24-latek udawał agenta ABW! Spełniałem marzenia

Przed sądem stanie 24-latek ze Zgierza (woj. łódzkie), który przez kilka lat podawał się za funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i posługiwał się podrobioną legitymacją ABW. W tym czasie między innymi zatrzymał kilka osób podejrzewanych o przestępstwa!

Według prokuratury młody mężczyzna działał od września 2007 do listopada 2011 roku i w tym czasie kilkanaście razy podawał się za agenta ABW w różnych instytucjach państwowych i samorządowych. Posługiwał się przy tym podrobioną legitymacją służbową. Korzystał z niej również, gdy załatwiaj różne swoje sprawy.

Najbardziej nieprawdopodobne w tej historii jest jednak to, że fałszywy funkcjonariusz ABW zatrzymywał osoby podejrzewane o przestępstwa i przekazywał je policji! W ten sposób ujął między innymi pijanego rowerzystę oraz dwukrotnie osoby podejrzewane o kradzieże w sklepach. Innym razem zwerbował osobę, która nielegalnie handlowała alkoholem, żeby została jego informatorem. Zbierał od niej informacje dotyczące świata przestępczego.

Podał się także za funkcjonariusza ABW w urzędzie, gdzie chciał załatwić przyspieszenie wydania dowodu osobistego. Tam także zatrzymał osobę podejrzewaną o popełnienie przestępstwa. – Mężczyzna był świadkiem rozmowy między urzędnikami, którzy mieli wątpliwość związaną z podrobieniem dokumentu przez interesanta. Zadeklarował wtedy, że jest funkcjonariuszem ABW, zatrzymał tę osobę i przekazał ją w ręce policji – wyjaśnił rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

24-latek posługiwał fałszywą legitymacją również wobec strażników miejskich, gdy miał odpowiedzieć za wykroczenie. Podał się za funkcjonariusza ABW w banku, żeby uzyskać informacje o stanie konta, a także w jednym z zakładów karnych w regionie, bo chciał odbywać praktyki w więzieniu jako agent.

Na trop mężczyzny trafili prawdziwi funkcjonariusze ABW. Został zatrzymany po tym, jak w zgierskiej jednostce wojskowej, podając się za agenta, próbował załatwiać przyspieszenie przeniesienia jednego z żołnierzy w szeregi służb specjalnych.

24-latek usłyszał zarzuty podawania się za funkcjonariusza ABW i posługiwania się podrobioną legitymacją agencji. W jego mieszkaniu, oprócz lewego dokumentu, znaleziono również koszulkę z logo ABW, plakietki z oznaczeniami „przepustka stała” i tzw. smycz z napisem ABW.

Młody mężczyzna przyznał się do winy. Mówił, że robił to, bo zawsze chciał pracować w ABW i tak spełniał swoje marzenia. Dwukrotnie został poddany badaniom psychiatrycznym. biegli uznali, że w chwili popełniania przestępstw był poczytalny. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Publikacja zaczerpnięta z archiwalnej wersji strony nasygnale.pl
Właściciel WP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *