 38 minut temu

kiedy Bronia w domu sama, kiedy Bronia rozebrana, kiedy Bronia się nie broni, wtedy można użyć Broni.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

0
2
~polak emigrant 2010-10-25 (07:00) 7 lat 24 dni 6 godzin i 11 minut temu

w narodzie gdzie problemy psychoczne i depresje wylewaja sie zza kolnierza... a mnostwo ludzi naduzywa farmaceutykow powszechny dostep do broni moze sie skonczyc tylko eskalacja przemocy... ale ponoc do tego trzeba dorosnac... 85% chce miec bron??? to tylko swiadczy o ich poziomie umyslowym... bardziej bali by sie wlasnej broni niz napastnika

odpowiedz

0
2
dsxca 2010-10-25 (01:38) 7 lat 24 dni 11 godzin i 33 minuty temu

Jeśli Polacy dostaną broń do ręki, to po dwóch tygodniach tą ziemię nad Wisłą będzie mogła zaludnić inna nacja.

odpowiedz

1
0
~tom 2010-10-24 (20:56) 7 lat 24 dni 16 godzin i 15 minut temu

jestem zwolennikiem broni palnej ale ale w polsce gdzie spoleczenstwo niema tradycji i kultury obchodzenia sie z bronia palna lepiej zostawic jak jest paza tym sama ustawa narobila by tylko mase nieszczescia trzeba by przerobic cala konstytucje a to nam nie grozi wiec niema o co kruszyc kopie

odpowiedz

2
0
~Amigos 2010-10-24 (20:51) 7 lat 24 dni 16 godzin i 20 minut temu

To nie kwestia poczucia bezpieczeństwa, tylko wolności. Państwo zabrania mi czegoś, mimo że zakaz nie jest konieczny. Ponadto procedura, gdy można odmówić prawa do broni na zasadzie "bo tak" kłóci się z zasadami postępowania administracyjnego w demokratycznym państwie prawa. Powinno być: spełnia wymagania - dostaje pozwolenie, nie spełnia - to nie.

odpowiedz

1
0
~Lee 2010-10-24 (20:12) 7 lat 24 dni 16 godzin i 59 minut temu

Nie ma co porównywać nas z Czechami, Niemcami czy Kanadyjczykami.. To nie ta mentalność! Tam człowiek od dziecka jest wychowywany inaczej niż my, nie ma takiej brutalizacji na każdym kroku..z czym my do ludzi?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~rudolf74 2010-10-24 (19:26) 7 lat 24 dni 17 godzin i 45 minut temu

Oczywiscie ze TAK. Albo jestes normalny i masz prawo do jej posiadania albo nie. Politycy tak jak inni bandyci ja maja .Pamietajcie o tym bure misie , ktore myslicie ze obywatel jest tylko do placenia podatkow , a potem mozna go traktowac jak dziecko z zespolem Downa.

odpowiedz

2
2
~allensteiner 2010-10-24 (19:09) 7 lat 24 dni 18 godzin i 2 minuty temu

Jest problem tradycji. W Texasie ludzie chodzą z bronią od dawna i mają w genach to, czego nasi rodacy musieliby się uczyć na zasadzie prawa Darwina. Zapewne przez pierwsze 20-30 lat swobodnego dostępu liczba zastrzelonych i postrzelonych znacznie by wzrosła. Szkoda, że przyzwoity obywatel, bywa przed sądem w gorszej sytuacji, niż bandzior. Może jest sposób, by kurek z dostępem odkręcać stopniowo?

odpowiedz

2
0
~killer 2010-10-24 (19:07) 7 lat 24 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Głupie i tendencyjne podsumowanie artykułu . Autor ukrywający się pod pseudonimem (mag) siląc się na obiektywizm nie potrafi ukryć swojego stanowiska w tej sprawie , wciska nam głupoty. Bezspornym jest fakt , że gdyby w Biurze poselskim PiS w Łodzi znajdował się choć jeden pistolet ofiarą byłby tylko bandyta . Media takie jak GW czy TVN oraz WP produkują takich bandytów .

odpowiedz

5
0
~Leśniczy 2010-10-24 (18:37) 7 lat 24 dni 18 godzin i 34 minuty temu

Ja posiadam broń myśliwską . Pewnego razu ukradziono mi konia który pasł się na pastwisku obok leśniczówki . W miejscowym sklepie puściłem legendę o tym , że wiem kto to zrobił . A koń jak nie wróci w ciągu tygodnia to zastrzelę złodzieja . Koń znalazł się na moim pastwisku po dwóch dniach .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~ZAMORSKI 2010-10-24 (18:58) 7 lat 24 dni 18 godzin i 13 minut temu

Jak ja czytam te opinie to najwięcej ma do powiedzenia ten który się nie zna . Bo broń tylko dla mądrych zrównoważonych przebadanych przez psychologów i to przez gęste sito .A nie głupki myślicie że zaraz dostaniecie broń . Bo inaczej to nie trzeba wojny

odpowiedz

2
0
~XXZ 2010-10-24 (18:54) 7 lat 24 dni 18 godzin i 17 minut temu

Broń tak ale tylko w domu do obrony.Pozwoli to zrównać szanse w starciu z bandytami.Przeciwnikom posiadania broni proponuje odebrać ;noże, toporki, żyletki, pałki itp akcesoria.

odpowiedz

0
2
~rrrrrrrrrr 2010-10-24 (18:54) 7 lat 24 dni 18 godzin i 17 minut temu

A jak wriat zacznie strzelać do przypadkowych ludzi z ukrycia mp z okna no co tydzień pojawisię kilku wariatów wróznych regionach polski czy za kazdym razem jest mozliwa obrona mam pytanie do KorwinMikke

odpowiedz

2
0
~As 2010-10-24 (18:53) 7 lat 24 dni 18 godzin i 18 minut temu

Od dawna myślę o posiadaniu , ale wiem że raczej nie mam szans. Myślę jak bym miał ją w domu czułbym sie dużo bezpieczniej.Nawet kiedyś myślałem o nielegalnym posiadaniu , bo jak tak pomyśleć, jak by ktoś chciał skrzywdzić moją rodzinę to wolał bym iść siedzieć tylko że by rodzinę krzywda sie nie stała. A jak by normalny zwykły człowiek odstrzelił by parę takich pajaców w obronie własnej to i oni

odpowiedz

0
5
~Ryś 2010-10-24 (18:19) 7 lat 24 dni 18 godzin i 52 minuty temu

Jak sobie Korwin wyobraża mecz Legia - Widzew, gdy wszyscy na stadionie mają broń? Do mentalności i kultury Szwajcarów brakuje nam 100 lat! Błędem jest stwierdzenie, że mając broń w kieszeni, obronię się przed bandytą. Bandyta strzeli w plecy, gdy się tego zupełnie nie nie spodziewam. Bo bandyta wychodzi z zamiarem zabicia. I nawet nie zdążę pomyśleć o wyciągnięciu broni.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~bodzio 2010-10-24 (18:53) 7 lat 24 dni 18 godzin i 18 minut temu

jak człowiek chce to i gnata kupi na lewo ale prawda jak więcej broni to bezpieczniej!!!!

odpowiedz

1
0
~MS 2010-10-24 (18:50) 7 lat 24 dni 18 godzin i 21 minut temu

JA jestem za posiadaniem ale nei do konca posiadaniem w domu ! gdy przyjdzie złodziej czy morderca czy ktos wtargnie z nieuzasadnionym krokiem do mojego domu i podworka .Czyli pozwolic miec bron dla własnej ochrony tylko i wyłacznie w domu!! przyn tak powinno byc!

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.