bądź na bieżąco

data: 2013-10-29

Bajerantki z "Kamczatki"

Bajerantki z "Kamczatki"

(fot. Gabriela Jatkowska)


  A A A

Kamczatka, tak wśród więźniów nazywany jest Areszt Śledczy i Zakład Karny dla kobiet na warszawskim Grochowie, to cel mojej podróży. Droga prowadzi przez liczne tory kolejowe, wokół których rozpościerają się warsztaty oraz opuszczone domy mieszkalne. Kamczatka, bo zimno, bo taki specyficzny mikroklimat, bo koniec świata. Przygnębiające miejsce, przygnębiająca okolica. Jak i historie, które skrywa?

komentuj

W trakcie pierwszej wizyty spotykam cały przekrój kodeksu karnego. Dożywotka (skazana na karę dożywotniego więzienia), „ćwiartka” (na 25 lat), skazane za kradzieże, narkomanki. Spotykam się z nimi kolejno, w zamkniętej na klucz świetlicy. Jedne podchodzą do rozmowy z dużą swobodą, choć siedzą za najgorsze przewinienia.

Sympatyczna dziewczyna, która siedzi naprzeciw mnie, odsiaduje karę za zabójstwo, jest morderczynią bezwzględną – jak w mowie końcowej określił ją sędzia. Zaprasza mnie na obiad, abym mogła skosztować podawanych tu „rarytasów”. Kolejna, skazana za zamordowanie dziecka, jest w więzieniu dołem hierarchii więziennej. Siedzi, jakby chciała odgrodzić się od świata, skulona, niezdrowo pobudzona. Nic o sprawie mówić nie chce i nie będzie.

Kolejne dziewczyny, to lżejsze przypadki - kradzieże, posiadanie narkotyków, pobicia, napady. Jedna z nich to żywa reklama resocjalizacji. Sama o sobie mówi, jako o „dobrze wykonanej robocie”. Kiedyś kolekcjonerka kwitów (kar więziennych), teraz to już tylko nagrody zbiera. Ze swoją dziewczyną w jednej celi siedzi, to i spokojniejsza jest. Pokazuje kolekcję tatuaży. Choć to raczej rzadkość u kobiet, tak jak i fascynacja tzw. drugim życiem. W większości inteligentne. Sprytne, radzące sobie w więziennym środowisku. W kaszę nie dadzą sobie dmuchać. Po tygodniu część z nich rezygnuje z dalszych rozmów.

Zło wciąga jak narkotyk

Macierzyństwo za kratami. Tak to wygląda w Polsce

Macierzyństwo za kratami. Tak to wygląda w Polsce

Macierzyństwo to w życiu każdej kobiety moment magiczny. Ale...


Dziewczyny z poprawczaka. Czy dla nich istnieje tylko zło?

Dziewczyny z poprawczaka. Czy dla nich istnieje tylko zło?

- Wszyscy myślą, że "poprawczakówny" to są te najgorsze. Że...

- Zdziwiłaby się pani, ale obecnie 80 procent nastolatek to w tygodniu dobre córki, chodzące do szkół, ale jak przychodzi weekend – zaczyna Amanda, lat 19. Siedzi za rozbój, kradzież. Ładna, drobna, długie czarne włosy, wesołe oczy. Amanda to nie jest jej prawdziwe imię, ale zawsze chciała się tak nazywać. Nie chce się ujawnić, co by ojciec powiedział! Rodzinę ma normalną, żadna patologia. Tylko umiłowanie takiego życia, adrenaliny.

- Pierwszą zachętą do takiego postępowania jest Internet, głównie Facebook, gdzie wrzuca się zdjęcia z imprez. Szczyciłam się, że mam kontakty z takim towarzystwem. Byłam dla moich znajomych z klasy „taka wow – ona z nimi trzyma!” – opowiada – Młodzież robi teraz takie rzeczy, że rodzice by się złapali za głowę. No, ale to jest propagowane w mediach, w necie. Zobaczysz zdjęcia koleżanki z tym czy z tamtym i myślisz – o rany, ale jej fajnie! Ma takiego fajnego faceta, nie jakiegoś tam Krzysia z klasy! – komentuje.

- To jest sposób na nudę, dreszczyk emocji. Miałam 16 lat. Zaczęło się od narkotyków. Pewien chłopak z tego świata dał mi swój numer telefonu. Cała w skowronkach byłam. Taki człowiek chce się ze mną spotkać! Zdziwiłam się, że tak to wszystko funkcjonuje.

