Władysław Mazurkiewicz – elegancki morderca

Pachniał zachodnimi perfumami, bywał w wytwornych kawiarniach i restauracjach. Elegancki, obyty i towarzyski. Swoimi manierami potrafił oczarować piękne kobiety i zaskoczyć biznesmenów. Mieszkał w luksusowym apartamencie w centrum Krakowa. Gdy został oskarżony o zabójstwa, nikt nie mógł uwierzyć w jego winę. A on przez 13 lat mordował z zimną krwią. Został stracony dokładnie 55 lat temu.

31 stycznia 1957 roku Władysław Mazurkiewicz obchodził swoje 46. urodziny. To był jego ostatni jubileusz. Dokładnie tego samego dnia w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich egzekutor pociągnął za dźwignię i mężczyzna zawisł na sznurze. Odebrano mu życie tak, jak on zabierał je przez 13 lat swoim ofiarom. Jak to możliwe, że przez tyle czasu nikt nie wykrył seryjnego zabójcy?

Ale od początku…

Władysław Mazurkiewicz urodził się w 1911 roku w Krakowie, w niezbyt zamożnej rodzinie. Jego matka umarła, gdy miał zaledwie kilka lat. Opiekę nad chłopcem przejął ojciec i babka. Mały Władek skończył szkołę podstawową i gimnazjum. Potem poszedł na studia prawnicze. Nie ukończył ich – podobnie, jak zaczętej później politologii. Przeszkadzało mu w tym jego umiłowanie do życia towarzyskiego. By mieć za co je prowadzić, ukończył szkołę poligraficzną i do wybuchu wojny pracował w drukarni.

Prawdziwy majątek zaczął jednak zbijać w trakcie wojny i po jej zakończeniu. Najpierw ograbił pożydowskie mienie po likwidacji getta, a później obracał nim za granicą. Najprawdopodobniej dzięki układom z gestapo, załatwił sobie przepustkę z Krakowa do Lwowa, Pragi i Warszawy. Tak zarabiał duże pieniądze. Wkrótce kupił luksusowy apartament przy ul. Jana Marchlewskiego (obecnie Beliny-Prażmowskiego) na Osiedlu Oficerskim.

Elegant na salonach

Chodził w drogich garniturach i pachniał zagranicznymi wodami po goleniu. Zaczął „bywać” na salonach, na których bywać w tamtych czasach opłacało się. Jego elegancja, nienaganne maniery i miła dla oka powierzchowność oczarowywała kobiety i wzbudzała poważanie mężczyzn. Ci ostatni z zachwytem i zazdrością oglądali jego samochód – pięknego opla olympię. Nawet nie domyślali się, do czego wykorzystywane było to auto…

Zwrot w wytwornym życiu Mazurkiewicza nastąpił 26 września 1955 roku. Mężczyzna jechał wtedy samochodem z Zakopanego do Warszawy. Razem z nim podróżował Stanisław Łopuszyński. Długa droga zmorzyła biznesmena. Gdy tylko zamknął oczy, Mazurkiewicz postanowił wykorzystać okazję. Zatrzymał się, wyciągnął broń i strzelił w głowę pasażera.

Morderczy dowcip

Szczęśliwie dla ofiary psychopaty, kula zatrzymała się na czaszce. Huk i nagły ból obudziły Łopuszyńskiego. Wtedy stojący w drzwiach Mazurkiewicz momentalnie ukrył pistolet. Wytłumaczył, że chciał mu zrobić dowcip, więc rzucił w pobliżu petardę, tzw. żabkę. Przedsiębiorę ogarnęła złość, ale nie zorientował się, co się przed chwilą wydarzyło! Ból głowy sprawił, że postanowił udać się do szpitala. Tam ku zdumieniu lekarzy i samego Łopuszyńskiego, na zdjęciu rentgenowskim głowy pacjenta, zauważono jakieć obce ciało! Natychmiast zabrano go na blok operacyjny. Z czaszki mężczyzny chirurdzy wyciągnęli pocisk pistoletu!. Sprawa od razu została zgłoszona na milicję.

Tydzień później władze wszczęły dochodzenie w sprawie usiłowania zabójstwa Łopuszyńskiego. Z zeznań ofiary wynikało jednoznacznie, że niedoszłym zabójcą może być jedynie powszechnie szanowany i lubiany w towarzystwie Władysław Mazurkiewicz. Początkowo śledczy pochodzili z dystansem do tych rewelacji. Trudno było im uwierzyć, że znany krakowski przedsiębiorca, cechujący się tak wysoką kulturą osobistą i znakomitą prezencją, mógł zdobyć się na coś takiego.

Ich podejrzenia nabrały jednak kolorów, gdy wezwali Mazurkiewicza na komendę, by złożył wyjaśnienia. Okazało się wtedy, że zniknął bez śladu. Milicjanci wystawili za nim list gończy i zaczęli zbierać informacje na jego temat. Nikt się nie spodziewał, że po prześwietleniu życiorysu eleganta na jaw wyjdą tak potworne zbrodnie!

Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl
Właściciel WP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *