Myślałem, że już nie wyjdę. Myślałem, że mnie zabiją w kryminale

Tomasz Komenda na sali rozpraw / Źródło: PAP / Maciej Kulczyński
Tomasz Komenda na sali rozpraw / Źródło: PAP / Maciej Kulczyński

Opowiada, że w celi był bity i maltretowany przez innych więźniów, bo osadzeni z „takimi paragrafami” jak on „nie mają życia”. Tomasz Komenda odsiedział 18 lat z 25-letniego wyroku za gwałt i zabójstwo 15-latki. Wyszedł na wolność, bo według prokuratury jest niewinny. – Najbardziej się cieszę z tego, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą bardzo kocham – powiedział o mamie w rozmowie z reporterem magazynów „Uwaga!” TVN i „Superwizjer”, Grzegorzem Głuszakiem. Tomasz Komenda powiedział, że największy żal ma do sąsiadki, bo to „od niej wszystko się zaczęło”. Kiedy po raz pierwszy został zatrzymany przez policję (w 2000 roku – red.), sądził, że „zaraz wyjdzie” na wolność. – Po prostu myślałem, że ja zaraz wyjdę, że to jest tylko chwila, że powiedzą, że to jest pomyłka i opuszczę komendę wojewódzką – powiedział. – Niestety potoczyło się inaczej.

Potem w czasie rozprawy przed sądem – jak wspominał – miał nadzieję, że zostanie uniewinniony. – Cały czas na to liczyłem, a zapadły wyroki skazujące mnie – powiedział. – Od samego początku mówiłem, że ja nie jestem osobą, która powinna siedzieć na ławie oskarżonych. Komenda był pytany o to, jak traktowali go inni więźniowie. Powiedział, że w więzieniu „ludzie z takimi paragrafami” jak on „nie mają życia”. – Ja myślałem, że ja już nie wyjdę. Ja po prostu myślałem, że mnie zabiją w kryminale – powiedział w rozmowie z „Uwagą!” TVN. Pytany, czy inni więźniowie znęcali się nad nim i bili, powiedział, że tak. – Miałem próby samobójcze. Nawet doszło do czegoś takiego, że ja wisiałem. Wisiałem, tylko mnie współosadzeni odcięli. Po prostu na tamtą chwilę nie był czas dla mnie, po prostu ja miałem jeszcze żyć, żeby doczekać tej chwili, jaka jest dzisiaj – powiedział.

„Najbardziej się cieszę, że mogę przytulić osobę, którą bardzo kocham” Komenda powiedział, że w więzieniu przetrwał dzięki rodzinie. – Dawała mi wsparcie. To było dla mnie na tamtą chwilę najważniejsze – przyznał. Powiedział, że zawsze mógł liczyć na mamę. – Ona zawsze była, zawsze podawała mi pomocną dłoń. Bez rodziców, bez braci, to by się nie udało – podkreślił. – Najbardziej się cieszę z tego, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą bardzo kocham – powiedział. „Jestem gotowy na wolność” Komenda powiedział, że wolność „jest rzeczą nie do opisania”. – Nie dociera to do mnie, że jestem wolnym człowiekiem – przyznał.

„Jestem gotowy na wolność”

Komenda powiedział, że wolność „jest rzeczą nie do opisania”. – Nie dociera to do mnie, że jestem wolnym człowiekiem – przyznał. Stwierdził, że czuje się, „jakby się narodził po raz kolejny”.

Przyznał, że po wyjściu najbardziej zaskoczyło go zainteresowanie mediów i to, że w kilka godzin po wyjściu, nadal ciągle mówi się o nim w telewizji. Stwierdził, że absolutnie się tego nie spodziewał.

Komenda, pytany o plany na przyszłość, powiedział, że na razie „nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie”. – Nie myślę, żyję chwilą, która jest dzisiaj. Co będzie jutro, co będzie za miesiąc? Nie wiem, czas pokaże – powiedział. – Chcę na razie pobyć z rodziną.

Pytany, czy nie boi się prawdziwego życia, powiedział, że nie. – Jestem gotowy na wolność. Na pewno nie może być gorzej niż przez te 18 lat. Może być tylko lepiej – podkreślił.