Diametralnie różny świat od tego, w którym żyłam. Wcześniej, to wie pani, fajki, jedno piwo na spółkę z koleżankami i frajda była. A tu – wszystko jest takie nowe, wszystkiego chcesz spróbować, to życie cię wciąga. Każdy zna „kogoś”, kto zna „kogoś”. Zresztą, bardzo łatwo jest wejść w takie towarzystwo. W Warszawie dominują kluby: Remont i Hybrydy. Platinum – to już wyższa półka gangsterów. Selekcjonerów znają. Wchodzisz i robisz co chcesz – podsumowuje – Nie jestem z Warszawy, ale tu się przyjeżdżało – ciągnie Amanda – Narkotyki, jak przychodzą do Polski, rozdzielane są do głównych ośrodków: Warszawy, Krakowa i Łodzi. Potem przerzuca do innych miejscowości. Jeździłam więc do Warszawy – kontynuuje opowieść.

Sumienia nie ma

Co robili, z czego żyli? Każdy miał inny sposób na zarobek. Kredyty na tzw. słupa, po kilkadziesiąt tysięcy na jednego człowieka. Są wyrzuty sumienia?

- Nie ma sumienia. Każdy chce zarobić. Trzeba sobie radzić – wyjaśnia Amanda. Kupowali mieszkania np. od alkoholików za śmieszne pieniądze. Za parę tysięcy.

- Niektórzy za flaszkę wódki sprzedają – kwituje. Takie życie kusi, zwłaszcza szybkie pieniądze, adrenalina. Chłopak Amandy, jako złodziej zarabiał 15-20 tysięcy dziennie z napadów na tiry czy domy bogatych ludzi.

Amanda przejawia bardzo dużą fascynację środowiskiem kibicowskim. Jeździłam na mecze, jestem za Legią. Tak poznałam kibiców. U jednego z najsłynniejszych legionistów często nocowałam.

- Gdyby kibiców interesowała piłka, to by zostali piłkarzami – mówi. O chłopakach, którzy się biją, mówi, że robią to „honorowo” bez broni, poza stadionami. Są wyznaczani przez „tych z góry” do wejścia w szeregi bojówki. Biją się w miejscach ukrytych, w lasach, na polach, z dala od miejskiego zgiełku. Z miłości do klubu ludzie ci często jadą tysiące kilometrów na mecz ukochanej drużyny. Ultrasi czasami nie śpią dwie, trzy noce przygotowując oprawę, żeby zaprezentować transparent pokazywany zaledwie 30 sekund. – Jakie to jest piękne, kiedy 34 tys. ludzi śpiewa np. Sen o Warszawie, to jest takie wspaniałe uczucie! – zachwyca się.

nastĂŞpna 1 2 3

Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: Kamczatka | warszawa | areszt | więzienie | grochów | reporter

oceń
tak 69 17.38%
nie 328 82.62%

Opinie (268)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~yaro 2017-03-21 (09:44) 6 miesięcy 4 godziny i 43 minuty temu

Patole Rulez :) Straciłem 10 min. czasu na czytanie. Coś z tego wynika ???? Wnioski ?????? Chyba jedyny: Jak stać się PATOLEM.

odpowiedz

51
5
~despero 2013-10-29 (21:47) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 16 godzin i 40 minut temu

Nakradły się, naćpały, niektóre maja nawet swoje "ukochane" w celi gdzie mogą spędzać czas razem, kilka ciepłych posiłków dziennie, zero marznięcia w zimie, częste kąpiele. Gdzie ten hotel jest? Bo więzienia mi to nie przypomina, nie jeden człowiek spędza czas na pracy i odpoczynku a w zamian dostaje gorsze warunki do życia niż te osoby które siedzą w "wiezieniu" i nic nie robią...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
3
~mark 2013-10-29 (23:01) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 26 minut temu

Chyba znała niewłaściwych ludzi, a jej chłopak zbierał puszki po parkingach.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
4
~Jula 2013-10-29 (23:05) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Amanda głupsza niż ustawa przewiduje, podobnie jak pseudo dziennikarka (ha, ha, ha cóż za profanacja tego pojęcia). Nie podoba mi się że takie pasożyty jak Amanda państwo utrzymuje się, za moje pieniądze... A przecież tle jest dróg do wybudowania, rowów do wykopania, chlewów do wyczyszczenia.. Do pracy chołotę wysłać, to się odechce głupot...O wspomnianym Adasiu, taka panna/śmieć jak Amanda może jedynie pomarzyć, bo nie jest warta mu butów czyścić. A propos, dawno nie czytałam takiego chłamu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~ala.internat 2013-10-29 (23:57) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 14 godzin i 30 minut temu

