bądź na bieżąco

data: 2014-02-13
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

13 niebezpiecznych skazanych kończy odsiadki!

13 niebezpiecznych skazanych kończy odsiadki!

(fot. www.sw.gov.pl)


  A A A

Do czwartku dyrektorzy zakładów karnych w całym kraju skierowali do sądów 13 wniosków wobec osadzonych, którzy mogą stwarzać zagrożenie po wyjściu na wolność - poinformował rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Jarosław Góra.

komentuj

Skierowanie wniosku o uznanie więźnia za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych umożliwia ustawa o nadzorze nad groźnymi przestępcami, która obowiązuje od 22 stycznia. Pierwszy wniosek na mocy tych przepisów dotyczył Mariusza T. - pedofila, zabójcy czterech chłopców, który we wtorek wyszedł na wolność po odbyciu kary 25 lat więzienia. Kolejną osobą jest Krzysztof W., który w trakcie przerwy w odbywaniu kary za współudział w pobiciu ze skutkiem śmiertelnym, usiłował zgwałcić 6-letnią dziewczynkę.

Jak powiedział rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Jarosław Góra, wnioski dotyczą skazanych, którzy odbywają karę w systemie terapeutycznym. - Są to skazani, którzy popełnili przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności i nieobyczajności - np. gwałty. Nasilenie zaburzeń psychicznych u tych skazanych w trakcie odbywania kary było tak wysokie, że może zagrażać popełnieniem przestępstwa po odbyciu kary - dodał.

"Mariusz T. jest przerażony. Boi się linczu"

"Mariusz T. jest przerażony. Boi się linczu"

Mariusz T., który zakończył odbywanie kary 25 lat więzienia...


5 tys. zł od matki i zimowa odzież od ministerstwa dla Mariusza T.

5 tys. zł od matki i zimowa odzież od ministerstwa dla Mariusza T.

Mariusz T. opuścił więzienie w Rzeszowie z pięcioma...

Zaznaczył, że są to osoby, które odbywały karę od kilku do kilkunastu lat więzienia, a ich wypuszczenie na wolność, bez osadzenia w ośrodku lub nadzoru prewencyjnego policji, może skutkować popełnieniem przestępstwa, którego dolna granica wynosi co najmniej 10 lat.

- Przygotowując taki wniosek, bierze się pod uwagę cały okres wykonania odbywania kary i dołącza się dokumentację z przebiegu resocjalizacji oraz terapii - podkreślił rzecznik.

Ustawa, która obowiązuję od 22 stycznia, dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci i objętych później amnestią.

Pierwszy wniosek rozpatrywany w ramach tej regulacji dotyczył Mariusza T. W poniedziałek sąd odroczył jednak jego sprawę do 3 marca. We wtorek T. wyszedł na wolność i został objęty policyjną ochroną. Wszystko po to - jak wyjaśniał szef policji Marek Działoszyński - by z jednej strony chronić go przed linczem, a z drugiej chronić społeczeństwo przed ewentualnym przestępstwem popełnionym przez niego.

Sądy mają też rozpatrzeć m.in. powtórny wniosek o jego tymczasową izolację (do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji o skierowaniu go do ośrodka) oraz zażalenie dyrektora zakładu na ubiegłotygodniową decyzję sądu, który na taką izolację się nie zgodził i uznał, że wystarczającym zabezpieczeniem jest zakaz opuszczania kraju oraz zgoda na działania rozpoznawczo-operacyjne policji.

Szef rzeszowskiego zakładu karnego skierował też do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przez T. przestępstwa polegającego na posiadaniu treści pornograficznych z udziałem dzieci. Materiały takie miano znaleźć w celi T. w czasie dwóch przeszukań 8 i 10 lutego. Prokuratura uznała jednak, że materiały te - zdjęcia i szkice - nie przedstawiają czynności seksualnych bądź też obcowania płciowego w rozumieniu przepisów postępowania karnego.

Posiedzenie sądu dot. Krzysztofa W. miało odbyć się w piątek. Wiadomo jednak, że nie odbędzie się, ponieważ 19 lutego ma zacząć się obserwacja mężczyzny w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie. Może ona potrwać kilka tygodni.

Spośród 85 tys. osadzonych w polskich więzieniach, karę w systemie terapeutycznym odbywa ok. 3 tys. skazanych, m.in. osoby cierpiące na zaburzenia preferencji seksualnych oraz niepsychotyczne zaburzenia psychiczne i upośledzone umysłowo. W systemie terapeutycznym kary odbywają także osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu bądź środków psychotropowych.

O odbywaniu kary w tym systemie decyduje sąd, przy orzekaniu kary więzienia, bądź działająca w zakładzie karnym komisja penitencjarna. W polskich zakładach karnych funkcjonuje ponad 20 oddziałów terapeutycznych. Ponad 90 proc. osadzonych w ramach tego systemu, to mężczyźni.