„Pluto nam pod nogi, wieszano nam na drzwiach zgniłe mięso”

Mama Tomasza Komendy, Teresa, powiedziała, że na pierwszy obiad na wolności ugotowała synowi gołąbki. Cieszyła się, że po raz pierwszy od 18 lat ma razem całą rodzinę. – Tomuś ma swój pokój, położy się grzecznie spać – powiedziała.
– To już jest dorosły mężczyzna z bardzo silnym charakterem. Kocham go nad życie. On teraz decyduje sam o sobie. Do mnie może przyjść po radę – podkreśliła.
Przyznała, że jej rodzina przeszła przez „18 lat koszmaru”. – Pluto nam pod nogi, wieszano nam na drzwiach zgniłe mięso, straszono nas, męża chcieli nawet z drogi zrzucić, jechał za nim jakiś samochód – powiedziała.

W programie wypowiedział się również brat i bratowa Tomasza Komendy. – Wierzyliśmy cały czas, że sprawiedliwości stanie się zadość i tak też się stało. Teraz mamy go w domu – powiedział Gerard Komenda. Jego żona mówiła, że Tomasz miał być świadkiem na ich ślubie, a także ojcem chrzestnym ich córek. – Nie udało się – dodała. Wspominała również, że sylwestra 1996/1997, gdy w Miłoszycach doszło do gwałtu i zabójstwa 15-latki, spędzali razem. – Znaliśmy się wcześniej. Właściwie tę noc sylwestrową spędziliśmy razem, dlatego tak trudno było uwierzyć w ten wyrok i w to skazanie – mówiła.

Na wolności po 18 latach

15-letnia Małgorzata K. bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W trakcie zabawy wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później została znaleziona martwa na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran. Za winnego gwałtu i zabójstwa dziewczyny uznano Tomasza Komendę, w 2004 roku prawomocnie został skazany na 25 lat więzienia. Śledczy badający wówczas sprawę podkreślali jednak, że jest on jednym ze współsprawców tej zbrodni. Innych osób nie udało się wówczas ująć. Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Minister polecił raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci Małgosi. Śledztwo zostało wznowione. W czerwcu 2017 roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czasu M. przebywa w areszcie. Prokuratura uznała też, że odbywający karę więzienia Komenda nie popełnił zbrodni. Prokurator Robert Tomankiewicz, szef Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, powiedział w ubiegłym tygodniu, że prokuratura zgromadziła dowody świadczące o tym, że jest niewinny. W czwartek sąd z urzędu zwolnił go warunkowo z odbywania kary. W środę zaś wpłynął do Sądu Najwyższego wniosek złożony przez dolnośląski zamiejscowy wydział Prokuratury Krajowej o wznowienie postępowania ws. Tomasza Komendy. Prokuratura wystąpiła w nim także o uchylenie wyroków obu instancji z 2003 i 2004 roku wobec Komendy i jego uniewinnienie.

Jeden z najgroźniejszych polskich cyberprzestępców zatrzymany

Policja zatrzymała na terenie województwa opolskiego jednego z najgroźniejszych polskich cyberprzestępców Tomasza T. Mężczyzna, znany w sieci pod nickami m.in. „Thomas” i „Armaged0n” odpowiada m.in. za kampanie phishingowe i ataki na konta bankowe. Informację o zatrzymaniu potwierdził „Rzeczpospolitej” Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. O zatrzymaniu jako pierwszy poinformował serwis Zaufana Trzecia Strona. Wśród działań Tomasza T. portal wymienia kampanie phishingowe, ataki na konta bankowe, podmienianie numerów rachunków, budowanie botnetów, włamania na strony internetowe, kradzieże danych, infekowanie ofiar za pomocą ransomware i wiele innych przestępstw. Mężczyzna swoją przestępczą działalność rozpoczął w 2011 roku, zakładając fałszywy sklep ze sprzętem elektronicznym. Teraz prokuratura zarzuca mu m.in. pranie brudnych pieniędzy, oszustwa komputerowe i wpływanie na automatyczne przetwarzanie danych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w okresie od 2013 do 2018 roku. Prokurator skorzystał z nowej instytucji prawa procesowego i skierował do organów śledczych Belgii tzw. Europejski Nakaz Dochodzeniowy (z instytucji tej polscy prokuratorzy mogą korzystać od lutego tego roku) zawierający wniosek o wykonanie określonych czynności śledczych, w tym przeszukań. Tomasz T. na stałe mieszkał bowiem w Belgii. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu. Mężczyzna na przesłuchaniu przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Thomas, najbardziej uciążliwy polski cyberprzestępca, zatrzymany przez policję