Sucze,nie suki i- do GAZU ,popatrzcie Państwo jaka byłaby oszczędność w budżecie państwa polskiego,które to pieniadze idą z naszych podatków.Może jestem okrutna...,ale jak w Bablionie-oko za oko,łeb za łeb...ZĄB ZA ZĄB.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~truestory 2013-10-29 (20:26) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 18 godzin i 1 minutę temu

nikt ich tam nie zapraszał

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~Angela 2013-10-29 (20:28) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 59 minut temu

Wstydziłabym się umieścić taki artykuł. Radzę Pani "dziennikarce" doszkolić swoje umiejętności. WSTYD!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
2
~Pajak 2013-10-29 (20:39) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 48 minut temu

to co sie dzieje w dzisiejszych czasach to jest jakas masakra!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
1
~oko 2013-10-29 (21:32) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 16 godzin i 55 minut temu

Przepraszam, mam je zalowac? Szczegolnie te , ktore jawnie mowia, ze wroca do dawnego zycia?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
10
~rambo 2 2013-10-29 (22:10) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 16 godzin i 17 minut temu

biedne dziewczyny.niektóre bez szans na normalne zycie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
1
~ferdziu 2013-10-29 (20:57) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 30 minut temu

slyszalem ze tam kobity sa ustawione i maja sielanke za robienie laski naczelnikowi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Krzysiek 1982 2013-11-08 (21:24) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 17 godzin i 3 minuty temu

Jakie to jest Piekne Ze Dzisiejsza Mlodziez TOTALNIE ZBARANIALA i ZDZICZALA, niestety tak to wyglada. Mamy 25 Lat Demokracji, Polske Pisu i PoPaprancow, Solidarnosciuchow Steropianu Bolka. Dzisiejsza mlodziez ponad 8=75% z niej nic ze soba nie reprezentuje, hamstwo, buractwo, wulgaryzmy, pijanstwo, narkotyki glupota i zdziczenie totalne. Bezmozgowie i zero ambicji. Brak Slow. Winne Media, Unia Pedofili z Brukseli oraz ta propaganda medialna i szpanerstwo. Za Komuny bylo biedniej ale ludzie sie szanowali, mieli jakies wartosci, ambicje, mlodziez byla normalna, wiadomo zawsze trafil sie jakis urwis rorzabiaka, ale i tak bylo OK. Dzisiaj to jest szok. Lekarstwo??!! Pala i Woda jak za Kiomuny Dluga Gumowa Palka i Woda z Zimnego Szlaufa i Waliz w Leb Buraka jednego z drugi az mu sie glupote wybije z Tepego Bereta. Jak by dostali pozonny wpier.. na komendzie to by juz nigdy nie robili glupot. Taka jest cala prawda, ale dzisiaj Rzadzacy sa innego zdania. Polska Rzadza od 25 lat debile a Policja jest namiastka tego MO co bylo Dawniej, nie mowie to o gnebieniu ludzi za przekonania, mowie tu o dyscyplinie wobec debili kryminalnych wiec jniech zaden Lewak sie to nie rozpisuje durny

odpowiedz

6
0
~POsrane 2013-11-02 (20:32) 3 lata 10 miesięcy 18 dni 17 godzin i 55 minut temu

Za zabójstwo dostaje się mniej, niż za kradzież...

odpowiedz

2
4
~dzony 2013-11-01 (11:04) 3 lata 10 miesięcy 20 dni 3 godziny i 23 minuty temu

TYLKO NOWA PRAWICA ! HALLELUJA !

odpowiedz

12
20
~młoda 2013-10-29 (23:18) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 15 godzin i 9 minut temu

jak pis dojdzie do władzy to ja stąd wyjeżdżam.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

36
10
~xxxy 2013-10-29 (21:58) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 16 godzin i 29 minut temu

ZŁOTA POLSKA MŁODZIEŻ - albo a Anglii myją garnki w knajpach albo w kraju menelstwo.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

1
2
~qwert 2013-10-30 (05:48) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 8 godzin i 39 minut temu

Kto Ci takich głupota nagadal? Hehehe Katecheta? Poczytać trochę opracowań naukowych to będziesz wiedział od czego to się zaczyna. Żeby było jasne: ją nie palę.

odpowiedz

68
0
~Zygmunt 2013-10-29 (20:16) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 18 godzin i 11 minut temu

Więzienia powinny być karnymi zakładami pracy i to pracy nie lekkiej. Jedyny sposób na resocjalizację bo inny nie istnieje.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~rabin 2013-10-29 (23:57) 3 lata 10 miesięcy 22 dni 14 godzin i 30 minut temu

głupie małolaty

odpowiedz

143
14
~Inter 2013-10-28 (13:04) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

I po co propagować to dno?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.