Ustawę o amnestii Sejm kontraktowy przyjął w grudniu 1989 r. Na jej mocy skazanym na karę śmierci, którzy nie zostali straceni, zamieniono wyroki na kary 25 lat pozbawienia wolności. Kar tych nie można było zamienić na dożywocie, bo do polskiego kodeksu karnego kara dożywotniego pozbawienia wolności powróciła w 1995 roku.

Już wcześniej, 21 kwietnia 1988 r., rząd Mieczysława Rakowskiego ogłosił moratorium na wykonywanie wyroków śmierci; było to kilka miesięcy po ostatniej egzekucji. Moratorium obowiązywało aż do formalnego wyeliminowania tej kary przez nowy kodeks z 1997 r. Niezależnie od moratorium polskie sądy orzekły jeszcze kary śmierci wobec dziewięciu osób - najbardziej znanym przypadkiem był Mariusz T., który usłyszał wyrok we wrześniu 1989 r.


Polub nasygnale.pl na Facebooku


tagi: mariusz t. | szatan z piotrkowa | więzienie | ustawa

oceń
tak 3 75%
nie 1 25%

Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ekolog 2014-10-17 (08:06) 2 lata 11 miesięcy 6 dni 21 godzin i 8 minut temu

To dobrze zwolni sie miejsce dla frajerow zza ściany i ich Kopciuchow w tym tego artysty z białej furgonetki .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~mikasza 2014-02-13 (16:23) 3 lata 7 miesięcy 10 dni 12 godzin i 51 minut temu

Moje marzenie legło już w gruzach. Państwo robi sie niebezpieczne, jak mam starać sie o dziecko, jak sama nie będę potrafiła się wybronić. Policja chroni przestępców, a nie zwykłych ludzi. Jak zrobi się niebezpiecznie w kraju, to sama popełnię samobójstwo. Dobrze że nie mam dziecka, bo mogłabym je stracić, a i o własne życie się boję. Politycy zupełnie nic nie robią, żeby po prawić sytuacje bezpieczeństwa w kraju.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Attache 2014-04-24 (23:59) 3 lata 4 miesiące 30 dni 5 godzin i 15 minut temu

Glupia gazeta Ble Ble Ble straszy ludzi Kryminalistami ,a Policja doskonale umie sobie dawać radę nawet z Tymi groznymi ,więc nie strasznie ludzi , bo to głupie żerować na emocjach podwazajac opinie Policjantów !!! Są Swietnie przeszkoleni ,Wysportowani ,Inteligentni ,wyksztlceni i Maja Świetnych Wywiadowcw sprzęt i Taktykę . Do tego coraz nowocześniejsze Technologie ,przestraszonym i nieprzekonanym polecam naTVN -ie serial W -11 . A gazecie zalecam przeproszenie Uczciwie pracujących Policjantów ,Dbających każdego dnia z narazeniem swojego Życia i zdrowia o bezpieczeństwo obywateli .

odpowiedz

0
0
~axel 2014-02-16 (21:26) 3 lata 7 miesięcy 7 dni 7 godzin i 48 minut temu

Jesli ci zwyrodnialcy byli psychiczni to nie powinni siedzieć w więzieniu tylko w wariatkowie. Jesli byli zdrowi psychicznie a stali sie psycholami w więzieniu to żle swiadczy o polskim wieziennictwie i nalezy im sie odszkodowanie. Jesli teraz dyrektorzy pisza wnioski o zamkniecie w psychiatryku i to tylko dla tego ze koncza kare to dlaczego nie napisali takiego wniosku np. dwa lata wczesniej czyli wtedy kiedy zauwazyli że te osoby ze wzg, na stan psychiczny moga być zagrożeniem dla innych?

odpowiedz

0
0
~kulka 2014-02-14 (11:40) 3 lata 7 miesięcy 9 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Jak Mariusz T wyjdzie my wujdziemy na uliće. Drugi Majdan im zróbmy! Niech sie czegoś naucza polityczni nieudacznicy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~maja 2014-02-13 (14:31) 3 lata 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 43 minuty temu

Mam pytanie; jak państwo polskie chroni swoich obywateli zwlaszcza dzieci, przed tymi, takimi uwolnionymi zwyrodnialcami?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~alex 2014-02-14 (13:35) 3 lata 7 miesięcy 9 dni 15 godzin i 39 minut temu

KTOS PONIuZEJ CHCuIAL LINuK DO STROuNY GDZIE MOZNA OGLuADAC NOWE FIuLMY, JA OGLADuAM TUTAJ: merissa.pl BEZ REKLuAM zaraz bede oglaudal najnowsze paranormal activity dobowe :)

odpowiedz

1
0
~bernadeta.boinska 2014-02-14 (11:29) 3 lata 7 miesięcy 9 dni 17 godzin i 45 minut temu

Parszywa trzynastka???

odpowiedz

Daj cynk

Bądź z nami na bieżąco

list gończy

Artur Adamczyk

Artur Adamczyk

Wiek: 40 lat     Wzrost: 180 - 185 cm    

Adamczyk jest ścigany za podłożenie bomby w Trójmieście. Szukają go policjanci z Gdańska. Widziałeś tego przestępcę? Zadzwoń: (58) 321 53 33 lub 997.