PROKURATURA INFORMUJE

Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuje, iż osoby pokrzywdzone we wskazanych kampaniach powinny się zgłaszać do właściwych, z uwagi na miejsce zamieszkania jednostek policji i składać zawiadomienia o przestępstwie, podając dane kampanii, adres IP oraz ID komputera oraz zaszyfrowanych plików. Powyższe umożliwi przekazanie pokrzywdzonym kluczy do zaszyfrowanych plików. W kampaniach, w których podejrzany rozsyłał złośliwe oprogramowanie podszywając się pod firmy i instytucje obejmują m.in. spółkę P4 sp.z.o.o (30.12.2016), sklep ZARA (10.02.2017), PAY U – płatność kartą dla Ciemna City Poland (10.03.2017), Netię (20.03.2017), eBook Multimedia (21.04.2017), Paczkę w Ruch (12.05.2017), Nationale Nederlanden (02.06.2017), Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (23.06.2017), Faktury PKO Leasing (12.07.2017), spółkę Zastępczy Pojazd (19.07.2017), mBank (20.09.2017), Pocztę Polską (10.10.2017), DHL (16.10.2017), adwokata Jerzego Chojkę (11.10.2017), adwokata Andrzeja Latocha (14.10.2017), Morele.net (24.11.2017), Polkuriera (12.12.2017), Wizz Air (31.12.2017), adwokata Wojciecha Wielgierza (10.01.2018) – przy czym słowo kampania w tym przypadku należy rozumieć jako pewien zakres przestępczego działania sprawcy polegający na podszywaniu się przy przesyłaniu wiadomości pod określony podmiot np. kampania związana z podszywaniem się pod GIODO. Publikacja zaczerpnięta ze strony: http://www.rp.pl/Przestepczosc/180319519-Jeden-z-najgrozniejszych-polskich-cyberprzestepcow-zatrzymany.html Właściciel rp.pl

Resocjalizacja po rosyjsku. Jedyne takie więzienie

Zakład karny w Angarsku na Syberii oferuje swoim podopiecznym niedźwiedzioterapię. Zabawy z groźnym misiem mają przytemperować zapędy osadzonych. Zwierzę ma za sobą występy w zoo. W zakładzie karnym spędzi emeryturę. Nie będzie jedynym zwierzęciem, które pomaga w resocjalizacji. Z więźniami są już króliki, fretka, papugi i tropikalne ślimaki. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

Prostytutki pobiły się przy trasie! Zobacz film

Do nietypowego zdarzenia doszło na trasie w okolicach Gniezna (woj. wielkopolskie). Pobiły się tam dwie panie, zajmujące się najprawdopodobniej przydrożną prostytucją. Bójka tzw. tirówek została zarejestrowana przez przypadkowych świadków. Filmik szybko trafił do internetu. Obejrzało go już około 40 tysięcy internautów. Nie wiadomo dokładnie, w którym miejscu doszło do awantury. Zaczęło się od słownych utarczek, a skończyło na szarpaninie, ciąganiu za włosy, uderzeniach torebkę i kilku ciosach. Kobiety w ten sposób walczyły o „terytorium”. – Nie widziałam jeszcze tego nagrania – mówi asp. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zaznacza też, że policja z Gniezna nie dostaje zawiadomień w podobnych sprawach, nie spływają też żadne skargi kierowców. – Prawda jest taka, że każdy ma prawo stać tam gdzie chce. Służby mogą interweniować dopiero, gdy dojdzie do jakiegoś wykroczenia, np. zaśmiecania. A bez tego, to można tylko wylegitymować – dodaje. Inną kwestią jest to, że policja otrzymując zgłoszenie nie rejestruje sprawy pod kątem profesji bądź zawodu, jaką trudni się pokrzywdzona osoba. Nie można przez to oszacować, jak często dochodzi do pobić czy innych przestępstw między kobietami pracującymi na ulicy. Być może konflikty w środowisku prostytutek „załatwia” się między sobą, tak jak na tym filmiku. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

