Z ostatniej chwili

Sztangi -dlaczego warto z nimi trenować?

Sztangi męskie i damskie

Udany trening zależy od wielu czynników. Duży wpływ na odpowiedni dobór ćwiczeń. Można zwiększyć ich intensywność, sięgając po odpowiednie akcesoria. Zalicza się do nich między innymi sztangi, które wykorzystywane są obecnie bardzo często.

Sztangi męskie i sztangi damskie

Mówiąc o sztangach, warto zacząć od tego, że sztangi olimpijskie dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Jest to sztanga męska oraz sztanga damska. Różnią się one długością i wagą. Sztanga męska waży dwadzieścia kilogramów i mierzy dwieście dwadzieścia centymetrów. Z kolei sztanga przeznaczona dla kobiet waży pięć kilogramów mniej, a jej długość to dwieście jeden centymetrów.

Warto pamiętać, że wielu producentów oferuje sztangi, których parametry są inne. Dlatego chcąc kupić sztangę, zawsze warto zapoznać się z parametrami, które podaje producent. Sprawdzić należy zawsze wagę, a także długość gryfu.

Jaka powinna być średnica chwytu sztangi?

Jednym z ważniejszych parametrów sztangi, który należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie, jest średnica chwytu. Gryfy męskie oferowane przez producentów to najczęściej średnica wahająca się od 28 do 30 milimetrów. W przypadku sztang przeznaczonych dla kobiet jest on cieńszy – wynosi 25 milimetrów. To, jaka jest średnica gryfu warunkuje sposób jego zachowania pod wpływem ciężaru. Gryfy cieńsze zdecydowanie mocniej się uginają. Poleca się je w związku z tym do treningów dynamicznych. Z kolei te bardziej sztywne są odpowiednie do czysto siłowego treningu.

Czym jest wskaźnik PSI?

Wybierając sztangę, należy koniecznie zwrócić uwagę również na parametr PSI. Mówi on o tym, z jaką największą siłą można działać na sztangę, aby nie doszło do jej uszkodzenia. W praktyce oznacza to po prostu, jaki ciężar można założyć na sztangę. Im większą wartość ma wskaźnik PSI, tym większy ciężar można założyć na gryf.

Co to są rękawy gryfu?

Rękawy gryfu to kolejny ważny element każdej sztangi. To właśnie one odpowiedzialną są za to, aby ciężar pracował na sztandze w sposób prawidłowy. Dużo zależy tu od elementów, które stanowią połączenie między częścią chwytną a rękawami. Są to:

  • tuleje;
  • łożyska.

Wybierając sztangę, można postawić na taką, której tuleje wykonane zostały ze stali, brązu bądź nowoczesnych materiałów kompozytowych. Różnią się one między innymi ceną.

Z czego wykonane jest pokrycie sztangi?

Pokrycie sztangi także należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze. Obecnie rękawy bardzo często są chromowane, co sprawia, że ich żywotność zostanie znacznie wydłużona. Część chwytna może być w ogóle pozbawiona krycia, co oznacza, że nie znajdują się na niej żadne substancje ochronne. Dostępne są jednak również takie sztangi, których część chwyta została poddana procesowi oksydacji bądź cynkowania.

Sztangi to dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zwiększyć intensywność prowadzonego treningu siłowego. Wybierając je, należy uwzględnić kilka istotnych kryteriów, które krótko przybliżyliśmy.

2 Comments