Poszukiwany jechał pod prąd i z 3,7 promila we krwi

Policjanci z Zielonej Góry nagrali wideorejestratorem wyczyny kierowcy vw golfa. Mężczyzna był pijany, a na dodatek okazało się, że jest poszukiwany listami gończymi. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji odebrał zgłoszenie od kierowcy, że trasą między Zieloną Górą i Świdnicą jedzie zygzakiem vw golf. Mundurowi z drogówki szybko namierzyli podejrzane auto. Wideorejestrator uchwycił moment, jak mężczyzna jechał przez kilkaset metrów pod prąd i miał kłopot z powrotem na swój pas ruchu. Po zatrzymaniu okazało się, że 39-latek jest również poszukiwany listami gończymi przez Sąd Rejonowy w Żarach oraz Prokuraturę Rejonową w Żarach. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Po przesłuchaniu przez policjantów został odwieziony do Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

Policjanci złamali mu nogę i podrzucili narkotyki?!

Policjanci mogli podrzucić nastolatkom narkotyki, by zwiększyć wykrywalność i zarobić na premię – wnioskuje sąd w bulwersującej sprawie pobicia 17-latka w Poznaniu, informuje „Gazeta Wyborcza”. Do spacerujących trzech chłopców podszedł ogolony na łyso mężczyzna. Zaproponował narkotyki. Odmówili. Nagle pojawiło się czterech mężczyzn, powalili nastolatków, Borysa wciągnęli do bramy. Bili, złamali mu nogę. Napastnikami okazali się policyjni wywiadowcy patrolujący ulice w cywilu. W wyniku matactw funkcjonariuszy prokuratura śledztwo umorzyła. Ojciec chłopca odwołał się do sądu. A ten nakazał wznowić śledztwo, bo doszedł do wniosku, że policjanci mieli interes, by zatrzymać kogoś na gorącym uczynku. Dlaczego? – bo są premiowani za osiąganie wyników, co potwierdził rzecznik wielkopolskiej policji. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

Miłość aż po grób

Byli w sobie zakochani do szaleństwa. Jednak mieli też inną słabość, która stała się sprawcą tragedii. Najpierw on odebrał sobie życie. W cztery miesiące później, ona popełniła samobójstwo na grobie ukochanego. Niewielki cmentarz w Czerwionce-Leszczynach na Górnym Śląsku. W południe nie ma na cmentarzu nikogo. Jedynie przemoknięte, zwiędłe już wiązanki kwiatów i wypalone znicze na grobach, przypominają, że niedawno w Dzień Wszystkich Świętych wspominano tu zmarłych. Tylko pan Krzysztof z córką, jak zwykle ze swym straganem, stoi tuż przed wejściem do tej lokalnej nekropolii: – Zawsze ktoś przyjdzie w końcu, coś kupi, zapali, złoży kwiaty. Wtedy, w Zaduszki, też był tu z córką. Zwykle przed Zaduszkami nocują przed cmentarzem w wozie, pilnując rozstawionych na swym straganie akcesoriów cmentarnych. – Ale nie tym razem, postanowiliśmy się spakować jednak w przeddzień Zaduszek na noc i z rana ponownie wszystko wystawić. Byli zmęczeni, to czas handlu, kilka wcześniej nieprzespanych nocy dało się we znaki, musieli pojechać do domu, aby przespać się wreszcie. – Może gdybyśmy byli tutaj na cmentarzu, wtedy, może nie doszłoby do tej tragedii – zastanawia się dziś pan Franciszek. Kiedy nad ranem przyjechał rozkładać z córką towar, policja już była na miejscu: – Stały tu wozy, przyjechało pogotowie. Z tego, co gadali ludzie, znalazła ją martwą starsza kobieta – pan Franciszek pokazuje ręką część cmentarza za wysokimi tujami, dzielącymi jakby tą małą nekropolię na dwie części. W tej drugiej, niewidocznej od strony wejścia, znaleziono ciało 22-letniej Anny M. – Starsza pani przyszła z samego rana koło ósmej na grób swego męża, i przed jej oczami, za tujami, jak spod ziemi wyrosła leżąca na grobie dziewczyna, z rozpuszczonymi jasnymi włosami. Nie żyła już. Zakochani po grób Byli jak Romeo i Julia z Szekspira! Powiadają ci, którzy znali tę parę: – Nie rozstawali się z sobą! Matka chłopaka chyba nie chciała za bardzo dziewczyny – dodają znajomi. Z czarnego, kamiennego nagrobka można wyczytać, że chłopak Anny, Mateusz B. przeżył 26 lat. Zmarł 2 lipca tego roku. To też było samobójstwo. – Jakiś kilometr stąd mieszka rodzina tego chłopaka – wskazuje drogę pan Franciszek. Nie zastaję nikogo, jedynie pies szczeka i biega na podwórzu. – Mają już dość mediów – mówi Jerzy, starszy pan z sąsiedztwa. Są rodziną. Pan Jerzy jest skoligacony z rodziną Mateusza: – Kuzynostwo. Znałem jego ojca, mój syn znał dobrze Mateusza. Sąsiadujemy przecież ogrodami. Nie ma ich w domu, rzeczywiście. Jeszcze kilka osób, spokrewnionych z panem Jerzym i rodziną Mateusza, ma tu w pobliżu swe domostwa. – Zawsze się lepiej mieszka z bliskimi – opowiada – Dziewczynę Mateusza widywałem za tym ogrodzeniem, jak przyjeżdżała do niego. Był czas, że niemal codziennie bywała. Kilka lat się znali. Pamiętam, rok temu, kiedy tam siedzieli w tym ogrodzie. Śmiali się. Pili. Dużo alkoholu pili. To była ładna, szczupła blondynka o cieniowanych włosach, zaplecionych w luźne kucyki. Jednak matka Mateusza nie goniła jej stąd, chociaż miała na jej temat swoje zdanie – dodaje. Matka Mateusza, zdecydowana kobieta, wymogła w końcu na swym synu, aby coś wreszcie zrobił ze sobą, żeby zgłosił się na leczenie, na odwyk. Psychika też Mateuszowi coś szwankowała przez to picie. Chłopak był rzemieślnikiem, kiedyś pracował na kopalni, tak jak większość tu zamieszkałych. Dziewczyna skończyła technikum gastronomiczne, pracowała w sklepie spożywczym. – Nie wiem, gdzie się zgłosił, ale wyjechał na leczenie. Ona za nim jednak pojechała, i raz zabrała tam pół litra. No i ich przyłapali, a jego potem wyrzucili stamtąd. Nie wrócił już z tego leczenia do matki, tylko się powiesił w lesie. Czuła się winna Pan Jerzy przypuszcza, że Anna, nie mogła tego wszystkiego wytrzymać. Pewnie obwiniała się, że przyczyniła się niejako do śmierci Mateusza. I sama, po czterech miesiącach od samobójczej śmierci chłopaka, postanowiła odebrać sobie życie. – Mimo wszystko, dramat, ta jej śmierć na grobie Mateusza. No, i ta ich miłość cała. Tylko z wielkiej miłości i tęsknoty można się targnąć w ten sposób na własne życie! Pan Jerzy opowiada, jak we Wszystkich Świętych byli na grobach bliskich: – Sąsiadujemy z grobem Mateusza i jego ojca. Anna siedziała na grobie Mateusza z podkrążonymi oczami i tak dziwnie jakoś na nich patrzyła, osobliwy miała wzrok, a z boku stała butelka. – Pamiętam, Bols… Miała też paczkę papierosów z sobą. Nie odzywała się do nas, a potem wstała znad grobu i odeszła. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

Automaty z marihuaną w USA

Mieszkańcy Seattle w USA nie muszą już stać w kolejkach, aby kupić dawkę leczniczej marihuany. Firma American Green wprowadza na rynek automaty z tym narkotykiem. Dzięki specjalnemu systemowi weryfikacji wieku, środków odurzających nie kupi żaden małoletni mieszkaniec USA. Maszyna najpierw prosi o dowód osobisty, oraz specjalną kartę uprawniającą do zakupu marihuany. Następnie, za pomocą kamery wykrywającej rysy twarzy, sprawdza, czy osoba kupująca nie posługuje się cudzymi dokumentami. Firma liczy na spektakularny sukces. W najbliższych latach planuje umieścić kilkaset takich urządzeń we wszystkich stanach USA, które zezwalają na sprzedaż „trawki”. Oprócz marihuany, maszyny mają oferować m.in alkohol oraz inne produkty wymagające weryfikacji wieku. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

24-latka zostawiła niemowlę i poszła na dyskotekę!

Jak tak można?! 24-letnia matka pozostawiła bez opieki swoją 4-miesięczną córkę i – jak ustalili policjanci – na terenie Ciechocinka bawiła się w jednej z dyskotek. Wczoraj po godzinie 21 pracownicy opieki powiadomili dyżurnego aleksandrowskiej komendy, że w miejscowości Odolion 24-latka pozostawiła dziecko bez opieki. Policjanci w mieszkaniu kobiety znaleźli 4-miesięczną dziewczynkę leżącą w wózku. Matki nie było w domu. Karetka pogotowia zabrała niemowlę do szpitala. Policjanci zaczęli szukać 24-latki. Ustalili, że kobieta przebywa na terenie Ciechocinka. A dokładnie – bawiła się w jednej z miejskich dyskotek. Kobieta została zatrzymana przez funkcjonariuszy. Matka dziecka tłumaczyła, że pozostawiła je pod opieką sąsiadki. Nie potrafiła jednak podać jej nazwiska. Badanie na obecność alkoholu wykazało prawie promil w organizmie. Za narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Policjanci powiadomią o zdarzeniu sąd rodzinny. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl

12-latka w ciąży! Wiadomo, kto jest ojcem dziecka

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) otrzymali w styczniu zgłoszenie o ciężarnej 12-latce. Chłopak, podejrzewany o ojcostwo, jest zaledwie o rok starszy od przyszłej matki. Sprawa została przekazana do sądu rodzinnego, który zadecyduje, w jakim kierunku powinno potoczyć się ewentualne postępowanie – informuje TVN24. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Grzegorz Dudek z KWP w Kielcach, policjanci, po otrzymaniu informacji o ciężarnej dwunastolatce, postanowili to doniesienie zweryfikować. – Jak się wstępnie okazuje, 12-letnia uczennica jednej ze szkół w Starachowicach miałaby być w ciąży z o rok starszym kolegą – tłumaczy. Jak dodał Dudek, policjantom udało się ustalić m.in. miejsce zamieszkania dziewczyny i dane chłopca. Zebrane przez policjantów informacje zostały przekazane do sądu rodzinnego, który będzie prowadził dalsze czynności w sprawie i zadecyduje, w jakim kierunku powinno toczyć się ewentualne postępowanie. Jak przyznaje rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach Marcin Chałoński, sprawa jest nietypowa, ponieważ obie osoby są nieletnie. – Od poniedziałku Sąd Rejonowy w Starachowicach zajmuje się dosyć bulwersującą sprawą. Został bowiem poinformowany w piątek pod koniec godzin urzędowania o zaistniałej sytuacji, gdzie dziewczynka w wieku lat 12 jest w ciąży. Z informacji wstępnych, które sąd posiada i które będzie weryfikował, „sprawcą” tej ciąży jest chłopak, który ma ukończone lat 13 – wyjaśnił Chałoński. – Sąd ma siedem dni na podjęcie decyzji, w jakim kierunku ma toczyć się postępowanie z uwagi na nietypowy wiek tych osób – dodał. Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl Właściciel WP.pl